DM Sprint 2015

Konkurrencen finder sted i perioden fra 28-08-2015 08:00 til 30-08-2015 18:00.

Beskrivelse

Dansk Kano og Kajak Forbund og Kajakklubben Pagaj, Holstebro
indbyder til danskemestet i kano og kajak sprint.
Mesterskaber afholdes fra fredag den 28 til søndag den 30 august.

Der udskrives løb i henhold til kaproningsbestemmelserne !

Instruktion/holdledermøde afholdes torsdag den 27. august kl. 19.00 i Kajakklubben Pagaj.

Spørgsmål vedr. tilmeldinger og løbsprogram til Chefdommer Lau Larsen - 6441 4541 / 2012 892 eller e-mail lau.larsen@kano-kajak.dk

Øvrige spørgsmål vedr. DM arrangementet ti Stævneleder Poul Munk-Poulsen - 9742 8286 / 4019 3913 eller e-mail: poul@munk-poulsen.eu

Konkurrencer der afholdes

Drenge U12 K1 200m
Drenge U12 K1 500m
Drenge U12 K1 1.250m
Drenge U12 K2 200m
Drenge U12 C1 200m
Drenge U12 C1 500m
 
Piger U12 K1 200m
Piger U12 K1 500m
Piger U12 K1 1.250m
Piger U12 K2 200m
 
Mix U12 4 x K1 Stafet 200m
 
Drenge U14 K1 200m
Drenge U14 K1 500m
Drenge U14 K1 2.500m
Drenge U14 K2 200m
Drenge U14 K2 500m
Drenge U14 C1 200m
Drenge U14 C1 500m
Drenge U14 C2 200m
Drenge U14 C2 500m
 
Piger U14 K1 200m
Piger U14 K1 500m
Piger U14 K1 2.500m
Piger U14 K2 200m
Piger U14 K2 500m
 
Mix U14 4 x K1 Stafet 200m
 
Drenge U16 K1 200m
Drenge U16 K1 500m
Drenge U16 K1 2.500m
Drenge U16 K2 200m
Drenge U16 K2 500m
Drenge U16 K2 2.500m
Drenge U16 K4 500m
Drenge U16 C1 200m
Drenge U16 C1 500m
Drenge U16 C2 200m
Drenge U16 C2 500m
 
Piger U16 K1 200m
Piger U16 K1 500m
Piger U16 K1 2.500m
Piger U16 K2 200m
Piger U16 K2 500m
Piger U16 K2 2.500m
Piger U16 K4 500m
 
Mix U16 4 x K1 Stafet 200m
 
Mænd U18 K1 200m
Mænd U18 K1 500m
Mænd U18 K1 1.000m
Mænd U18 K1 5.000m
Mænd U18 K2 200m
Mænd U18 K2 500m
Mænd U18 K2 1.000m
Mænd U18 K4 1.000m
Mænd U18 C1 200m
Mænd U18 C1 500m
Mænd U18 C1 1.000m
Mænd U18 C1 5.000m
Mænd U18 C2 200m
Mænd U18 C2 500m
Mænd U18 C2 1.000m
Mænd U18 C4 1.000m
 
Damer U18 K1 200m
Damer U18 K1 500m
Damer U18 K1 1.000m
Damer U18 K1 5.000m
Damer U18 K2 200m
Damer U18 K2 500m
Damer U18 K2 1.000m
Damer U18 K4 500m
 
Mix U18 4 x K1 Stafet 200m
 
Mænd Senior K1 200m
Mænd Senior K1 500m
Mænd Senior K1 1.000m
Mænd Senior K1 5.000m
Mænd Senior K2 200m
Mænd Senior K2 500m
Mænd Senior K2 1.000m
Mænd Senior K4 200m
Mænd Senior K4 1.000m
Mænd Senior C1 200m
Mænd Senior C1 500m
Mænd Senior C1 1.000m
Mænd Senior C1 5.000m
Mænd Senior C2 200m
Mænd Senior C2 500m
Mænd Senior C2 1.000m
Mænd Senior C4 200m
Mænd Senior C4 1.000m
Mænd Senior 4 x K1 Stafet 200m
Mænd Senior 4 x C1 Stafet 200m
Mænd Senior K1 Para 200m
Mænd Senior K1 Para 500m
 
