Bagsværd Regatta 2012

Konkurrencen finder sted i perioden fra 02-06-2012 08:00 til 03-06-2012 17:00.

Beskrivelse

Kære kano- og kajak venner! 1. april 2012
Regattasamarbejdet ’Regatta Gladsaxe’ bestående af de 3 klubber Kano og Kajakklubben 361,
Nybro-Furå Kano- & Kajakklub samt Gladsaxe Kano og Kajakklub har hermed fornøjelsen af at
invitere jer til dette års Bagsværd Regatta, som finder sted
lørdag den 2. juni & søndag den 3. juni 2012
og naturligvis på Rostadion Bagsværd Sø, Gladsaxe Kommune.
Bagsværd Regatta 2012 åben for alle senior-, junior-, ungdoms- og yngste roere, samt
børnekajakker.
Der udskrives løb over følgende distancer:
200m 500m 1.000m 1.250m 2.500m
Senior Herrer K1-K2-K4 K1-K2-K4 K1-K2-K4
Herrer C1-C2 C1-C2 C1-C2
Damer K1-K2-K4 K1-K2-K4 K1-K2-K4
U 18 Herrer K1-K2-K4 K1-K2-K4 K1-K2-K4
Herrer C1-C2 C1-C2 C1-C2
Damer K1-K2-K4 K1-K2-K4 K1-K2-K4
U 16 Drenge K1-K2 K1-K2 K1-K2
Drenge C1-C2 C1-C2 C1-C2
Piger K1-K2 K1-K2 K1-K2
U 14 Drenge K1-K2 K1-K2 K1-K2
Drenge C1-C2 C1-C2 C1-C2
Piger K1-K2 K1-K2 K1-K2
U 12 Kap Drenge K1 K1 K1
Piger K1 K1 K1
U 12 Børn Drenge K1 K1 K1
Piger K1 K1 K1
Der afvikles løb, hvor mindst 3 både er tilmeldt. På de lange distancer (1.250m og 2.500m) dog
mindst 5 tilmeldte både.
Der er ikke løb på distancerne 5.000m og 10.000m.
På distancerne 200, 500 og 1.000m vil der med flere end 18 tilmeldte blive afviklet B-finaler.
I klassen U 12 Kap kan man deltage i børnekajak, turbåd eller i kapkajak.
I klassen U 12 Børn kan man kun deltage i børnekajak eller i turbåd.
Side 1 af 2
Regatta Gladsaxe
Kano og Kajakklubben 361 • Nybro-Furå Kano- & Kajakklub • Gladsaxe Kano og Kajakklub
Det er ikke muligt at deltage både i U 12 Kap og i U 12 Børn, man kan kun vælge én af disse 2
klasser.
Bagsværd Regatta 2012, fortsat:
Startafgiften er i år 300,00 kr. pr. person, som dækker alt, hvad man ønsker at deltage i – alle
distancer, alle kategorier.
Startafgift for U 12 er 150,00 kr. pr. deltager.
Som ved sidste års regattaer vil camping foregå på campingarealet i skoven bag rostadion.
Camping vil ikke være mulig på trekantarealet mellem basen og målområdet, da dette område er
forbeholdt teamtelte m.v. På campingarealet må der opsættes telte, parkeres campingvogne og
mobilhomes m.v. Camping er gratis, men der skal betales kr. 100 for tilslutning til el. De af Regatta
Gladsaxe afstukne regler for ophold på campingarealet skal følges. Brug tilmeldingsblanketten til at
bestille.
Kølekasser kan lejes for kr. 25 pr. kasse for hele regattaen. Ordningen administreres af kioskerne.
Der vil være åbent for ind- og udlevering af kølekasser frem til kl. 22.00. Containeren vil være
aflåst mellem 22.00 og 06.00. Brug tilmeldingsblanketten til at bestille.
Vore velforsynede boder byder på et stort udvalg af mad- og drikkevarer.
Det automatiske startsystem vil blive brugt til alle starter på distancerne 200 og 500 og 1.000m.
Starten på 1.250m og 2.500m vil ske fra mållinien uden hjælp af en fast bro.
Der afholdes instruktion fredag den 1. juni 2012 kl. 20.00 i Officialteltet bag Dommertårnet.
Tilmelding & Betaling:
Tilmeldingsblanketter er ikke vedlagt hermed, men kan hentes på vores hjemmeside,
www.regattagladsaxe.dk → Bagsværd Regatta 2012. Blanketterne mailes i udfyldt stand til
adressen mail@regattagladsaxe.dk.
Vi skal have tilmeldingsblanketter i hænde senest søndag den 20. maj 2012.
Vi kan ikke tilbyde at udlevere bådnumre uden depositum. I er velkomne til at medbringe egne
numre, eller I kan bestille det ønskede antal sæt (nr. 1-9) mod at betale et depositum på kr. 400,00
pr. sæt. Det erlagte depositum vil blive returneret, når I returnerer det eller de hele sæt. I kan
bestille det ønskede antal nummer sæt på tilmeldingsformularen.
Betaling bedes foretaget ved at overføre startafgift og evt. depositum for bådnumre til Regatta
Gladsaxes konto i Danske Bank: 3140 3140880353 samtidig med tilmeldingen.
Eventuelle spørgsmål om regattaen kan rettes til: mail@regattagladsaxe.dk
Se i øvrigt Regatta Gladsaxes hjemmeside, www.regattagladsaxe.dk, for supplerende information.
Heatsammensætningen foretages efter instruktionen fredag aften. Information om cirka tider for de
enkelte klasser og distancer vil kunne ses på hjemmesiden www.regattagladsaxe.dk senest fredag
den 25. maj 2012.
PÅ GENSYN - VI GLÆDER OS TIL AT SE JER ALLE IGEN

