DM Sprint 2017

Konkurrencen finder sted i perioden fra 01-09-2017 08:00 til 03-09-2017 18:00.

Beskrivelse

Dansk Kano og Kajak Forbund og Regatta Gladsaxe inviterer til
Danmarksmesterskaberne i
kano og kajak sprint 2017
Den 1. - 3. September på Bagsværd Sø

Tilmelding
Løbsudskrivning og afvikling af stævnet sker i henhold til DKF’s love.

BEMÆRK VENLIGST - HERRER SENIOR OG JUNIOR - K4 OG C4 1000 M
UDGÅR OG ERSTATTES AF K4 OG C4 500 M

Sidste frist for tilmelding er fredag d. 18. august 2017
Tilmeldingen skal ske på DKF´s tilmeldingsblanketter som kan downloades på www.kano-kajak.dk (under download)

Blanketterne sendes elektronisk til tilmelding@kano-kajak.dk

Efteranmeldelser kan, ifølge DKF’s love, accepteres i klasser og løb, hvor der er plads, senest på holdledermødet, mod betaling af ekstra startafgift.

Startafgift
Startafgiften er 325 kr. pr. deltager uanset antal af løb.
NB NB !!! HUSK U12 BETALER KUN HALV PRIS

Startafgiften skal indbetales til Regatta Gladsaxes bankkonto i i Danske Bank: 3140 3140880353
samtidig med tilmeldingen.


Holdledermøde
Instruktion for holdledere afholdes torsdag den 31. August kl. 19 ved dommertårnet.

Bådkontrol
Bådvejning kan foretages i bådhallen ved Bagsværd Rostadion torsdag d. 31. august fra kl. 18 til 22, samt fredag d. 22. august fra to timer før første start.

Efter løbene vil minimum de 4 første både i hvert løb blive indkaldt til kontrol.

Bådopbevaring
Sker på basen ved Rostadion Bagsværd Sø.

Påklædning
Deltagerne skal i overensstemmelse med DKF´s regler, stille op i klubbens valgte farver. I mandskabsbåde kan roerne vælge at stille op i ens neutrale farver.

Startsystem
Det automatiske start system vil blive brugt til alle starter på distancerne 200m,500m og 1.000m.


Program
Tidsskema for mesterskabsprogrammet:
DM afholdes efter nedenstående skema, hvor arrangørerne dog har mulighed for at flytte finaler, såfremt dette giver en bedre stævneafvikling.

Torsdag:
Instruktion kl. 19.00.
Fredag formiddag:
Indledende heats i alle klasser på 1000 m og 200 m. Deltagerantallet afgør starttidspunktet, der kan være fra kl. 07.00.

Fredag eftermiddag:
Indledende heats i alle klasser på 500 m.
Fra kl. 16.00 finaler efter følgende plan:

Lørdag formiddag:

Semifinaler på 1000 m og 200 m.
Fra kl. 11.00 finaler:
Lørdag eftermiddag:
Fra kl. 12.50 finaler efter følgende plan:
Søndag formiddag:
Semifinaler på 500 m.
Fra kl. 11.00 finaler:

Yderligere information fås hos:

Løbsafvikling
Lau Larsen
lau.larsen@kano-kajak.dk
2012 8928

Stævneleder
Niels Peder Andersen
Kontoret@361.dk
4058 5210



Konkurrencer der afholdes

Drenge U12 K1 200m
Drenge U12 K1 500m
Drenge U12 K1 1.250m
Drenge U12 K2 200m
Drenge U12 C1 200m
Drenge U12 C1 500m
 
Piger U12 K1 200m
Piger U12 K1 500m
Piger U12 K1 1.250m
Piger U12 K2 200m
 
Mix U12 4 x K1 Stafet 200m
 
Drenge U14 K1 200m
Drenge U14 K1 500m
Drenge U14 K1 2.500m
Drenge U14 K2 200m
Drenge U14 K2 500m
Drenge U14 K4 500m
Drenge U14 C1 200m
Drenge U14 C1 500m
Drenge U14 C2 200m
Drenge U14 C2 500m
 
