Maribo Regatta 2017

Konkurrencen finder sted i perioden fra 20-05-2017 08:00 til 21-05-2017 18:00.

Beskrivelse

MARIBO-REGATTA 2017

Maribo Kajakklub har hermed den store fornøjelse at invitere roere, ledere og supportere til:

MARIBO-REGATTA I KANO OG KAJAK

LØRDAG d. 20. MAJ og SØNDAG d. 21. MAJ 2017

Regattaløb:
Alle løbene afvikles på vort rosportsanlæg
Der udskrives løb i alle klasser, hvor mindst 3 både er tilmeldt på sprint-distancerne: 200m, 500m og 1.000m

Distancer:
U12: K1/C1 200m-500m-1.250m, 4x200m stafet (som DM) og K2/C2 200m
U14-U16: K1/C1 200m-500m-1.000m-2.500m K2/C2 200m-500m-2.500m
U18-Sen: K1/C1 200m-500m-1.000m-5.000m K2 200m-500m-1000m
vedr. 1.250 m (U12) og 2.500 m (U14/U16) skal der være mindst 5 både tilmeldt.

(Maribo-Regatta er U16- & U18-landsholdsaktivitet samt U23 iagtagelse/udtagelse)

Startafgift:
U14-U16-U18-Sen.: 400 kr. for samtlige løb (nyt i 2017)
U10/U12: 200 kr. for samtlige løb (nyt i 2017)
Startafgift bedes indbetalt på vor konto i Jyske Bank: 0682-2830010538
Efteranm.:
startafgiften + 100 kr. pr. deltager, forudsat at der er plads i løbsprogrammet

Campering.
Campering på grønt område ved siden af klubhuset, dog få pladser pga spisetelte m.m.
overnatning:
Skolens Gymn.sal: (1 km) kan også benyttes til bad, omklædning og evt. overnatning
Vandrerhjemmet: (0,2 km) pladsbestilling her på tlf. 54783314
Maribo Sø Camping: (3 km) pladsbestilling her på tlf. 54780071
Ebsens Hotel: (2 km) booking på tlf. 54781044
Hotel Søpark / Millings Hotel: (2 km) booking på tlf. 54781011
Hotel Lolland, Nørreballe: (8 km) booking på tlf. 55377212
Skelstrupgård Bed & Breakfast : ( 3 km) booking på tlf. 54 75 80 45
Turistbureauet i Maribo: tlf. 54780496 (altid behjælpelig, også med B&B)
Otel Våbensted Bed & Breakfast: ( 7 km) booking på tlf. 54 70 63 63


Tilmelding: på DKF`s anmeldelsesblanketter senest 10. Maj. Husk at anføre klubfarver
sendes til:
Jan Wandy Pedersen, Østervang 74, 4930 Maribo
mobil: 21629802 – mail: wandy@mkpost.dk

se løb og tilmeldinger på www.youpaddle.org eller www.maribokajakklub.dk

VEL MØDT I MARIBO d. 20.-21. MAJ 2017

med STOR sportslig hilsen
Kim Strate, klubformand

Konkurrencer der afholdes

Drenge U12 K1 200m
Drenge U12 K1 500m
Drenge U12 K1 1.250m
Drenge U12 K2 200m
Drenge U12 C1 200m
Drenge U12 C1 500m
Drenge U12 C1 1.250m
Drenge U12 C2 200m
 
Piger U12 K1 200m
Piger U12 K1 500m
Piger U12 K1 1.250m
Piger U12 K2 200m
 
Mix U12 4 x K1 Stafet 200m
Mix U12 4 x C1 Stafet 200m
 
Drenge U14 K1 200m
Drenge U14 K1 500m
Drenge U14 K1 1.000m
Drenge U14 K1 2.500m
Drenge U14 K2 200m
Drenge U14 K2 500m
Drenge U14 K2 2.500m
Drenge U14 C1 200m
Drenge U14 C1 500m
Drenge U14 C1 1.000m
Drenge U14 C1 2.500m
Drenge U14 C2 200m
Drenge U14 C2 500m
Drenge U14 C2 2.500m
 
Piger U14 K1 200m
Piger U14 K1 500m
Piger U14 K1 1.000m
Piger U14 K1 2.500m
Piger U14 K2 200m
Piger U14 K2 500m
Piger U14 K2 2.500m
 
Drenge U16 K1 200m
Drenge U16 K1 500m
Drenge U16 K1 1.000m
Drenge U16 K1 2.500m
Drenge U16 K2 200m
Drenge U16 K2 500m
Drenge U16 K2 1.000m
Drenge U16 K2 2.500m
Drenge U16 C1 200m
Drenge U16 C1 500m
Drenge U16 C1 1.000m
Drenge U16 C1 2.500m
 
