Craft Sprint Hvidovre 2016

Konkurrencen finder sted i perioden fra 03-07-2016 08:00 til 03-07-2016 18:00.

Beskrivelse

ndbydelse SPRINT 2016

2. juli : Knuthenborg Sprint ved Maribo Kajakklub

3. juli : Craft Sprint ved Hvidovre Kajakklub

Maribo Kajakklub og Hvidovre Kajakklub inviterer hermed til Sprint 2016,
i Maribo Kajakklub lørdag d. 2. juli og i Hvidovre Kajakklub søndag d. 3. juli

distance:

Knuthenborg Sprint- 2. juli i Maribo ……. 100 m
- BEMÆRK AT LØBET I YOUPADDLE ER UDSKREVET SON 200 M

Craft Sprint - 3. juli i Hvidovre ……………… 125 m
- BEMÆRK AT LØBET I YOUPADDLE ER UDSKREVET SON 200 M

Youpaddle bruges som tilmelding - og efterfølgende vil resultater fremstå som rangliste i henhold til hvor langt man kommer og placering efter tider.

klasser :

K1 : Senior- U18 -U16 -U14 Kvinder / Mænd

løbsafvikling :

de 16 bedste tider går videre efter de indledende heat, der roes med 2-4 deltagere ad gangen,

i finalerunden med de sidste 16 bedste roere roes der kun med 2 deltagere ad gangen.

i U14 kan der max være 16 deltagere i hver klasse (adgangsbegrænsning)

i Hvidovre roes U12 og U14 K1 Børnestafet 4 x 200m med strandoverbæring. Holdene sættes på dagen ved lodtrækning
præmier:

præmier til no 1, 2 og 3 i hvert stævne

samlet præmie til de bedste roere efter de 2 løb

holdpræmie samlet (U16+U18 +Sen )1 kajak

samlet præmiesum : 50.000 kr.

Startgebyrer :

300 kr. ved 1. start, - ved start i begge løb 400 kr.

300 kr. for børnestafetten i Hvidovre pr. hold

betaling af startgebyrer : konto 8125 4562479681


tilmelding :

finn.l.kajak@gmail.com / ot@dansprint.com senest d. 20. juni

kontaktpersoner :

Maribo: Finn Larsen - mobil: 2246 1155
Hvidovre: Ole Torp - mobil: 2011 8800

Vi ses til et lidt anderledes kaproningsarrangement d. 2. og 3. juli

Johanna Nielsen, Formand Finn Larsen, Sportschef
Hvidovre Kajakklub Maribo Kajakklub

sponsorer:Craft-Jantex-Dansprint-Knuthenborg-Jydske Bank-Lolland Kommune-SKC Lollan

Konkurrencer der afholdes

Drenge U12 4 x K1 Stafet 200m
 
Drenge U14 K1 200m
 
Piger U14 K1 200m
 
Mix U14 4 x K1 Stafet 200m
 
Drenge U16 K1 200m
 
Piger U16 K1 200m
 
Mænd U18 K1 200m
 
Damer U18 K1 200m
 
Mænd Senior K1 200m
 
Damer Senior K1 200m

Deltagere

Esrum (Esrum, DK)

Karoline Bergendorf
Mads Bundgaard-Nilsen
Mathias Bundgaard-Nielsen
Nicco Andersen

Gladsaxe Kano- og Kajakklub (Gladsaxe, DK)

Lasse Nielsen

Hellerup Kajakklub (Hellerup, DK)

Julie Brinck
Mikkel Langsted Brinch

Holte Roklub (Holte, DK)

Anna Glüsing Winther
Jacob Fogh Iversen
Josefine Balslev-Eriksen
Rune Rankløve
Simon Schuldt-Jensen
Thomas Stuhr Bisgaard
Victor Gairy Aasmul
Victor Landgreen-Petersen

Hvidovre Kajakklub (Hvidovre, DK)

Eigill Husum
Jens Jørgen Mortensen
Magnus Sibbersen
Mathias M Mortensen
Rikke Larsen
Selina Skibby

Kajakklubben "Pagaj" (Pagaj, DK)

Casper Klejnstrup
Kent Klitgaard
Mikkel Knudsen
Simon Hvam

Kajakklubben NEPTUN (Neptun, DK)

Troels Lund

Kano- og Kajakklubben 361 (KKK 361, DK)

Henriette Engel Hansen
Ida villumsen

Lyngby Kanoklub (Lyngby, DK)

Bendeguz Sandor Jakab
Frederik Jepsen
Rasmus Knudsen

Maribo Kajakklub (Maribo, DK)

Adam Schøidt
Agnes S. Borggaard
Emilie Holm
Emilie Petersen
Emma Jørgensen
Henrik Nissen
Ilya Podpolnyy
Kasper Bleibach
Mads Jørgensen
Mark Pedersen
Martin Jørgensen
Mia Christensen
Mia Christiansen
Mikkel Ibsen
Nils Boe
Orion Pilo
Pernille Knudsen
Rasmus Alsbæk
Rene Holten Poulsen
Tobias Hansen
Tobias Hyttel
Trine Pedersen

Nybro-Furå Kano- og Kajakklub (Nybro-Furå, DK)

Kristian Brandstrup

Silkeborg kajakklub (Silkeborg, DK)

Caroline Emilie Faurschou
Casper Pretzmann
Emil Noe Nielsen
Frederik Faurschou
Frederikke Maretti
Jeppe Maretti
Jonathan Dagnæs
Katrine Græsbøll Christensen
Mette Gravesen
Søren Maretti

Vallensbæk Kano og Kajak Club (Vallensbæk, DK)

Aya Li Skafte-Holm
Julie Frølund
Mads Bressendorf Andersen
Mark Eger Schrøder
Mikkel Rimmen
Vishwa Dewa

Antal klubber: 13, antal roere: 70

 

Nyheder | Begivenheder | Min konto

Du er her: Velkommen > Begivenheder > 2016-07 > Craft Sprint Hvidovre 2016