Piger U14 K1 200m
Piger U14 K1 500m
Piger U14 K1 2.500m
Piger U14 K2 200m
Piger U14 K2 500m
Piger U14 K4 500m
 
Mix U14 4 x K1 Stafet 200m
 
Drenge U16 K1 200m
Drenge U16 K1 500m
Drenge U16 K1 2.500m
Drenge U16 K2 200m
Drenge U16 K2 500m
Drenge U16 K2 2.500m
Drenge U16 K4 500m
Drenge U16 C1 200m
Drenge U16 C1 500m
Drenge U16 C1 2.500m
Drenge U16 C2 200m
Drenge U16 C2 500m
 
Piger U16 K1 200m
Piger U16 K1 500m
Piger U16 K1 2.500m
Piger U16 K2 200m
Piger U16 K2 500m
Piger U16 K2 2.500m
Piger U16 K4 500m
 
Mix U16 4 x K1 Stafet 200m
 
Mænd U18 K1 200m
Mænd U18 K1 500m
Mænd U18 K1 1.000m
Mænd U18 K1 5.000m
Mænd U18 K2 200m
Mænd U18 K2 500m
Mænd U18 K2 1.000m
Mænd U18 K4 500m
Mænd U18 C1 200m
Mænd U18 C1 500m
Mænd U18 C1 1.000m
Mænd U18 C1 5.000m
Mænd U18 C2 200m
Mænd U18 C2 500m
Mænd U18 C2 1.000m
Mænd U18 C4 500m
 
Damer U18 K1 200m
Damer U18 K1 500m
Damer U18 K1 1.000m
Damer U18 K1 5.000m
Damer U18 K2 200m
Damer U18 K2 500m
Damer U18 K2 1.000m
Damer U18 K4 500m
 
Mix U18 4 x K1 Stafet 200m
 
Mænd Senior K1 200m
Mænd Senior K1 500m
Mænd Senior K1 1.000m
Mænd Senior K1 5.000m
Mænd Senior K2 200m
Mænd Senior K2 500m
Mænd Senior K2 1.000m
Mænd Senior K4 200m
Mænd Senior K4 500m
Mænd Senior C1 200m
Mænd Senior C1 500m
Mænd Senior C1 1.000m
Mænd Senior C1 5.000m
Mænd Senior C2 200m
Mænd Senior C2 500m
Mænd Senior C2 1.000m
Mænd Senior C4 200m
Mænd Senior C4 500m
Mænd Senior 4 x K1 Stafet 200m
Mænd Senior 4 x C1 Stafet 200m
Mænd Senior K1 Para 200m
Mænd Senior K1 Para 500m
 
Damer Senior K1 200m
Damer Senior K1 500m
Damer Senior K1 1.000m
Damer Senior K1 5.000m
Damer Senior K2 200m
Damer Senior K2 500m
Damer Senior K2 1.000m
Damer Senior K4 200m
Damer Senior K4 500m
Damer Senior C1 200m
Damer Senior C1 500m
Damer Senior C2 200m
Damer Senior 4 x K1 Stafet 200m
Damer Senior K1 Para 200m
Damer Senior K1 Para 500m

Deltagere

Amager Ro- og Kajakklub (ARK, DK)

Asger Rasmussen
Emil Skaarup
Johannes Jørgensen
Kim Wraae Knudsen
Kiril Aleksov Ahtarovski
Luca Werner Wraae
Otto Brushøj
Signe Frederiksen
Timo Lonsdale
Valdemar Jørgensen

Esrum (Esrum, DK)

Asbjørn Skjenaa Faltum
Daniel Andersen
Karoline Bergendorf
Kasper Ludwigsen
Mads Blom Larsen
Mads Bundgaard-Nilsen
Maja Lund Robson

