DM Sprint 2016

Konkurrencen finder sted i perioden fra 26-08-2016 08:00 til 28-08-2016 18:00.

Beskrivelse

Dansk Kano og Kajak Forbund og Kajakklubben PAGAJ
Indbyder til Danmarksmesterskaberne i kano‐ og kajak sprint
På Holstebro Rostadion 26. – 28. august 2016.

Tilmelding til Danmarksmesterskaberne i kano‐ og kajaksprint
skal ske på DKF’s tilmeldingsblanketter.

Sidste frist for tilmelding er fredag den 12. august 2016.
Efteranmeldelser kan ifølge DKF’s love modtages i oprettede klasser senest på holdledermødet, mod betaling af ekstra
startafgift på kr. 400,‐ pr. deltager/klasse.

Løbsudskrivning er i henhold til DKF’s love.

Startafgiften skal indbetales til klubbens bankkonto Reg.nr.7601 konto nr.: 1190550
Frist for indbetaling af nedennævnte startafgift er fredag den 12. august 2016.
Pris: 320,‐ kr. pr. deltager/klasse uanset antal løb, U12 betaler halvpris, altså kr. 160,‐
Instruktion for holdledere afholdes torsdag den 25. august kl. 19.00 i Kajakklubben Pagajs klubhus ved Rostadion.

Generelle spørgsmål kan stilles til
Stævneleder Poul Munk‐Poulsen, Tlf.: 9742 8286 / 4019 3913
E‐mail: poul@munk‐poulsen.eu
Spørgsmål vedr. anmeldelser/løbsafvikling kan rettes til
Chefofficial Lau Larsen, Tlf.: 2012 8928  
E‐mail: lau.larsen@kano‐kajak.dk

Konkurrencer der afholdes

Drenge U12 K1 200m
Drenge U12 K1 500m
Drenge U12 K1 1.250m
Drenge U12 K2 200m
Drenge U12 C1 200m
Drenge U12 C1 500m
 
Piger U12 K1 200m
Piger U12 K1 500m
Piger U12 K1 1.250m
Piger U12 K2 200m
 
Mix U12 4 x K1 Stafet 200m
 
Drenge U14 K1 200m
Drenge U14 K1 500m
Drenge U14 K1 2.500m
Drenge U14 K2 200m
Drenge U14 K2 500m
Drenge U14 C1 200m
Drenge U14 C1 500m
Drenge U14 C1 2.500m
Drenge U14 C2 200m
Drenge U14 C2 500m
 
Piger U14 K1 200m
Piger U14 K1 500m
Piger U14 K1 2.500m
Piger U14 K2 200m
Piger U14 K2 500m
 
Mix U14 4 x K1 Stafet 200m
 
Drenge U16 K1 200m
Drenge U16 K1 500m
Drenge U16 K1 2.500m
Drenge U16 K2 200m
Drenge U16 K2 500m
Drenge U16 K2 2.500m
Drenge U16 K4 500m
Drenge U16 C1 200m
Drenge U16 C1 500m
Drenge U16 C2 200m
Drenge U16 C2 500m
 
Piger U16 K1 200m
Piger U16 K1 500m
Piger U16 K1 2.500m
Piger U16 K2 200m
Piger U16 K2 500m
Piger U16 K2 2.500m
Piger U16 K4 500m
 
Mix U16 4 x K1 Stafet 200m
 
Mænd U18 K1 200m
Mænd U18 K1 500m
Mænd U18 K1 1.000m
Mænd U18 K1 5.000m
Mænd U18 K2 200m
Mænd U18 K2 500m
Mænd U18 K2 1.000m
Mænd U18 K4 1.000m
Mænd U18 C1 200m
Mænd U18 C1 500m
Mænd U18 C1 1.000m
Mænd U18 C1 5.000m
Mænd U18 C2 200m
Mænd U18 C2 500m
Mænd U18 C2 1.000m
Mænd U18 C4 1.000m
 
Damer U18 K1 200m
Damer U18 K1 500m
Damer U18 K1 1.000m
Damer U18 K1 5.000m
Damer U18 K2 200m
Damer U18 K2 500m
Damer U18 K2 1.000m
Damer U18 K4 500m
 
Mix U18 4 x K1 Stafet 200m
 
Mænd Senior K1 200m
Mænd Senior K1 500m
Mænd Senior K1 1.000m
Mænd Senior K1 5.000m
Mænd Senior K2 200m
Mænd Senior K2 500m
Mænd Senior K2 1.000m
Mænd Senior K4 200m
Mænd Senior K4 1.000m
Mænd Senior C1 200m
Mænd Senior C1 500m
Mænd Senior C1 1.000m
Mænd Senior C1 5.000m
Mænd Senior C2 200m
Mænd Senior C2 500m
Mænd Senior C2 1.000m
Mænd Senior C4 200m
Mænd Senior C4 1.000m
Mænd Senior 4 x K1 Stafet 200m
Mænd Senior 4 x C1 Stafet 200m
Mænd Senior K1 Para 200m
Mænd Senior K1 Para 500m
 
