DM Marathon 2012

Konkurrencen finder sted i perioden fra 01-09-2012 08:00 til 02-09-2012 17:00.

Beskrivelse

Dansk Kano og Kajak Forbund og Silkeborg Kajakklub inviterer til
DANMARKSMESTERSKABER I KANO OG KAJAK MARATHON
1.- 2. september 2012 på Silkeborg Langsø

Løbsudskrivning og afvikling af stævnet sker i henhold til DKF’s love. Sidste frist for tilmelding er lørdag d. 18. august 2012 kl. 24.00.

Tilmeldingen skal ske på DKF´s tilmeldingsblanketter.

Blanketterne kan downloades på www.kano-kajak.dk og sendes elektronisk til: tilmelding@kano-kajak.dk

Efteranmeldelser kan ifølge DKF’s love accepteres i oprettede klasser senest på holdledermødet mod betaling af ekstra startafgift pr. tilmeldt løb/klasse

Startafgift pr. tilmeldt løb:
K1 og C1: 100 kr. K2 og C2: 200 kr.
Børne-DM: 50 kr. (U10 og U12)

Startafgiften skal overføres til via Silkeborg Kajakklubs hjemmeside, www.silkeborg-kajakklub.dk

Holdledermøde afholdes lørdag d. 1. september 2012 kl. 8.30 i Sølystparken, Sølystvej, Silkeborg.

Bådkontrol:
Fredag fra kl. 19.00 – 21.00
Lørdag fra kl. 8.00 – 12.00 og fra kl. 13.00
Søndag fra kl. 8.00 – 10.00 fra kl. 11.30

Efter løbene vil minimum de 4 første både i hvert løb blive indkaldt til kontrol.

Påklædning
Deltagerne skal i overensstemmelse med DKF´s regler, stille op i klubbens valgte farver. I mandskabsbåde kan roerne vælge at stille op i ens neutral farve.

Masters
Løb for masterklasser udskrives i både K1,C1,K2 og C2 fra det år man fylder - der skelnes ikke mellem kap- og turbåd. Klasser: 35 - 40 - 45 - 50 - 55 - 60 - 65 – 70. For K2 og C2 er det yngste deltager som afgør hvilken årgang, mandskabet kan stille op i.

Såfremt der ikke oprettes løb, grundet for få deltagere, vil man automatisk blive rykket ned i nærmeste klasse som afholdes.

Ud over det officielle DM i følge DKF´s love udskrives følgende løb (*):

U10 drenge K1 samt U10 piger K1 med overbæring.
U12 drenge K1 samt U12 piger K1 med overbæring.


Lørdag:
Morgen: fra kl. 9.30

Drenge U16 K-1
Drenge U14 K-1
Drenge U16 C-1
Drenge U14 C-1
Piger U16 K-2
Piger U14 K-2

Middag: fra kl. 13.00

Masters Mænd K-2
Masters Kvinder K-1

Eftermiddag: fra kl.14.30

Mænd senior K-1
Mænd senior C-1
Kvinder senior K-1
Mænd U18 K-1
Mænd U18 C-1
Kvinder U18 K-1


Søndag:

Morgen fra kl. 9.00

Drenge U16 K-2
Drenge U14 K-2
Drenge U16 C-2
Drenge U14 C-2
Piger U16 K-1
Piger U14 K-1
Drenge U10 og U12 K-1 (*)
Piger U10 og U12 K-1 (*)

Middag: fra kl. 11.00

Masters Mænd K-1
Masters Kvinder K-2
Masters Mænd C-1

Eftermiddag fra kl. 13.30

Mænd senior K-2
Mænd senior C-2
Kvinder senior K-2
Mænd U18 K-2
Mænd U18 C-2
Kvinder U18 K-2

Læs mere på www.silkeborg-kajakklub.dk

Konkurrencer der afholdes

Drenge U10 K1 Marathon, 6.2 km, 1 overb.
 
Piger U10 K1 Marathon, 6.2 km, 1 overb.
 
Drenge U12 K1 Marathon, 6.2 km, 1 overb.
 
Piger U12 K1 Marathon, 6.2 km, 1 overb.
 
Drenge U14 K1 Marathon, 14.2 km, 3 overb.
Drenge U14 K2 Marathon, 14.2 km, 3 overb.
Drenge U14 C1 Marathon, 14.2 km, 3 overb.
Drenge U14 C2 Marathon, 14.2 km, 3 overb.
 