Gladsaxe Kano- og Kajakklub (Gladsaxe, DK)

Casper Renneberg
Claus Krejbjerg
Hannah Kemp
Lasse Nielsen
Søren Hyttel
Teddy Hviid

Hellerup Kajakklub (Hellerup, DK)

Andrea Jespersen
August Zwinge Steen
Balthasar Graff Stensballe
Bolette Nyvang
Cecilie Maltesen
Ella Dahl Jespersen
Emma Bock
Eva Emily Rose Holm
Eva Milthers
Flora Klyver
Gustav Bock
Gustav Sloth Meng
Julie Kauffmann
Klara Sol Stæhr Sørensen
Ludvig Schmidt
Magne Aagaard
Maria Wander
Martin Juell
Nikolaj Bryde
Oskar Bendixen
Philip Bryde
Sara Milthers
Sigurd Stæhr Sørensen
Sofia Bryde
Vigga Kortzau
Walther Hagemann
William Gravlund

Holte Roklub (Holte, DK)

Albert Flinth
Anne Sofie Krogh Jensen
Bertha Christoffersen
Caroline Rafn Christensen
Hans Conrad Grøfte Kildsgaard
Jacob Fogh Iversen
Jesper Staal
Johanne Krogh Bisgaard
Josefine Balslev-Eriksen
Julie Barnewitz Dürr
Karsten Alexander Skjærven
Magnus Torp Jacobssen
Marius Baldsslev Larsen
Maya Vavia Fenger
Michael Skriver
Olivia Christoffersen
Simon Schuldt-Jensen
Sofia Møller-Bisgaard
Stella Glüsing Winther
Victor Gairy Aasmul

Hvidovre Kajakklub (Hvidovre, DK)

Asmus Brandt
Emma Broberg
Magnus Kronby
Magnus Sibbersen
Selina Skibby

Kajak-klubben Viking (Viking, DK)

Timo Vendler Madsen

Kajakklubben "Pagaj" (Pagaj, DK)

Alexander Mejdahl
Andrea Åkelund
Andreas Sørensen
Andreas Tønnesen
Astrid Thaysen
Christian Chrois
Frederik Skytte Nygård
Joshua Cope
Kent Klitgaard
Mads Bjerre
Mads Krohn Jensen
Mads Pold
Mikkel Knudsen
Nicoline Sølvsten Rasmussen
Oscar Keaney
Sarah Bjørnelund Rømer
Simon Hvam
William Åkerlund

Kajakklubben "Skjold" (Skjold, DK)

Benedicte Vosegaard
Lasse Skytte Vosegaard

Kajakklubben NEPTUN (Neptun, DK)

Oliver Kok
Philip Zimmermann Sørensen
Silas Løbner Samsøe
Troels Lund
Vigga Nielsen

Kano og Kajakklubben Limfjorden (Limfjorden, DK)

Afshin Shabani
Ali Bajelan
Elias Kramer
Elias Ryom Kramer
Jack Kristensen
Jacob Mikkelsen
Jeppe Kristensen
Jesper Beer
Lucas Brix
Martin Krahn Thomsen
Morten Krantz
Olivia Toftdahl Andersen
Rune Kristensen
Sara Bachvarova

Kano og Kajakklubben NORD (Nord, DK)

Asbjørn Lolk-Hansen
Hakon Munch Haraldsson
Kjartan Munch Haraldsson
Lucas Scharff-Poulsen
Malthe Lyngby Grundesen
Mathias Holst Andersen

Kano og Kajakklubben Vejle Å (Vejle Å, DK)

Anders Bodum
Anna Bisgaard
Anna Møller
Asger Boel
Benjamin Merrild
Jakob Søndergaard Lorenzen
Jeppe Møller
Johan Fjeldvig
Laura Priess Nørgaard
Lise Vølker Nielsen
Magnus Valentin Nissen
Nina Vølker Nielsen
Rasmus Bodum
Sara Neermann
Sara Neermann