Damer Senior K1 200m
Damer Senior K1 500m
Damer Senior K1 1.000m
Damer Senior K1 5.000m
Damer Senior K2 200m
Damer Senior K2 500m
Damer Senior K2 1.000m
Damer Senior K4 200m
Damer Senior K4 500m
Damer Senior C1 200m
Damer Senior C1 500m
Damer Senior C2 200m
Damer Senior C2 500m
Damer Senior 4 x K1 Stafet 200m

Deltagere

Amager Ro- og Kajakklub (ARK, DK)

Asger Rasmussen
Emil Skaarup
Kim Wraae Knudsen
Kiril Aleksov Ahtarovski
Luca Werner Wraae
Sif Thieme

Danmark (Danmark, DK)

Mette Gravesen

Esrum (Esrum, DK)

Anders Lundberg
Asbjørn Skjenaa Faltum
Christian Olsen
Frederik F. Jensen
Karoline Bergendorf
Laura Hamborg
Lærke Melgaard Steen
Mads Bundgaard-Nilsen
Mathias Bundgaard-Nielsen
Nicco Andersen

Frederikshavn Kajakklub (Frederikshavn, DK)

Oscar Kølbæk Rosenberg

Gladsaxe Kano- og Kajakklub (Gladsaxe, DK)

Agnete Jersild
Hannah Kemp
Magnus Martini
Mathias Martini
Regitze Kemp
Søren Hyttel
Teddy Hviid

Hellerup Kajakklub (Hellerup, DK)

Alberte Bønnelykke
Andrea Jespersen
August Zwinge Steen
Bernhart Gravlund
Bolette Nyvang
Catrine Holten
Ella Dahl Jespersen
Emma Bock
Frederik Sloth Meng
Gustav Bock
Gustav Danielsen
Gustav Sloth Meng
Johan Vedel
Kalle Thorsgaard
Klara Sol Stæhr Sørensen
Ludvig Schmidt
Malte Wechter
Martin Juell
Nikolaj Bryde
Oskar Bendixen
Philip Bryde
Rasmus Olsen
Sara Corfixen
Sigurd Stæhr Sørensen
William Gravlund

Holte Roklub (Holte, DK)

Anna Glüsing Winther
Anne Sofie Krogh Jensen
Flora Riemann
Jacob Fogh Iversen
Johanne Krogh Bisgaard
Josefine Balslev-Eriksen
Olivia Christoffersen
Rune Rankløve
Simon Schuldt-Jensen
Stella Winther
Thomas Krogh Bisgaard
Tobias Stuhr Bisgaard
Victor Gairy Aasmul
Victor Landgreen-Petersen

Hvidovre Kajakklub (Hvidovre, DK)

Eigill Husum
Jakob Nielsen
Lisa Rørhauge
Magnus Sibbersen
Mark Schrøder
Mikkel Sibbersen
Selina Skibby

Kajak-klubben Viking (Viking, DK)

Theodor Thystrup

Kajakklubben "Pagaj" (Pagaj, DK)

Alfred Bülov
Andrea Vinther Larsen
Andreas Tønnesen
Casper Klejnstrup
Christian Chrois
Frederik Abildgaard
Frederik Skytte Nygård
Joshua Cope
Kathrine Moeskjær Lisbjerg
Kent Klitgaard
Lea Lorentzen
Mads Elkjær
Mads Thomsen
Mikkel Knudsen
Simon Hvam
William Åkerlund

Kajakklubben "Skjold" (Skjold, DK)

Benedicte Vosegaard
Lasse Vosegaard

Kajakklubben NEPTUN (Neptun, DK)

Christian Sigsgaard
Johannes Jørgensen
Miklas Kaster Nielsen
Otto Meyer
Troels Lund
Valdemar Jørgensen
Vigga Nielsen

Kano og Kajakklubben Limfjorden (Limfjorden, DK)

Amalie Thomsen
Elias Kramer
Jack Kristensen
Jeppe Kristensen
Jesper Beer
Lucas Brix
Martin Krahn Thomsen
Morten Krantz
Rune Kristensen
Sara Bachvarova

Kano og Kajakklubben NORD (Nord, DK)

Asbjørn Lolk-Hansen
Mathias Holst Andersen
Maya Dolfi

Kano og Kajakklubben Vejle Å (Vejle Å, DK)