Damer Senior K1 200m
Damer Senior K1 500m
Damer Senior K1 1.000m
Damer Senior K1 5.000m
Damer Senior K2 200m
Damer Senior K2 500m
Damer Senior K2 1.000m
Damer Senior K4 200m
Damer Senior K4 500m
Damer Senior C1 200m
Damer Senior C1 500m
Damer Senior 4 x K1 Stafet 200m

Deltagere

Amager Ro- og Kajakklub (ARK, DK)

Anna Lolk Fredriksen
Asger Rasmussen
Emil Skaarup
Kim Wraae Knudsen
Kiril Aleksov Ahtarovski
Luca Werner Wraae
Signe Frederiksen

Esrum (Esrum, DK)

Asbjørn Skjenaa Faltum
Christian Olsen
Daniel Andersen
Frederik Espenhain
Frederik F. Jensen
Karoline Bergendorf
Katrine Brockmann
Mads Bundgaard-Nilsen
Mathias Bundgaard-Nielsen
Mathilde Thomas
Nicco Andersen
Sofie Nørtved Stenberg

Hellerup Kajakklub (Hellerup, DK)

Alberte Bønnelykke
Alexander Willadsen
August Zwinge Steen
Bolette Nyvang
Cathrine Holten
Cecilie Maltesen
Ella Dahl Jespersen
Emma Bock
Frederikke Lund Frandsen
Gustav Bock
Jacob Juell
Johan Vedel
Julie Langsted Brinch
Kalle Thorsgaard
Klara Sol Stæhr Sørensen
Ludvig Schmidt
Malte Wechter
Maria Wander
Marius Moesgaard
Martin Juell
Mikkel Langsted Brinch
Nikolai Langsted Brinch
Nikolaj Bryde
Oskar Bendixen
Philip Bryde
Rasmus Abild Jansen
Rasmus Olsen
Sara Milthers
Sigurd Stæhr Sørensen
Sofia Bryde
Victor Falkenberg
Victoria Gradert
Walther Hagemann
William Gravlund

Holte Roklub (Holte, DK)

Alexander Møller-Bisgaard
Anna Glüsing Winther
Anne Sofie Krogh Jensen
Hans Conrad Grøfte Kildsgaard
Jacob Fogh Iversen
Johanne Krogh Bisgaard
Josefine Balslev-Eriksen
Julie Barnewitz Dürr
Marius Baldsslev Larsen
Marius Balslev-Ericsen
Olivia Christoffersen
Rune Rankløve
Simon Schuldt-Jensen
Sofia Møller-Bisgaard
Stella Glüsing Winther
Thomas Krogh Bisgaard
Victor Gairy Aasmul
Victor Landgreen-Petersen

Hvidovre Kajakklub (Hvidovre, DK)

Asmus Brandt
Eigill Husum
Magnus Kronby
Magnus Sibbersen
Mikkel Sibbersen
Selina Skibby

Kajak-klubben Viking (Viking, DK)

Theodor Thystrup
Timo Vendler Madsen

Kajakklubben "Pagaj" (Pagaj, DK)

Alexander Mejdahl
Alfred Bülov
Andrea Vinther Larsen
Andrea Åkelund
Andreas Sørensen
Andreas Tønnesen
Casper Klejnstrup
Christian Chrois
Daniel Sig Larsen
Daniel Sørensen
Frederik Abildgaard
Frederik Skytte Nygård
Frida Albrechtsen Bitsch
Jacob Bjerre
Jonas S. Kjeldal
Joshua Cope
Kent Klitgaard
Kristian Lisbjerg
Lea Lorentzen
Mads Bjerre
Mads Brun
Mads Elkjær Munksgaard
Mads Pold
Mikkel Knudsen
Nicoline Sølvsten Rasmussen
Oscar Keaney
Rasmus Bjerre
Simon Hvam
William Åkerlund

Kajakklubben "Skjold" (Skjold, DK)

Benedicte Vosegaard

Kajakklubben NEPTUN (Neptun, DK)

Christian Sigsgaard
Johannes Jørgensen
Kim junget Rasmussen
Miklas Kaster Nielsen
Otto Meyer
Troels Lund
Valdemar Jørgensen
Vigga Nielsen

Kano og Kajakklubben Limfjorden (Limfjorden, DK)

