Åbne Nordiske Mesterskaber Maraton 2014

Konkurrencen finder sted i perioden fra 05-07-2014 08:00 til 06-07-2014 18:00.

Beskrivelse

Konkurrencer der afholdes

Drenge U14 K1 Marathon, 13.5 km, 3 overb.
Drenge U14 K2 Marathon, 13.5 km, 3 overb.
 
Piger U14 K1 Marathon, 13.5 km, 3 overb.
Piger U14 K2 Marathon, 13.5 km, 3 overb.
 
Drenge U16 K1 Marathon, 17.5 km, 4 overb.
Drenge U16 K2 Marathon, 17.5 km, 4 overb.
Drenge U16 C1 Marathon, 13.5 km, 3 overb.
Drenge U16 C2 Marathon, 13.5 km, 3 overb.
 
Piger U16 K1 Marathon, 17.5 km, 4 overb.
Piger U16 K2 Marathon, 17.5 km, 4 overb.
 
Mænd U18 K1 Marathon, 17.5 km, 4 overb.
Mænd U18 K2 Marathon, 17.5 km, 4 overb.
Mænd U18 C1 Marathon, 17.5 km, 4 overb.
Mænd U18 C2 Marathon, 17.5 km, 4 overb.
 
Damer U18 K1 Marathon, 17.5 km, 4 overb.
Damer U18 K2 Marathon, 17.5 km, 4 overb.
 
Mænd Senior K1 Marathon, 25.5 km, 6 overb.
Mænd Senior K2 Marathon, 25.5 km, 6 overb.
Mænd Senior C1 Marathon, 21.5 km, 5 overb.
Mænd Senior C2 Marathon, 21.5 km, 5 overb.
 
Damer Senior K1 Marathon, 21.5 km, 5 overb.
Damer Senior K2 Marathon, 21.5 km, 5 overb.
 
Mænd Master +35 K1 Marathon, 17.5 km, 4 overb.
Mænd Master +35 K2 Marathon, 17.5 km, 4 overb.
Mænd Master +35 C1 Marathon, 17.5 km, 4 overb.
Mænd Master +35 C2 Marathon, 17.5 km, 4 overb.
 
Damer Master +35 K1 Marathon, 17.5 km, 4 overb.
Damer Master +35 K2 Marathon, 17.5 km, 4 overb.
 
Mænd Master +40 K1 Marathon, 17.5 km, 4 overb.
Mænd Master +40 K2 Marathon, 17.5 km, 4 overb.
 
Damer Master +40 K1 Marathon, 17.5 km, 4 overb.
Damer Master +40 K2 Marathon, 17.5 km, 4 overb.
 
Mænd Master +45 K1 Marathon, 17.5 km, 4 overb.
Mænd Master +45 K2 Marathon, 17.5 km, 4 overb.
 
Damer Master +45 K1 Marathon, 17.5 km, 4 overb.
Damer Master +45 K2 Marathon, 17.5 km, 4 overb.
 
Mænd Master +50 K1 Marathon, 17.5 km, 4 overb.
Mænd Master +50 K2 Marathon, 17.5 km, 0 overb.
 
Damer Master +50 K1 Marathon, 17.5 km, 4 overb.
Damer Master +50 K2 Marathon, 17.5 km, 4 overb.
 
Mænd Master +55 K1 Marathon, 17.5 km, 4 overb.
Mænd Master +55 K2 Marathon, 17.5 km, 4 overb.
 
Damer Master +55 K1 Marathon, 17.5 km, 4 overb.
Damer Master +55 K2 Marathon, 17.5 km, 4 overb.
 
Mænd Master +60 K1 Marathon, 17.5 km, 0 overb.
Mænd Master +60 K2 Marathon, 17.5 km, 0 overb.
 
Damer Master +60 K1 Marathon, 17.5 km, 0 overb.
Damer Master +60 K2 Marathon, 17.5 km, 0 overb.
 
Mænd Master +65 K1 Marathon, 17.5 km, 0 overb.
Mænd Master +65 K2 Marathon, 17.5 km, 0 overb.
 