Anders Krintel
Anna Bisgaard
Anna Møller
Asger Boel
Benjamin Merrild
Jeppe Møller
Johan Fjeldvig
Lise Vølker Nielsen
Mikkel Bisgaard
Sebastian R. Sørensen
Victor Bjerggård

Kano- og Kajakklubben 361 (KKK 361, DK)

Andreas Jeppesen
Asbjørn Binau
Christoffer Froestrup
Christoffer Valentin Buschardt
Daniel Ashraf Sloth Andersen
Elise Markussen
Emil V. Ramussen
Emilie Markussen
Frederik Uth
Frederik V. Rasmussen
Henriette Engel Hansen
Ida Hugod
Ida villumsen
Jonathan Moon
Julie Obel
Kristoffer Markussen
Liv Obel
Lærke Kristiane Jensen
Magnus K. Cedergreen
Malene Olsen
Marcus Fritzbøger
Marcus Juul Reng
Nicolai Hennig
Sofus S. Askaa
Stig Skovbo Olsen
Thomas Mogensen
Victor Tram

Kolding Kajak Klub (Kolding, DK)

Emil Sindt Lauridsen
Ida Avenhoff
Jacob Sindt
jonas Mogensen
Lucas Pagh
Mads Egholt Rasmussen
Morten egholdt Rasmussen
Nicolai Andersen
Oliver Lebriger
Oliver Pagh
Theis Mogensen
Tobias Hald
Tobias Schuster

Køge Kano og Kajakklub (Køge, DK)

Anders Lynge Nielsen
Anne Hauge Sørensen
Laura Ljungholm
Mathilde Roed
Oliver Vidø

Lemvig Roklub (Lemvig Roklub, DK)

Agnes Kallesøe
Anne Sofie Villumsen
Emilie Raundahl
Hannah Odgaard Jakobsen
Hannah Stoubæk
Johanne Brun Hald
Lasse Odgaard Jakobsen
Palle Odgaard Jakobsen
Sebastian Sand
Sidse Sønderby Larsen

Lyngby Kanoklub (Lyngby, DK)

Bendeguz Sandor Jakab
Emil Halling
Frederik Jepsen
Jacob Gramkow Kristensen
Nicolina Knudsen
Nikolaj Halling
Philip Knudsen
Rasmus Bruus
Rasmus Knudsen
Thomas Bruus
William Axelsen

Maribo Kajakklub (Maribo, DK)

Adam Schøidt
Amalie Jørgensen
Emil Geertsen
Emilie Holm
Emilie Petersen
Emma Jørgensen
Henrik Nissen
Iris L. Andersen
Jens Visbech
Jeppe L. Jensen
Kasper Bleibach
Katrine Jensen
Mads Jørgensen
Mark Pedersen
Martin Jørgensen
Martin Møller
Mia Christensen
Mia Henriksen
Mikkel Ibsen
Nicolai Mørcke
Nicolaj Lauritz Møss
Nils Boe
Orion Pilo
Pernille Knudsen
Rasmus Alsbæk
Rene Holten Poulsen
Rene Poulsen
Sofie Jørgensen
Stas Magdych
Tobias Hansen
Trine Pedersen
Victor Weichel

Marselisborg Kajak Club (Marselisborg, DK)

Andreas Stig Henriksen
Kasper Stig Henriksen
Klaus Thomsen
Nikolai Thomsen

Nibe Roklub (Nibe, DK)

Laurids Torp
Lærke Petersen
Silke Petersen
Søren Petersen

Nybro-Furå Kano- og Kajakklub (Nybro-Furå, DK)

Amalie Poulsen
Arthur Anker Scales
Astrid Kann
Carroline Amalie Scales
Carsten Scales
Daniel Møller
Elias Müller
Emilie Duhn Kruse
Freja Martin
Hans Kann Ferlov
Ida Ferlov
Julie Kruse
Kristian Brandstrup
Kristoffer Marnø
Kristoffer Ravn Neve
Mathilde Lange
Nicolaj Obrea
Niels Jørgen Bak Nielsen
Ole Kann Ferlov
Sofie Lange
Sofie Møbjerg
William Scales

Odense Kajakklub (Odense, DK)

Floor Dijkstra Zegers
Johan Mikkelsen
Jonathan Højbjerg

Ribe Roklub (Ribe Roklub, DK)

