Silkeborg Regatta 2012

Konkurrencen finder sted i perioden fra 04-08-2012 09:00 til 05-08-2012 17:00.

Beskrivelse

Lørdag den 4. august kl. 9.30 har Silkeborg Kajakklub fornøjelsen af at invitere til Silkeborg Regatta 2012 på Silkeborg Langsø.

Der udskrives løb i enerkajak i følgende klasser:
- U12: 200m, 500m og langt løb med vending
- U14: 200m, 500m og langt løb med vending
- U16: 200m, 500m, 1000m og 5 x 150m
- U18: 200m, 500m, 1000m og 5 x 150m
- Senior: 200m, 500m, 1000m, langt løb med vending og langt løb med vending i turbåd

Korte løb:
De korte løb vil foregå på baneanlægget uden semifinaler, men med indledende heat og hurtigste tider til finalen. Der laves både A-finaler i alle løb samt B-finaler, såfremt der er over 18 tilmeldte

Lange løb:
De lange løb med vendinger vil blive mellem 5 – 7 km. lange og place-ret som en rundtur på søen efter vindforholdene på dagen

Knock-out-løb:
De 2 hurtigste i U16 og U18 klasserne på 200m, 500m og 1000m kvali-ficeres til 5 x 150m efter knock-out- princippet. Der er start hvert 2. minut. Sidste mand over målstregen ryger ud. Skulle der være gentag-ne navne blandt de kvalificerede, udtages næste mand fra 500m finalen

Deltagerantal:
Max. 200 deltagere (efter ”først til mølle”)

Resultater:
www.youpaddle.org

Forplejning:
Det er muligt at forudbestille frokost til 40 kr. Derudover er det muligt at købe forfriskninger i kiosken på dagen

Tidsplan:
Kl. 9.30-12.00 200m
Kl. 12.00-12.30 Frokost
Kl. 12.30-14.30 500m
Kl. 14.30-16.00 1000m
Kl. 16.00-17.00 Lange løb
Kl. 17.00-17.30 5 x 150m
Kl. 18.00 Præmieoverrækkelser

Pris:
175 kr. pr. person Eftertilmelding koster 250 kr. og er kun tilgængelig forudsat der er plads i programmet

Tilmelding:
Sendes til tilmelding@silkeborg-kajakklub.dk senest 27. juli Tilmeldingsskema kan hentes på www.silkeborg-kajakklub.dk

Betaling:
Skal ske sammen med tilmelding gennem Silkeborg Kajakklubs hjemmeside under menupunktet ”Silkeborg Regatta”

Vi ses i Sølystparken (Sølystvej 111) i Silkeborg lørdag den 4. august kl. 9.30.

Konkurrencer der afholdes

Drenge U12 K1 200m
Drenge U12 K1 500m
Drenge U12 K1 2.500m
 
Piger U12 K1 200m
Piger U12 K1 500m
Piger U12 K1 2.500m
 
Drenge U14 K1 200m
Drenge U14 K1 500m
Drenge U14 K1 2.500m
 
Piger U14 K1 200m
Piger U14 K1 500m
Piger U14 K1 2.500m
 
Drenge U16 K1 200m
Drenge U16 K1 500m
Drenge U16 K1 1.000m
 
Piger U16 K1 200m
Piger U16 K1 500m
Piger U16 K1 1.000m
 
Mænd U18 K1 200m
Mænd U18 K1 500m
Mænd U18 K1 1.000m
 
Damer U18 K1 200m
Damer U18 K1 500m
Damer U18 K1 1.000m
 
Mænd Senior K1 200m
Mænd Senior K1 500m
Mænd Senior K1 1.000m
Mænd Senior K1 5.000m
Mænd Senior K1 Tur 5.000m
 
Damer Senior K1 200m
Damer Senior K1 500m
Damer Senior K1 1.000m
Damer Senior K1 5.000m
Damer Senior K1 Tur 5.000m

Deltagere

Danmark (Danmark, DK)

Mette Gravesen

Gladsaxe Kano- og Kajakklub (Gladsaxe, DK)

Søren Hyttel

Hvidovre Kajakklub (Hvidovre, DK)