Piger U14 K1 Marathon, 14.2 km, 3 overb.
Piger U14 K2 Marathon, 14.2 km, 3 overb.
 
Drenge U16 K1 Marathon, 18.2 km, 4 overb.
Drenge U16 K2 Marathon, 18.2 km, 4 overb.
Drenge U16 C1 Marathon, 18.2 km, 4 overb.
Drenge U16 C2 Marathon, 18.2 km, 4 overb.
 
Piger U16 K1 Marathon, 18.2 km, 4 overb.
Piger U16 K2 Marathon, 18.2 km, 4 overb.
 
Mænd U18 K1 Marathon, 22.2 km, 5 overb.
Mænd U18 K2 Marathon, 22.2 km, 5 overb.
Mænd U18 C1 Marathon, 22.2 km, 5 overb.
Mænd U18 C2 Marathon, 22.2 km, 5 overb.
 
Damer U18 K1 Marathon, 22.2 km, 5 overb.
Damer U18 K2 Marathon, 22.2 km, 5 overb.
 
Mænd Senior K1 Marathon, 30.2 km, 7 overb.
Mænd Senior K2 Marathon, 30.2 km, 7 overb.
Mænd Senior C1 Marathon, 26.2 km, 6 overb.
Mænd Senior C2 Marathon, 26.2 km, 6 overb.
 
Damer Senior K1 Marathon, 26.2 km, 6 overb.
Damer Senior K2 Marathon, 26.2 km, 6 overb.
 
Mænd Master +35 K1 Marathon, 22.2 km, 5 overb.
Mænd Master +35 K2 Marathon, 22.2 km, 5 overb.
Mænd Master +35 C1 Marathon, 18.2 km, 4 overb.
Mænd Master +35 C2 Marathon, 18.2 km, 4 overb.
 
Damer Master +35 K1 Marathon, 18.2 km, 4 overb.
Damer Master +35 K2 Marathon, 18.2 km, 4 overb.
 
Mænd Master +40 K1 Marathon, 22.2 km, 5 overb.
Mænd Master +40 K2 Marathon, 22.2 km, 5 overb.
Mænd Master +40 C1 Marathon, 18.2 km, 4 overb.
Mænd Master +40 C2 Marathon, 18.2 km, 4 overb.
 
Damer Master +40 K1 Marathon, 18.2 km, 4 overb.
Damer Master +40 K2 Marathon, 18.2 km, 4 overb.
 
Mænd Master +45 K1 Marathon, 22.2 km, 5 overb.
Mænd Master +45 K2 Marathon, 22.2 km, 5 overb.
Mænd Master +45 C1 Marathon, 18.2 km, 4 overb.
Mænd Master +45 C2 Marathon, 18.2 km, 4 overb.
 
Damer Master +45 K1 Marathon, 18.2 km, 4 overb.
Damer Master +45 K2 Marathon, 18.2 km, 4 overb.
 
Mænd Master +50 K1 Marathon, 22.2 km, 5 overb.
Mænd Master +50 K2 Marathon, 22.2 km, 5 overb.
Mænd Master +50 C1 Marathon
 
Damer Master +50 K1 Marathon, 18.2 km, 4 overb.
Damer Master +50 K2 Marathon, 18.2 km, 4 overb.
 
Mænd Master +55 K1 Marathon, 22.2 km, 5 overb.
Mænd Master +55 K2 Marathon, 22.2 km, 5 overb.
 
Damer Master +55 K1 Marathon, 18.2 km, 4 overb.
Damer Master +55 K2 Marathon, 18.2 km, 4 overb.
 
Mænd Master +60 K1 Marathon, 22.2 km, 5 overb.
Mænd Master +60 K2 Marathon, 22.2 km, 5 overb.
Mænd Master +60 C1 Marathon, 18.2 km, 4 overb.
Mænd Master +60 C2 Marathon, 18.2 km, 4 overb.
 
Damer Master +60 K1 Marathon, 18.2 km, 4 overb.
Damer Master +60 K2 Marathon, 18.2 km, 4 overb.
 