Konkurrencer der afholdes

Drenge U12 K1 200m
Drenge U12 K1 500m
Drenge U12 K1 1.250m
Drenge U12 C1 200m
Drenge U12 C1 500m
Drenge U12 C1 1.250m
Drenge U12 K1 Tur 200m
Drenge U12 K1 Tur 500m
Drenge U12 K1 Tur 1.250m
 
Piger U12 K1 200m
Piger U12 K1 500m
Piger U12 K1 1.250m
Piger U12 K1 Tur 200m
Piger U12 K1 Tur 500m
Piger U12 K1 Tur 1.250m
 
Drenge U14 K1 200m
Drenge U14 K1 500m
Drenge U14 K1 2.500m
Drenge U14 K2 200m
Drenge U14 K2 500m
Drenge U14 K2 2.500m
Drenge U14 C1 200m
Drenge U14 C1 500m
Drenge U14 C1 2.500m
Drenge U14 C2 200m
Drenge U14 C2 500m
Drenge U14 C2 2.500m
 
Piger U14 K1 200m
Piger U14 K1 500m
Piger U14 K1 2.500m
Piger U14 K2 200m
Piger U14 K2 500m
Piger U14 K2 2.500m
 
Drenge U16 K1 200m
Drenge U16 K1 500m
Drenge U16 K1 2.500m
Drenge U16 K2 200m
Drenge U16 K2 500m
Drenge U16 K2 2.500m
Drenge U16 C1 200m
Drenge U16 C1 500m
Drenge U16 C1 2.500m
Drenge U16 C2 200m
Drenge U16 C2 500m
Drenge U16 C2 2.500m
 
Piger U16 K1 200m
Piger U16 K1 500m
Piger U16 K1 2.500m
Piger U16 K2 200m
Piger U16 K2 500m
Piger U16 K2 2.500m
 
Mænd U18 K1 200m
Mænd U18 K1 500m
Mænd U18 K1 1.000m
Mænd U18 K2 200m
Mænd U18 K2 500m
Mænd U18 K2 1.000m
Mænd U18 K4 200m
Mænd U18 K4 500m
Mænd U18 K4 1.000m
Mænd U18 C1 200m
Mænd U18 C1 500m
Mænd U18 C1 1.000m
Mænd U18 C2 200m
Mænd U18 C2 500m
Mænd U18 C2 1.000m
 
Damer U18 K1 200m
Damer U18 K1 500m
Damer U18 K1 1.000m
Damer U18 K2 200m
Damer U18 K2 500m
Damer U18 K2 1.000m
Damer U18 K4 200m
Damer U18 K4 500m
Damer U18 K4 1.000m
 
Mænd Senior K1 200m
Mænd Senior K1 500m
Mænd Senior K1 1.000m
Mænd Senior K2 200m
Mænd Senior K2 500m
Mænd Senior K2 1.000m
Mænd Senior K4 200m
Mænd Senior K4 500m
Mænd Senior K4 1.000m
Mænd Senior C1 200m
Mænd Senior C1 500m
Mænd Senior C1 1.000m
Mænd Senior C2 200m
Mænd Senior C2 500m
Mænd Senior C2 1.000m
 
Damer Senior K1 200m
Damer Senior K1 500m
Damer Senior K1 1.000m
Damer Senior K2 200m
Damer Senior K2 500m
Damer Senior K2 1.000m
Damer Senior K4 200m
Damer Senior K4 500m
Damer Senior K4 1.000m
 
Mix Senior 4 x K1 Stafet 200m

Deltagere

Amager Ro- og Kajakklub (ARK, DK)