Emma Broberg

Kano og Kajakklubben "Gudenaa" (Gudenaa, DK)

Søren Ø. Ravn

Kano og Kajakklubben Limfjorden (Limfjorden, DK)

Amalie Thomsen
Astrid Jørgensen
Elias Ryom Kramer
Jesper Beer
Merle Kvorning
Mikkel Lie

Kano og Kajakklubben Vejle Å (Vejle Å, DK)

David Boesen
Marcus Boesen
Martin F Møller
Thomas Alvarez

Kano- og Kajakklubben 361 (KKK 361, DK)

Caroline Mogensen
Emil Peter Hansen
Emil V. Ramussen
Emma Tram
Frederik V. Rasmussen
Ida Hugod
Ida villumsen
Johanne Riis
Lærke Kristiane Jensen
Malene Olsen
Thomas Mogensen
Victor Tram

Køge Kano og Kajakklub (Køge, DK)

Anne Hauge Sørensen
Mie Madsen

Lyngby Kanoklub (Lyngby, DK)

Nicolai Duport
Philip Knudsen
Rasmus Knudsen
Victor Schnack Jørgensen

Maribo Kajakklub (Maribo, DK)

Jens Visbech
Nils Boe
Pernille Knudsen

Marselisborg Kajak Club (Marselisborg, DK)

Anders Birkemose
Andreas Stig Henriksen
Esben Kjeldsen
Kasper Stig Henriksen
Niklas Berg
Tine B. Nielsen

Nybro-Furå Kano- og Kajakklub (Nybro-Furå, DK)

Claus Schmidt

Odense Kajakklub (Odense, DK)

Solveig Schmidt

Ribe Roklub (Ribe Roklub, DK)

Frida Bjerg Poulsen
Frida Hedegaard Lyngsøe
Karen Lyngsøe
Line Viuf

Silkeborg kajakklub (Silkeborg, DK)

Alberte Greve
Alexandra Schmidt Svendsen
Andreas Føns
Anne-Sofie Winther
Annemia Pretzmann
Astrid Eichler Hansen
Benedicte Maul
Carl Johannes Fosmark
Caroline Emilie Faurschou
Casper Pretzmann
Cathrine Rask
Christian Karlskov
Christina Winther
Emil Kræmer
Emil Noe Nielsen
Emil Skovgaard
Emil Skovsager
Frederik Faurschou
Frederik Vejlø Elling
Frederikke Maretti
Freya Vium Madsen
Frida Bernth Davidsen
Helena Venø Elling
Jacob Lomholt
Jacob Skovbjerg
Jeppe Dalsgaard Thøstesen
Jeppe Jensby
Jeppe Maretti
Joachim Simonsen
Jonathan Dagnæs
Katrine Græsbøll Christensen
Lars Damgaard
Lauge Lange
Lea Knudsen
Line Langelund
Lucas Jørgensen
Mads Brandt Pedersen
Mathias Kleinsøe
Mathilde Christensen
Mia Toft
Mikkel Thybo
Nanna Aagaard
Nanna Brandt Pedersen
Nicolaj Winther
Peter Nyegaard
Rasmus Andersen
Rasmus Dybkjær
Rasmus Vium Madsen
Sebastian Søndergaard
Simon Bøtker
Sofie Vind
Søren Maretti
Thomas Rask
Thorbjørn Rask

Skanderborg Kano og Kajak Klub (Skanderborg, DK)

Rasmus Trærup

Skovshoved Roklub (Skovshoved, DK)

Emilie Rosenkilde
Thomas Rasmussen

Sorø Kajakklub (Sorø, DK)

Peter Larsen

Struer Kajakklub (Struer, DK)

Albert Germundsson
Frederik Simonsen
Magnus Germundsson
Sigrid Bøgh Jensen
Simon Holleufer

Vallensbæk Kano og Kajak Club (Vallensbæk, DK)

Anne Christine Babrin-Brasted
Helene Fabrin-Brasted

Århus Kano og Kajak Klub (ÅKKK, DK)

Torben Thomsen

Antal klubber: 21, antal roere: 113

 

Nyheder | Begivenheder | Min konto

Du er her: Velkommen > Begivenheder > 2012-08 > Silkeborg Regatta 2012