Afshin Shabani
Ali Bajelan
Elias Kramer
Elias Ryom Kramer
Jack Kristensen
Jacob Mikkelsen
Jeppe Kristensen
Jesper Beer
Lucas Brix
Martin Krahn Thomsen
Morten Krantz
Rune Kristensen
Sara Bachvarova

Kano og Kajakklubben NORD (Nord, DK)

Asbjørn Lolk-Hansen
Hakon Munch Haraldsson
Lucas Scharff-Poulsen
Mathias Holst Andersen

Kano og Kajakklubben Vejle Å (Vejle Å, DK)

Anders Bodum
Anna Bisgaard
Anna Møller
Asger Boel
Benjamin Merrild
Jeppe Møller
Johan Fjeldvig
Laura Priess Nørgaard
Lise Vølker Nielsen
Mikkel Bisgaard
Nina Vølker Nielsen
Rasmus Bodum
Sebastian R. Sørensen
Victor Bjerggård

Kano- og Kajakklubben 361 (KKK 361, DK)

Alfred Askaa
Asbjørn Binau
Christoffer Froestrup
Christoffer Valentin Buschardt
Daniel Ashraf Sloth Andersen
Elise Markussen
Ellen Christensen
Emilie Markussen
Frederik Uth
Henriette Engel Hansen
Ida Hugod
Ida villumsen
Johan Chalmer Vinding
Johanne Riis
Jonathan Moon
Julie hellelund
Julie Obel
Linea Ebbesen
Liv Obel
Magnus K. Cedergreen
Manon Witomski
Marcus Fritzbøger
Marcus Juul Reng
Maya Dolfi
Naje Askaa Moon
Nicolai Hennig
Nikolaj Hjarup
Sofus Dalby
Sofus S. Askaa
Stig Skovbo Olsen
Thomas Hjarup
Victor Tram

Kolding Kajak Klub (Kolding, DK)

Anders Kristensen
Emil Sindt Lauridsen
Gustav Skau
Ida Avenhoff
Ida Averhoff
Jacob Sindt
jonas Mogensen
Lucas Pagh
Mads Egholt Rasmussen
Morten egholdt Rasmussen
Nicolai Andersen
Oliver Pagh
Theis Mogensen
Tobias Hald
Tobias Schuster

Køge Kano og Kajakklub (Køge, DK)

Anders Lynge Nielsen
Anne Hauge Sørensen
Gustav Witthøfft Madsen
Laura Ljungholm
Mads Lynge Nielsen
Mathilde Roed
Mie Madsen
Mikkel Hansen
Oliver Vidø

Lemvig Roklub (Lemvig Roklub, DK)

Agnes Kallesøe
Anne Sofie Villumsen
Hannah Odgaard Jakobsen
Hannah Stoubæk
Lasse Odgaard Jakobsen
Mathias Sand
Palle Odgaard Jakobsen
Sebastian Sand
Sofie Bach

Lyngby Kanoklub (Lyngby, DK)

Astrid Reinholt
Bendeguz Sandor Jakab
Frederik Jepsen
Frederikke Hauge Matthiesen
Jacob Gramkow Kristensen
Nicolai Mørcke
Nicolina Knudsen
Nikolaj Halling
Philip Knudsen
Rasmus Bruus
Rasmus Knudsen
Thomas Bruus

Maribo Kajakklub (Maribo, DK)

Adam Schøidt
Agnes S. Borggaard
Emilie Holm
Emilie Petersen
Emma Jørgensen
Henrik Nissen
Iris L. Andersen
Janus Hansen
Jeppe Borggaard
Kasper Bleibach
Katrine Jensen
Khai Larsen
Lukas Jacobsen
Lærke Lind-Nielsen
Mads Jørgensen
Malthe Kristiansen
Marie Toppenberg
Mark Pedersen
Martin Jørgensen
Martin Møller
Mathias Brix Christiansen
Mia Christiansen
Nils Boe
Orion Pilo
Pernille Knudsen
Rasmus Albech
Rasmus Alsbæk
Rene Holten Poulsen
Sofia Baike
Sofie Jørgensen
Tobias Hansen
Tobias Hyttel
Trine Pedersen

Marselisborg Kajak Club (Marselisborg, DK)

Daniel Svinth
Mia Grønborg
Nathalie Thomsen
Nikolai Thomsen

Nibe Roklub (Nibe, DK)

Lærke Petersen
Silke Petersen
Søren Petersen

Nybro-Furå Kano- og Kajakklub (Nybro-Furå, DK)