Damer Master +65 K1 Marathon, 17.5 km, 0 overb.
Damer Master +65 K2 Marathon, 17.5 km, 0 overb.
 
Mænd Master +70 K1 Marathon, 17.5 km, 0 overb.
Mænd Master +70 K2 Marathon, 17.5 km, 0 overb.
 
Damer Master +70 K1 Marathon, 17.5 km, 0 overb.
Damer Master +70 K2 Marathon, 17.5 km, 0 overb.

Deltagere

Tjekkiet (CZE, CZ)

Tomas Zastéra

ESV Lok RAW Cottbus e.v. (Cottbus, DE)

Daniel Berger
Deike Classen
Jonas Draeger
Lilli Kurth
Sven Tosch

Esrum (Esrum, DK)

Christian Olsen

Frederikshavn Kajakklub (Frederikshavn, DK)

Jørgen Lie
Oscar Kølbæk Rosenberg

Gladsaxe Kano- og Kajakklub (Gladsaxe, DK)

Birgit Pontoppidan
Teddy Hviid

Hellerup Kajakklub (Hellerup, DK)

Alex Hoe
Bolette Nyvang
Emma Bock
Gustav Sloth Meng
Rolf Martin Sørensen
William Gravlund

Holte Roklub (Holte, DK)

Kathrine Vinther Staal

Hvidovre Kajakklub (Hvidovre, DK)

Emma Broberg
Simone Andersen

Kajakklubben "Skjold" (Skjold, DK)

Lotte Schirmer
Morten Eld
Viggo Munk

Kajakklubben NEPTUN (Neptun, DK)

Flemming Kristensen
Lise Gram Eriksen
Marianne Sidenius

Kano og Kajakklubben "Gudenaa" (Gudenaa, DK)

Philip Kuhdahl

Kano og Kajakklubben Limfjorden (Limfjorden, DK)

Astrid Jørgensen
Elias Kramer
Helene Juul Steen Sørenen
Jack Kristensen
Jesper Beer
Rune Kristensen
Tina Grønborg

Kano og Kajakklubben NORD (Nord, DK)

Asbjørn Lolk-Hansen
Kevin Drenck

Kano og Kajakklubben Vejle Å (Vejle Å, DK)

Martin F Møller

Kano- og Kajakklubben 361 (KKK 361, DK)

Andreas Jeppesen
Asbjørn Binau
Christoffer Valentin Buschardt
Helene Vilandt
Ida Hugod
Lærke Kristiane Jensen
Malene Olsen
Stig Skovbo Olsen
Uffe Rasmussen
Victor Tram

Kolding Kajak Klub (Kolding, DK)

Jeppe Glesner
Lutz Erichsen
Peter Jensen
Tom Jensen

Køge Kano og Kajakklub (Køge, DK)

Anders Hauge Sørensen
Anne Hauge Sørensen
Dorte Wegger
Jan Seremet
Laura Ljungholm

Maribo Kajakklub (Maribo, DK)

Mikkel Ibsen
Rasmus Alsbæk
Torben Hansen

Marselisborg Kajak Club (Marselisborg, DK)

Esben Kjeldsen
Jan Qualmann
Jens Ole Posselt
Max Jacobsen
Mette Grønborg
Rene Olsen
Terese Otte

Nybro-Furå Kano- og Kajakklub (Nybro-Furå, DK)

Claus Schmidt
Kristian Brandstrup

Odense Kajakklub (Odense, DK)

Anne-Mette Mortensen
Floor Zeegers

Palo (Palo, DK)

Klaus Andreasen

Ry Roklub (Ry Roklub, DK)

Ruud van de Doe
Sjef Schlappi
Ton Deurloo

Silkeborg kajakklub (Silkeborg, DK)