Kim Wraae Knudsen
Kiril Aleksov Ahtarovski

Danmark (Danmark, DK)

Mette Gravesen

Esrum (Esrum, DK)

Anders Lundberg
Asbjørn Skjenaa Faltum
Eline Zørn
Flora Brix
Frederik F. Jensen
Frida Brockmann
Jacob Leer Bernstein
Mads Bundgaard-Nilsen
Mathias Bundgaard-Nielsen
Signe Leer Bernstein

Frederikshavn Kajakklub (Frederikshavn, DK)

Jesper Elias Jensen

Gladsaxe Kano- og Kajakklub (Gladsaxe, DK)

Casper Nielsen
Claus Krejbjerg
Egil Husum
Kasper Krintel
Kristín Helgadóttir
Lasse Nielsen
Søren Hyttel

Hellerup Kajakklub (Hellerup, DK)

Anna Renneke
Bertram Floryan
Bolette Nyvang
Christian Voldstedlund
Christoffer Zwinge
Esben Federspiel
Gustav Sloth Meng
Hans Chr. Stærkind
Jacob Juell
Karl Emil Bengtson
Martin Juell
Stine Axelsen
Thomas Raben
Troels Ebbesen

Holte Roklub (Holte, DK)

Anna Storm Jørgensen
Ida Marie Krogh-Jensen
Ida Schmidt Niclasen
Josefine Balslev-Eriksen
Karoline Franck

Horsens Kajakklub (Horsens, DK)

Asta Silkjær Møller
Jes Mundbjerg
Lucas Mundbjerg
Mikkel Beuchert

Hvidovre Kajakklub (Hvidovre, DK)

Emma Broberg
Jakob Nielsen
Klaus Rørhauge
Lisa Rørhauge
Magnus Sibbersen
Mark Rasmussen

Kajakklubben "Pagaj" (Pagaj, DK)

Andreas Tønnesen
Christian Chrois
Daniel Sig Larsen
Henrik Bak
Jakob Hyldgaard
Mads Thomsen
Mikkel Knudsen
Simon Hvam

Kajakklubben NEPTUN (Neptun, DK)

Mads Vedel Rasmussen
Tobias Schmidt
Troels Lund

Kano og Kajakklubben Limfjorden (Limfjorden, DK)

Amalie Thomsen
Astrid Jørgensen
Elias Ryom Kramer
Jeppe Mejer
Jesper Beer
Mathilde Mejer
Mathilte Søttrup
Merle Kvorning
Mikkel Lie

Kano og Kajakklubben NORD (Nord, DK)

Helle Fanø
Johannes Lind Christensen
Sigrid Stefansen

Kano og Kajakklubben Vejle Å (Vejle Å, DK)

David Boesen
Johan Fjeldvig
Markus Boesen
Mikkel Manscher
Tobias Møller
Victor Mancher

Kano- og Kajakklubben 361 (KKK 361, DK)

Alexander Papadopoulos
Asbjørn Binau
Caroline Mogensen
Christoffer Valentin Buschardt
Emil Peter Hansen
Emil V. Ramussen
Frederik Knudsen
Frederik Sørensen
Frederik V. Rasmussen
Henriette Engel Hansen
Ida Hugod
Ida villumsen
Johanne Riis
Julie Obel
Linea Ebbesen
Liv Obel
Lærke Kristiane Jensen
Malene Olsen
Stig Skovbo Olsen
Thomas Mogensen
Victor Tram

KC Gladsaxe (KCG, DK)

Båd 1
Båd 2
Båd 3
Båd 4

KC København (KCK, DK)

Båd 1

Køge Kano og Kajakklub (Køge, DK)

Anne Hauge Sørensen
Markus Madsen
Mie Madsen
Theis Høg

Lyngby Kanoklub (Lyngby, DK)

Anders N. Rieder
Nicolai Duport
Philip Knudsen
Rasmus Knudsen
Victor Schnack Jørgensen
William Axelsen

Maribo Kajakklub (Maribo, DK)

Båd 1
Båd 2
Båd 3
Båd 4
Caya Borgen
Emilie Petersen
Emma Jørgensen
Jens Visbech
Kasper Bleibach
Kristine Alsbæk
Mads Groth
Mikkel Ibsen
Morten Ellebæk
Natasja Justensen
Nils Boe
Orion Pilo
Pernille Knudsen
Peter Straarup
Rasmus Alsbæk
Rene Holten Poulsen
Rene Poulsen
Rikke Jørgensen
Sofie Jørgensen
Stas Magdych

Marselisborg Kajak Club (Marselisborg, DK)

Andreas Stig Henriksen
Esben Kjeldsen
Kasper Stig Henriksen
Niklas Berg

Nybro-Furå Kano- og Kajakklub (Nybro-Furå, DK)