Amalie Poulsen
Arthur Anker Scales
Carroline Amalie Scales
Carsten Scales
Daniel Møller
Emil Andersen
Emilie Duhn Kruse
Freja Møbjerg
Hans Kann Ferlov
Ida Ferlov
Julie Kruse
Kasper Ravn Neve
Kristian Brandstrup
Kristian Kamper Kristensen
Kristoffer Ravn Neve
Mathilde Lange
Mathilde Lange
Nicolaj Obrea
Niels Jørgen Bak Nielsen
Ole Kann Ferlov
Simone Macaulay
Sofie Lange
Sofie Møbjerg
Viktor Hjort Korneliussen
William Birch Johansen
William Scales

Odense Kajakklub (Odense, DK)

Jonathan Højbjerg

Ribe Roklub (Ribe Roklub, DK)

Pernille T Kristensen

Ringsted Kajakklub (Ringsted KK., DK)

Villas Hartvig

Ringsted Roklub (Ringsted, DK)

Frederik Corell
Nicolai Nielsen

Silkeborg kajakklub (Silkeborg, DK)

Alexandra Schmidt Svendsen
Andreas Føns
Anne-Sofie Winther
Annemia Pretzmann
Anton Hinge
Benedicte Maul
Camilla Rask
Caroline Emilie Faurschou
Casper Pretzmann
Cathrine Rask
Christian Farstad
Emil Kræmer
Emil Noe Nielsen
Emil Skovgaard
Emil Skovsager
Fie Højer
Frederik Faurschou
Frederikke Maretti
Freya Vium Madsen
Frida Bernth Davidsen
Frida Farstad
Frida Marie Farstad
Gustav Skovsager
Jeppe Jensby
Jeppe Maretti
Jonathan Dagnæs
Katrine Græsbøll Christensen
Kristine Rohde
Line Holm
Line Langelund
Lucas Jørgensen
Lukas N. Østergaard
Lukas Solne
Lærke Langelund
Mads Brandt Pedersen
Mads Holm
Mads Thomsen
Maggie Dyekjær Pedersen
Magnus Langkjær
Maria Rohde
Marius Farstad
Mathias Fenger-Eriksen
Mathilde Christensen
Matilde F. Christensen
Mette Gravesen
Mille Bjerremand Andersen
Morten Graversen
Nanna Aagaard
Nanna Brandt Pedersen
Nicolai Kristensen
Nicolai Winther
Nicolaj Winther
Noah Dyekjær Pedersen
Oskar Schaufuss
Rasmus Aborg
Rasmus Vium Madsen
Sebastian Søndergaard
Silas Dupont
SK 4
Søren Maretti
Theo Thuesen
Thorbjørn Rask
Valdemar H. Kappel

Skanderborg Kano og Kajak Klub (Skanderborg, DK)

Nicolaj Blach

Skive Roklub (Skive, DK)

Mikkel Guldberg

Skovshoved Roklub (Skovshoved, DK)

Andreas Hoffmann
Carl Harlang
Cecilie Ebbesen
Emilie Rosenkilde
Hannah Lorje
Kristine Ølsgård Møller
Markus Fly Jørgensen
Regitze Heimburger

Sorø Kajakklub (Sorø, DK)

Anna Christensen
Daniel Frederiksen
Jacob Christensen
Julie Borup Olsen
Laura Christensen
Mette Hemingsen
Odin Svendsby
Selma Kamuk
William Hansen

Struer Kajakklub (Struer, DK)

Mads Holm Andersen
Maria Søgaard Lund

Vallensbæk Kano og Kajak Club (Vallensbæk, DK)

Andreas Junker
Anna Find Hansen
Anne Christine Babrin-Brasted
Aya Li Skafte-Holm
Frederik Dziegiel Søndergaard
Helene Fabrin-Brasted
Joakim Karer
Julie Frølund
Karl Find Hansen
Katja Eriksen
Lykke Knudsen
Mads Bessendorff Andersen
Marcus Steenfeldt Blem
Mark Eger Schrøder
Mikkel Rimmen
Pernille Kuijers Hostrup
Rasmus Brandenhoff Lind
Sara B. Andersen
Sebastian Nordborg
Siri Bach Nielsen
Thor Jensen
Tommas Nielsen
Vishwa Dewa

Vejle Kajakklub (Vejle, DK)

Anna Arvad
Aske Vindum Skipper
Camilla Jørgensen
Clara Enne Bæk
Frederikke Skovning
Julie Tepas
Katrine Thygesen
Malte Hansen
Mathilde Østerbye
Mette Borring
Mia Barfoot
Sofie Rousing
Thea Arvad

Århus Kano og Kajak Klub (ÅKKK, DK)

Torben Thomsen

Antal klubber: 34, antal roere: 417

 

Nyheder | Begivenheder | Min konto

Du er her: Velkommen > Begivenheder > 2016-08 > DM Sprint 2016