Alexandra Schmidt Svendsen
Andreas Føns
Anne-Sofie Winther
Annemia Pretzmann
Benedicte Maul
Brian Nymann
Caroline Emilie Faurschou
Casper Pretzmann
Cathrine Rask
Emil Kræmer
Emil Skovgaard
Emil Skovsager
Frederikke Maretti
Freya Vium Madsen
Gustav Skovsager
Hans Jørgen Pape
Inga Sjøgren
Jan Højris
Jonathan Dagnæs
Katrine Græsbøll Christensen
Leif Kristensen
Line Langelund
Lucas Jørgensen
Mads Brandt Pedersen
Mathilde Christensen
Mette Graversen
Nicolai Winther
Peter Nyegaard
Rasmus Vium Madsen
René Larsen
Svend Borgbjerg
Svenning Jørgensen
Søren Maretti
Thomas Rask
Thorbjørn Rask

Skanderborg Kano og Kajak Klub (Skanderborg, DK)

Nicolaj Blach

Skovshoved Roklub (Skovshoved, DK)

Kristina Velser

Sorø Kajakklub (Sorø, DK)

Claus Lundholm Andersen
Daniel Frederiksen
Emil Rosenkrands
Louise Andersen
Louise Lundholm
Martin Larsen
Peter Larsen
Rikke Hansen
Sanne Larsen
Selma Kamuk

Strømmen Kajakklub (Strømmen, DK)

Annita Madsen
Hans Holt
Jette Bælum
Kurt M Hansen
Mathilde Bauder
Pernielle Stenum

Sønderborg Kajakklub (Sønderborg, DK)

Claus Johansen

Vallensbæk Kano og Kajak Club (Vallensbæk, DK)

Anders Thygesen
Andreas Junker
Aya Li Skafte-Holm
Helene Fabrin-Brasted
Julie Frølund
Karl Find Hansen
Rasmus Brandenhoff Lind
Tommas Nielsen
Vishwa Dewa

Vejle Kajakklub (Vejle, DK)

Johan Tepas

Århus Kano og Kajak Klub (ÅKKK, DK)

Torben Thomsen

Spanien (Spanien, ES)

Juan Manuel Rosete Oldan

Farsund Kajak Klubb (Farsund, NO)

Susanne Rosåsen

Flekkefjord KK (Flekkefjord, NO)

Joar Thele

Nord KKK (Nord KKK, NO)

Einar Kjerschow

Norge (Norge, NO)

Gina Geddick
Susanne Rosåsen

Strand KK (Strand KK, NO)

Arne B Sletsjøe
Fridtjof Falch
Gunnar Nydal Eide
Karl Anders Sletsjøe
Magnus Hamar
Marius Heir
Martin Heir
Mathias Hamar
Morten Minde

Tysvær Kano og Kajak Klubb (Tysvær KK, NO)

Gina Gedick

Tønsberg KK (Tønsberg, NO)

Erik Borchgrevink
Tiril Marie Thodesen Sande

Ângelholm Rodd och Kanot Klubb (Ângelhom, SE)

Andreas Âkesson

Bengtfors BoIS (Bengtfors, SE)

Alexandra Zagórska
Ania Zagórska

Bråvikens Kanottklub (Bråviken, SE)

Emil Torstensson
Jens Torstensson

KK Eskimå (KK Eskimå, SE)

Micheala Jonsson Lindblad
Philip Landenstad

Kungsälvs Kanotklub (Kungsälvs, SE)

Rasmus Januta

Lidköpings Kanotförenig (Lidköping, SE)

Marcus Andersson
Ulf Eriksson

Malmö Kanotklubb (Malmö, SE)

Alexandra Nielsen
Björn Ljungberg

Stockholms Paddlarklubb (Stockholm PK, SE)

Bengt Seger
Julia Seger

Sverige (Sverige, SE)

Amanda Nilsson
Henrik Folkeson
Niels Johansson
Peter Pensäter

Tibro KK (Tibro, SE)

Ove Emanuelsson

Vaxholms Kanotsällskap (Vaxholm KS, SE)

Frederik Friman
Karl Lundin
Moa Ringquist

Västerås Kanotforening (Västerås, SE)

Niels Thoresson

Antal klubber: 52, antal roere: 180

 

Nyheder | Begivenheder | Min konto

Du er her: Velkommen > Begivenheder > 2014-07 > Åbne Nordiske Mesterskaber Maraton 2014