Piger U16 K1 200m
Piger U16 K1 500m
Piger U16 K1 1.000m
Piger U16 K1 2.500m
Piger U16 K2 200m
Piger U16 K2 500m
Piger U16 K2 2.500m
 
Mænd U18 K1 200m
Mænd U18 K1 500m
Mænd U18 K1 1.000m
Mænd U18 K1 5.000m
Mænd U18 K2 200m
Mænd U18 K2 500m
Mænd U18 K2 1.000m
 
Damer U18 K1 200m
Damer U18 K1 500m
Damer U18 K1 1.000m
Damer U18 K1 5.000m
Damer U18 K2 200m
Damer U18 K2 500m
Damer U18 K2 1.000m
 
Mænd Senior K1 200m
Mænd Senior K1 500m
Mænd Senior K1 1.000m
Mænd Senior K1 5.000m
Mænd Senior K2 200m
Mænd Senior K2 500m
Mænd Senior K2 1.000m
 
Damer Senior K1 200m
Damer Senior K1 500m
Damer Senior K1 1.000m
Damer Senior K1 5.000m
Damer Senior K2 200m
Damer Senior K2 500m
Damer Senior K2 1.000m

Deltagere

Australien (Australien, AU)

Andrew Holloway
Logan Dutton

Amager Ro- og Kajakklub (ARK, DK)

Asger Rasmussen
Emil Skaarup
Johannes Jørgensen
Valdemar Jørgensen

Esrum (Esrum, DK)

Christian Olsen
Karoline Bergendorf

Hellerup Kajakklub (Hellerup, DK)

Andrea Jespersen
Anton Wechter
August Zwinge Steen
Cathrine Holten
Ella Dahl Jespersen
Emma Bock
Eva Milthers
Flora Klyver
Gustav Bock
Gustav Sloth Meng
Klara Sol Stæhr Sørensen
Ludvig Schmidt
Maria Wander
Martin Juell
Nikolaj Bryde
Oskar Bendixen
Rasmus Abild Jansen
Rasmus Olsen
Sara Milthers
Sofia Bryde
Walther Hagemann
William Gravlund

Holte Roklub (Holte, DK)

Anne Sofie Krogh Jensen
Hans Conrad Grøfte Kildsgaard
Jacob Fogh Iversen
Johanne Krogh Bisgaard
Josefine Balslev-Eriksen
Marius Baldsslev Larsen
Olivia Christoffersen
Rune Rankløve
Simon Schuldt-Jensen
Stella Glüsing Winther
Thomas Krogh Bisgaard
Victor Gairy Aasmul
Victor Landgreen-Petersen

Hvidovre Kajakklub (Hvidovre, DK)

Magnus Kronby
Magnus Sibbersen
Selina Skibby

Kajak-klubben Viking (Viking, DK)

Signe Birk Munthe
Timo Vendler Madsen

Kajakklubben "Pagaj" (Pagaj, DK)

Alfred Bülov
Frederik Skytte Nygård
Mads Brun
Mikkel Knudsen
Nicoline Sølvsten Rasmussen
Oscar Keaney
Simon Hvam
William Åkerlund

Kajakklubben "Skjold" (Skjold, DK)

Benedicte Vosegaard
Lasse Skytte Vosegaard

Kajakklubben NEPTUN (Neptun, DK)

Andreas Borch-Jensen
Cecilie Marthin
Emilie Noachsen
Marie Gram Jensen
Oliver Kok
Philip Zimmermann Sørensen
Silas Løbner Samsøe
Troels Lund
Vigga Nielsen

Kano og Kajakklubben Limfjorden (Limfjorden, DK)

Jeppe Kristensen
Sara Bachvarova

Kano og Kajakklubben NORD (Nord, DK)

Asbjørn Lolk-Hansen
Mathias Holst Andersen

Kano og Kajakklubben Vejle Å (Vejle Å, DK)

Anders Bodum
Anna Møller
Asger Boel
Benjamin Merrild
Jeppe Møller
Johan Fjeldvig
Laura Priess Nørgaard
Lise Vølker Nielsen

Kano- og Kajakklubben 361 (KKK 361, DK)

Alfred Askaa
Anton Milman Engelholm
Asger Hildebrand Löfvall
Astrid Christensen
Christoffer Froestrup
Christoffer Valentin Buschardt
Elise Markussen
Ellen Christensen
Emilie Markussen
Frederik Uth
Johan Chalmer Vinding
Jonathan Moon
Julie hellelund
Julie Obel
Lærke Dam Sørensen
Magnus K. Cedergreen
Manon Witomski
Marcus Fritzbøger
Naje Askaa Moon
Nicolai Hennig
Sofus Dalby
Sofus S. Askaa
Sophie Blomgren-Hansen
Stig Skovbo Olsen