Mænd Master +65 K1 Marathon, 22.2 km, 5 overb.
Mænd Master +65 K2 Marathon, 22.2 km, 5 overb.
Mænd Master +65 C1 Marathon, 22.2 km, 5 overb.
Mænd Master +65 C2 Marathon, 22.2 km, 5 overb.
 
Damer Master +65 K1 Marathon, 18.2 km, 4 overb.
Damer Master +65 K2 Marathon, 18.2 km, 4 overb.
 
Mænd Master +70 K1 Marathon, 22.2 km, 5 overb.
Mænd Master +70 K2 Marathon, 22.2 km, 5 overb.
Mænd Master +70 C1 Marathon, 22.2 km, 0 overb.
Mænd Master +70 C2 Marathon, 22.2 km, 0 overb.
 
Damer Master +70 K1 Marathon, 18.2 km, 4 overb.
Damer Master +70 K2 Marathon, 18.2 km, 4 overb.

Deltagere

Amager Ro- og Kajakklub (ARK, DK)

Jana Kirijenko
Jesper Nielsen
Per Hørl
Rine Mikkelsen

Danmark (Danmark, DK)

Mette Gravesen

Danske Studenters Roklub (DSR, DK)

Peter Heller

Dragør Kajakklub (Dragør, DK)

Claus Borup

Egå Rosport (Egå, DK)

Birthe Ammitzbøl

Esrum (Esrum, DK)

Anders Lundberg
Asbjørn Skjenaa Faltum
Astrid Felding Jensen
Christian Olsen
Eline Zørn
Flora Brix
Frederik F. Jensen
Jacob Leer Bernstein
Mads Bundgaard-Nilsen
Mathias Bundgaard-Nielsen
Signe Leer Bernstein

Frederikshavn Kajakklub (Frederikshavn, DK)

Oscar Kølbæk Rosenberg

Gladsaxe Kano- og Kajakklub (Gladsaxe, DK)

Birgit Pontoppidan
Bo Terp Paulsen
Jens Lyk
Søren Hyttel

Haderslev Kajakklub (Haderslev Kajakklub, DK)

David Francis

Hellerup Kajakklub (Hellerup, DK)

Gustav Sloth Meng
Hans Chr. Stærkind
Kirsten Gram Hansen
Thomas Raben
Tobias Mallet
William Gravlund

Holte Roklub (Holte, DK)

Per Selchau

Hvidovre Kajakklub (Hvidovre, DK)

Klaus Rørhauge
Mark Rasmussen

Kajakklubben "Pagaj" (Pagaj, DK)

Andreas Tønnesen
Simon Hvam

Kajakklubben "Skjold" (Skjold, DK)

Ditte Krogh Bak
Kasper Møller Sørensen
Kirsten Bargholz
Morten Eld
Rita Vestergaard
Torben Schirmer
Viggo Munk

Kajakklubben Krogen (Krogen, DK)

Flemming Svendsen

Kano og Kajakklubben "Gudenaa" (Gudenaa, DK)

Brian Kragh-Frederiksen
Henrik Bach Christensen
Henrik Lanng
Søren Ø. Ravn

Kano og Kajakklubben Limfjorden (Limfjorden, DK)

Amalie Thomsen
Astrid Jørgensen
Elias Kramer
Elias Ryom Kramer
Jeppe Mejer
Jesper Beer
Mathilte Søttrup
Merle Kvorning
Tina Grønborg

Kano og Kajakklubben NORD (Nord, DK)

Flemming Kristensen

Kano og Kajakklubben Vejle Å (Vejle Å, DK)

Anders Krintel
Martin F Møller
Thomas Alvarez

Kano- og Kajakklubben 361 (KKK 361, DK)

Asbjørn Binau
Caroline Mogensen
Emil Peter Hansen
Helene Vilandt
Henriette Engel Hansen
Ida Hugod
Ida villumsen
Johanne Riis
Linea Ebbesen
Lærke Kristiane Jensen
Malene Olsen
Uffe Rasmussen
Victor Tram

Kolding Kajak Klub (Kolding, DK)

Jeppe Glesner
Karsetn Veien
Lutz Erichsen
Mads Mikkelsen
Peter Jensen
Tom Jensen

Lyngby Kanoklub (Lyngby, DK)

Anders N. Rieder
Nicolai Duport
Victor Schnack Jørgensen

Maribo Kajakklub (Maribo, DK)