Kano- og Kajakklubben 361 (KKK 361, DK)

Alberte Fischer Petersen
Alfred Askaa
Anton Milman Engelholm
Asbjørn Binau
Asger Hildebrand Löfvall
Astrid Christensen
Christoffer Frøstrup
Christoffer Valentin Buschardt
Elise Markussen
Ellen Christensen
Emilie Markussen
Frederik Uth
Gustav Blom Søefeldt
Henriette Engel Hansen
Ida Hugod
Ida villumsen
Johan Chalmer Vinding
Jonathan Moon
Julie hellelund
Julie Obel
Lasse Foged
Liv Obel
Lærke Dam Sørensen
Magnus K. Cedergreen
Manon Witomski
Marcus Fritzbøger
Marcus Juul Reng
Mathias Bodholdt
Naja Moon
Nicolai Hennig
Nikolaj Hjarup
Signe Nissen
Sofus Dalby
Sofus S. Askaa
Sophie Blomgren-Hansen
Stig Skovbo Olsen
Thomas Hjarup

Kolding Kajak Klub (Kolding, DK)

Anders Kristensen
Benedikte Houmann
Gustav Skau
jonas Mogensen
Lars Lykke Olesen
Oliver Lebriger
Oliver Pagh
Sara Nørbo Iversen
Theis Mogensen

Køge Kano og Kajakklub (Køge, DK)

Anders Lynge Nielsen
Anne Hauge Sørensen
Caroline Jørgensen
Gustav Witthøfft Madsen
Laura Ljungholm
Mathilde Roed
Mikkel Hansen
Mille Bjørnlund

Lemvig Roklub (Lemvig Roklub, DK)

Ane Christensen
Hannah Odgaard Jakobsen
Hannah Stoubæk
Sofie Bach

Lyngby Kanoklub (Lyngby, DK)

Astrid Reinholt
Bendeguz Sandor Jakab
Camilla Beck Christensen
Frederik Jepsen
Frederikke Hauge Matthiesen
Nicolai Mørcke
Nicolina Knudsen
Nikolaj Halling
Philip Knudsen
Rasmus Knudsen

Maribo Kajakklub (Maribo, DK)

Adam Schøidt
Agnes S. Borggaard
Andreas B.T. Nielsen
Asbjørn R. Andersen
Emilie Holm
Emma Jørgensen
Henrik Nissen
Ilya Podpolnyy
Iris L. Andersen
Jeppe Borggaard
Katrine Jensen
Khai Larsen
Mads Jørgensen
Marie Toppenberg
Mark Pedersen
Martin Jørgensen
Martin Møller
Mathias Brix Christiansen
Mia Christiansen
Mia Henriksen
Nils Boe
Orion Pilo
Pernille Knudsen
Rasmus Alsbæk
Rene Holten Poulsen
Rene Poulsen
Tobias Hansen
Tobias Hyttel
Trine Pedersen

Marselisborg Kajak Club (Marselisborg, DK)

Mia Grønborg
Nikolai Thomsen

Nibe Roklub (Nibe, DK)

Lærke Petersen
Silke Petersen
Søren Petersen

Nybro-Furå Kano- og Kajakklub (Nybro-Furå, DK)

Amalie Poulsen
Arthur Anker Scales
Astrid Kann
Bob Dokkedal
Caroline Amalie Scales
Carsten Scales
Daniel Møller
Emil Andersen
Emil Halby
Emil Halbye
Emilie Duhn Kruse
Emilie Rosenkilde
Freja Møbjerg
Gustav Scales
Hans Ferlov Kann
Hans Kann Ferlov
Ida Ferlov
Jakob Nielsen
Johan Vedel
Julie Kruse
Kasper Ravn Neve
Kristian Brandstrup
Kristian Kamper Kristensen
Kristoffer Ravn Neve
Mads Larsen
Mathias Thomsen
Mathilde Lange
Nicolaj Obrea
Niels Jørgen Bak Nielsen
Ole Kann Ferlov
Oliver Poulsen
Sigurd Stær Sørensen
Simone Macaulay
Sofie aastrand Jørgensen
Sofie Lange
Sofie Møbjerg
Sophie Duhn Kruse
Viktor Hjort Korneliussen
William Anker Scales
William Birch Johansson
William Birch Johansson