Kolding Kajak Klub (Kolding, DK)

Anders Kristensen
Gustav Skau
jonas Mogensen
Morten egholdt Rasmussen
Nicolai Andersen
Oliver Lebriger
Oliver Pagh

Køge Kano og Kajakklub (Køge, DK)

Anders Lynge Nielsen
Anne Hauge Sørensen
Caroline Jørgensen
Gustav Witthøfft Madsen
Laura Ljungholm
Mathilde Roed
Mikkel Hansen
Mille Bjørnlund

Lemvig Roklub (Lemvig Roklub, DK)

Hannah Odgaard Jakobsen
Hannah Stoubæk
Jakob Christensen
Lasse Odgaard Jakobsen
Mathias Sand
Palle Odgaard Jakobsen
Sofie Bach

Lyngby Kanoklub (Lyngby, DK)

Astrid Reinholt
Bendeguz Sandor Jakab
Frederik Jepsen
Frederikke Hauge Matthiesen
Nicolai Mørcke
Nicolina Knudsen
Philip Knudsen
Rasmus Knudsen

Maribo Kajakklub (Maribo, DK)

Adam Schøidt
Agnes S. Borggaard
Agnes Serup
Emilie Holm
Henrik Nissen
Ilya Podpolnyy
Iris L. Andersen
Katrine Jensen
Mads Jørgensen
Marie Toppenberg
Mark Pedersen
Martin Jørgensen
Martin Møller
Mathias Brix Christiansen
Mia Christensen
Mia Christiansen
Orion Pilo
Rasmus Alsbæk
Tobias Hansen
Tobias Hyttel
Trine Pedersen

Marselisborg Kajak Club (Marselisborg, DK)

Nikolai Thomsen

Nibe Roklub (Nibe, DK)

Laurids Torp
Lærke Petersen
Silke Petersen
Søren Petersen

Nybro-Furå Kano- og Kajakklub (Nybro-Furå, DK)

Amalie Poulsen
Daniel Møller
Emilie Duhn Kruse
Freja Møbjerg
Johan Vedel
Johan Vedel
Julie Kruse
Kristian Brandstrup
Kristian Kamper Kristensen
Kristoffer Ravn Neve
Sigurd Stær Sørensen
Sofie Lange
Sofie Møbjerg

Ribe Roklub (Ribe Roklub, DK)

Pernille T Kristensen
Sara Møller Jørgensen

Silkeborg kajakklub (Silkeborg, DK)

Anne-Sofie Winther
Caroline Emilie Faurschou
Christian Farstad
Emil Kræmer
Emil Skovgaard
Frederikke Maretti
Frida Bernth Davidsen
Frida Marie Farstad
Gustav Skovsager
Jeppe Maretti
Karoline Nielsen
Lucas Jørgensen
Lukas N. Østergaard
Lærke Langelund
Mads Holm
Mads Thomsen
Magnus Langkjær
Marius Farstad
Mikkel Guldberg
Mille Bjerremand Andersen
Nanna Brandt Pedersen
Silas Dupont
Søren Maretti
Theo Thuesen
Tobias Bach Larsen

Skovshoved Roklub (Skovshoved, DK)

Andreas Hoffmann
Cecilie Ebbesen
Kristine Ølsgård Møller
Markus Fly Jørgensen
Martin Reich
Nicholas Borch
Regitze Heimburger
Valdemar Kold

Sorø Kajakklub (Sorø, DK)

Daniel Frederiksen
Julie Borup
Julie Borup Olsen
Laura Christensen
Mette Hemingsen
Selma Kamuk

Vallensbæk Kano og Kajak Club (Vallensbæk, DK)

Andreas Junker
Anna Find Hansen
Helene Fabrin-Brasted
Joakim Karer
Mads Bessendorff Andersen
Marcus Steenfeldt Blem
Marie Bach Nielsen
Mark Eger Schrøder
Mikkel Rimmen
Oliver Vidø
Pernille Kuijers Hostrup
Rasmus Brandenhoff Lind
Sara B. Andersen
Sebastian Nordborg
Siri Bach Nielsen
Thor Jensen
Tommas Nielsen
Vishwa Dewa

Vejle Kajakklub (Vejle, DK)

Anna Arvad
Aske Vindum Skipper
Malte Hansen
Mette Borring
Sebastian Ravn Sørensen

Antal klubber: 28, antal roere: 236

 

Nyheder | Begivenheder | Min konto

Du er her: Velkommen > Begivenheder > 2017-05 > Maribo Regatta 2017