Emilie Petersen
Emma Jørgensen
Kasper Høgh
Martin Jørgensen
Mikkel Ibsen
Nils Boe
Peter Straarup
Rasmus Alsbæk
Rasmus R. Nielsen
Rikke Jørgensen
Sofie Jørgensen
Stas Magdych

Marselisborg Kajak Club (Marselisborg, DK)

Anders Krogsager
Anne Sofie Juul Brund
Ellen Askholm
Hanne Larsen
Ida Marie Melsen
Jan Qualmann
Jens-Jacob Nissen
Max Jacobsen
Mette Grønborg
Peter Fammé
Rene Olsen
Rolf Nikolajsen
Sara Mataji Christensen
Steen Poulsen
Tine Bjerrum Nielsen

Nybro-Furå Kano- og Kajakklub (Nybro-Furå, DK)

Kristian Brandstrup

Odense Kajakklub (Odense, DK)

Anne-Mette Mortensen
Anni Plauborg

Ringsted Roklub (Ringsted, DK)

Frederk Pil

Ry Roklub (Ry Roklub, DK)

Allan Drescher
Casper Rud Olesen
Grane Maaløe
Mogens Leth Nielsen
Sjef Schlappi

Silkeborg kajakklub (Silkeborg, DK)

Alexandra Schmidt Svendsen
Andreas Føns
Andreas Zagler
Anne-Sofie Winther
Annemia Pretzmann
Anton Langdahl
Astrid Eichler Hansen
Brian Nymann
Carl Johannes Fosmark
Caroline Axelsen
Caroline Emilie Faurschou
Casper Pretzmann
Cathrine Rask
Christina Winther
Emil Kræmer
Emil Skovgaard
Frederik Vejlø Elling
Frederikke Maretti
Freya Vium Madsen
Frida Bernth Davidsen
Hans Jørgen Pape
Helena Venø Elling
Henrik Langbak-Hansen
Ida Bladt Krabbe
Jacob Lomholt
Jacob Skovbjerg
Jannic Reuter
Jeanette Løvborg
Jeppe Jensby
Jeppe Maretti
Joachim Karlskov
Jonathan Dagnæs
Katrine Græsbøll Christensen
Leif Kristensen
Line Langelund
Lucas Jørgensen
Mads Brandt Pedersen
Mathilde Christensen
Morten Graversen
Nanna Brandt Pedersen
Peter Nyegaard
Rasmus Vium Madsen
Sebastian Søndergaard
Simon Bøtker
Simon Ditlevsen
Svend Borgbjerg
Søren Maretti
Thomas Jørgensen
Thomas Rask
Thorbjørn Rask
Tobias Bach Larsen

Skanderborg Kano og Kajak Klub (Skanderborg, DK)

Nicolaj Blach

Skovshoved Roklub (Skovshoved, DK)

Emilie Rosenkilde

Sorø Kajakklub (Sorø, DK)

Claes Rosenkrands
Sanne Larsen

Struer Kajakklub (Struer, DK)

Frederik Dahl jepsen
Sigrid Bøgh Jensen

Strømmen Kajakklub (Strømmen, DK)

Claus Svenningsen
Rasmus Jørgensen

Sundby Kajakklub (Sundby, DK)

Connie Beutel Møller
Ebbe Møller
Jonas hall-Andersen
Rasmus Sørensen
Sandra Nidløse

Sønderborg Kajakklub (Sønderborg, DK)

Claus Johansen

Vallensbæk Kano og Kajak Club (Vallensbæk, DK)

Anders Thygesen
Andreas Junker
Anna Find Hansen
Anne Christine Babrin-Brasted
Christoffer B Hansen
Helene Fabrin-Brasted
Jacob Arbøl
Joakim Karer
Julie Frølund
Karl Find Hansen
Katja Holm
Lars Starck
Lea Ersted Jensen
Pernille Bertraham
Rasmus Brandenhoff Lind
Tommas Nielsen

Vejle Kajakklub (Vejle, DK)

Andreas Woltmann
Johan Tepas
Lasse Hansen
Laura Førby
Malte Hansen
Nicolai Mørcke
Signe Tubæk Hansen
Stine Høy Møller

Antal klubber: 38, antal roere: 208

 

Nyheder | Begivenheder | Min konto

Du er her: Velkommen > Begivenheder > 2012-09 > DM Marathon 2012