Ribe Roklub (Ribe Roklub, DK)

Asmus Rise
Johannes Termansen
Mathias Beck Petersen
Pernille T Kristensen

Silkeborg kajakklub (Silkeborg, DK)

Anne-Sofie Winther
Annemia Pretzmann
Anton Hinge
Astrid Eichler Hansen
Bertram Sørensen
Camilla Rask
Caroline Emilie Faurschou
Casper Pretzmann
Cathrine Rask
Christian Farstad
Emil Kræmer
Emil Noe Nielsen
Emil Skovgaard
Fie Højer
Frederik Faurschou
Frederikke Maretti
Freya Vium Madsen
Frida Bernth Davidsen
Frida Hinge
Frida Marie Farstad
Frida-Marie Farstad
Gustav Skovsager
Jeppe Maretti
Jonathan Dagnæs
Karoline Nielsen
Katrine Græsbøll Christensen
Kristine Rohde
Line Holm
Line Langelund
Lukas N. Østergaard
Lukas Solne
Lærke Langelund
Mads Brandt Pedersen
Mads Holm
Mads Thomsen
Magnus Langkjær
Maria Rohde
Marius Farstad
Matilde F. Christensen
Mette Gravesen
Mikkel Guldberg
Mikkel Østergaard
Mille Bjerremand Andersen
Morten Graversen
Nanna Brandt Pedersen
Nicolai Kristensen
Nicolai Winther
Noah Dyekjær Pedersen
Oskar Schaufuss
Rasmus Aborg
Rasmus Aborg
Rasmus Vium Madsen
Silas Dupont
SK 1
Søren Maretti
Theo Thuesen
Thorbjørn Rask
Tobias Bach Larsen
Valdemar H. Kappel

Skovshoved Roklub (Skovshoved, DK)

Andreas Hoffmann
Cecilie Ebbesen
Louise Wissing Madsen
Markus Fly Jørgensen
Nicholas Borch
Regitze Heimburger
Valdemar Kold

Sorø Kajakklub (Sorø, DK)

Daniel Frederiksen
Emil Rosenkrands
Julie Borup Olsen
Julie Borup Olsen
Laura Christensen
Martin Larsen
Mette Hemingsen
Odin Svendsby
Peter Larsen
Selma Kamuk

Sundby Kajakklub (Sundby, DK)

Marc Lund Olsen
Peter Hersted

Vallensbæk Kano og Kajak Club (Vallensbæk, DK)

Andreas Junker
Anna Find Hansen
Aya Li Skafte-Holm
Bertram Agerholm
Emilie Dziegiel Søndergaard
Frederik Dziegiel Søndergaard
Helena Lærke Olesen
Helene Fabrin-Brasted
Joakim Karer
Julie Frølund
Katja Eriksen
Mads Bessendorff Andersen
Marcus Steenfeldt Blem
Marie Bach Nielsen
Mark Eger Schrøder
Mikkel Rimmen
Oliver Vidø
Pernille Kuijers Hostrup
Rasmus Brandenhoff Lind
Sara B. Andersen
Sebastian Nordborg
Siri Bach Nielsen
Thor Jensen
Tommas Nielsen

Vejle Kajakklub (Vejle, DK)

Anna Arvad
Aske Vindum Skipper
Frederikke Skovning
Luca Mai Lindberg
Malte Hansen
Mette Borring
Thea Arvad
Wiliam Kreutz

Antal klubber: 29, antal roere: 393

 

Nyheder | Begivenheder | Min konto

Du er her: Velkommen > Begivenheder > 2017-09 > DM Sprint 2017