Frida Hedegaard Lyngsøe
Marie Witt
Pernille T Kristensen

Ringsted Roklub (Ringsted, DK)

Marcus C. Thomsen
Nicolai Nielsen

Silkeborg kajakklub (Silkeborg, DK)

Alexander Søndergaard
Alexandra Schmidt Svendsen
Anne-Sofie Winther
Annemia Pretzmann
Astrid Eichler Hansen
Benedicte Maul
Camilla Rask
Caroline Emilie Faurschou
Casper Pretzmann
Cathrine Rask
Christian Farstad
Daniel H. Larsen
Emil Kræmer
Emil Noe Nielsen
Emil Skovgaard
Emil Skovsager
Emil Stær
Fie Højer
Frederik Faurschou
Frederikke Maretti
Freya Vium Madsen
Frida Bernth Davidsen
Frida Farstad
Gustav Skovsager
Jeppe Jensby
Jeppe Maretti
Jonathan Dagnæs
Julie D. Larsen
Katrine Græsbøll Christensen
Kristine Rohde
Line Langelund
Lucas Jørgensen
Lukas N. Østergaard
Lukas Solne
Mads Brandt Pedersen
Mads Holm
Maggie Dyekjær Pedersen
Magnus Langkjær
Mathias Fenger-Eriksen
Matilde F. Christensen
Mikkel Thybo
Morten Graversen
Nanna Aagaard
Nanna Brandt Pedersen
Nicolai Kristensen
Nicolai Winther
Niklas M. Hansen
Noah Dyekjær Pedersen
Oskar Schaufuss
Rasmus F. Christensen
Rasmus Vium Madsen
Rikke Madsen
Sebastian Søndergaard
Silas Dupont
Søren Maretti
Thomas Jørgensen
Thorbjørn Rask
Tobias Bach Larsen

Skanderborg Kano og Kajak Klub (Skanderborg, DK)

Nicolaj Blach

Skive Roklub (Skive, DK)

Mikkel Guldberg

Skovshoved Roklub (Skovshoved, DK)

Alexander Willadsen
Cecilie Ebbesen
Emilie Rosenkilde
Julie Brinch
Louise Wissing Madsen
Markus Fly Jørgensen
Mikkel Brinch
Nicolai Brinch
Oscar Falkenberg Jensen
Thomas Rasmussen
Victor Falkenberg
Walther Hagemann

Sorø Kajakklub (Sorø, DK)

Anna Christensen
Claes Rosenkrands
Daniel Frederiksen
Jacob Christensen
Julie Borup
Laura Amrami
Laura Christensen
Louise Lundholm
Maja Rosenkrands
Martin Larsen
Mette Hemingsen
Mille Hemingsen
Odin Svendsby
Peter Larsen
Selma Kamuk
Wiliam Hansen

Struer Kajakklub (Struer, DK)

Birk Svanholt
Caroline Sakskjær
Frederik B N Andersen
Ingeborg Lidbjerg Larsen
Mads Holm Andersen
Maria Søgaard Lund
Sigrid Bøgh Jensen

Sundby Kajakklub (Sundby, DK)

Peter Hersted

Vallensbæk Kano og Kajak Club (Vallensbæk, DK)

Anders Thygesen
Andreas Junker
Anna Blem
Anna Find Hansen
Anne Christine Babrin-Brasted
Aya Li Skafte-Holm
Helene Fabrin-Brasted
Jacob Arbøl
Jacob Brandenhoff Lind
Joakim Karer
Julie Frølund
Karl Find Hansen
Katja Eriksen
Lykke Knudsen
Mads Bessendorff Andersen
Marcus Steenfeldt Blem
Mathias G Larsen
Pernille Kuijers Hostrup
Rasmus Brandenhoff Lind
Sara B. Andersen
Thor Jensen
Tommas Nielsen
Vishwa Dewa

Vejle Kajakklub (Vejle, DK)

Anna Arvad
Aske Vindum Skipper
Gregers Boel
Johan Tepas
Julie Tepas
Malte Hansen
Mette Borring
Signe Tubæk Hansen
Stine Havgaard
Stine Høy Møller
Theo Thuesen

Antal klubber: 36, antal roere: 387

 

Nyheder | Begivenheder | Min konto

Du er her: Velkommen > Begivenheder > 2015-08 > DM Sprint 2015