Bob Dokkedal
Emil Dokkedal
Iben Stokholm
Julie Oline a´Porta
Kristian Brandstrup
Mathias Thomsen

Nykøbing F. Roklub (Nykøbing F., DK)

Adam Schiødt
Nicolai Biltoft

Odense Kajakklub (Odense, DK)

Solveig Schmidt

Odin Kajakklub (Odin, DK)

Esben Østergaard

Ribe Roklub (Ribe Roklub, DK)

Frida Bjerg Poulsen
Frida Hedegaard Lyngsøe
Line Viuf

Ringsted Roklub (Ringsted, DK)

Frederik Pil
Peter Krøll
Simon Sand Kristoffersen

Silkeborg kajakklub (Silkeborg, DK)

Alexandra Schmidt Svendsen
Andreas Føns
Anne-Sofie Winther
Annemia Pretzmann
Astrid Eichler Hansen
Benedicte Maul
Caroline Emilie Faurschou
Casper Pretzmann
Cathrine Rask
Catrine Rask
Christian Karlskov
Christina Winther
Emil Kræmer
Emil Noe Nielsen
Emil Skovgaard
Emil Skovsager
Emil Stær
Frederik Faurschou
Frederikke Maretti
Freya Vium Madsen
Jeppe Dalsgaard Thøstesen
Jeppe Jensby
Jeppe Maretti
Jonathan Dagnæs
Katrine Græsbøll Christensen
Lars Damgaard
Lauge Lange
Line Langelund
Lucas Jørgensen
Mads Brandt Pedersen
Mads Hansen
Marie Ingemann Pedersen
Mikkel Thybo
Morten Graversen
Nanna Aagaard
Nanna Brandt Pedersen
Nicolaj Winther
Niklas M. Hansen
Nikolaj Dagnæs
Rasmus Andersen
Rasmus Dybkjær
Rasmus Vium Madsen
Sebastian Søndergaard
SK 1
SK 2
SK 3
SK 4
Sofie Vind
Søren Maretti
Thorbjørn Rask

Skovshoved Roklub (Skovshoved, DK)

Alexander Willadsen
Cecilie Ebbesen
Christian Bærentsen
Emilie Rosenkilde
Mads Kern
Simon Mølgaard
Thomas Rasmussen

Sorø Kajakklub (Sorø, DK)

Loise Lundholm
Lotte Nielsen
Louise Lundholm
Maja Rosenkrands
Martin Larsen
Mette Hemingsen
Mille Hemingsen
Peter Larsen
Rikke Hansen
Selma Kamuk
Tobias Hyttel
Wiliam Hansen

Struer Kajakklub (Struer, DK)

Frederik Dahl jepsen
Frederik Holmboe
Jimmy Bøjesen
Michael Eronen Mosbech
Mikael Mosbech
Sigrid Bøgh Jensen
Simon Holleufer

Strømmen Kajakklub (Strømmen, DK)

Rasmus Jørgensen

Sundby Kajakklub (Sundby, DK)

Jonas hall-Andersen
Marc Lund Olsen
Rasmus Sørensen
Sandra Nidløse

Vallensbæk Kano og Kajak Club (Vallensbæk, DK)

Anders O Jønsson
Anders Thygesen
Andreas Junker
Anne Christine Babrin-Brasted
Aya Li Skafte-Holm
Christoffer B Hansen
Emilie Helbrandt Fischer
Helene Fabrin-Brasted
Jacob Arbøl
Jacob Brandenhoff Lind
Jacob Dyrbye
Joakim Karer
Jonas Bro Madsen
Jonas Nexø Kaspersen
Julie Frølund
Karl Find Hansen
Katja Holm
Lasse Bro Madsen
Lotte Bruun
Louisa Roking
Lykke Knudsen
Mads Teilmann
Mathias Høj Jensen
Rasmus Brandenhoff Lind
Sebastian Junker
Simone Skovlod
Thor Jensen
Tobias Skov Lundager
Tommas Nielsen
Victor Kristensen
Zofia Nielsen

Vallensbæk KC (Vakc, DK)

Båd 1
Båd 2
Båd 3
Båd 4

Vejle Kajakklub (Vejle, DK)

Andreas Woltmann
Anne Nielsen
Johan Tepas
Lasse Hansen
Laura Førby
Malte Hansen
Nanna Svane
Nicolai Mørcke
Signe Tubæk Hansen
Stine Høy Møller

Århus Kano og Kajak Klub (ÅKKK, DK)

Torben Thomsen

Antal klubber: 37, antal roere: 286

 

Nyheder | Begivenheder | Min konto

Du er her: Velkommen > Begivenheder > 2012-06 > Bagsværd Regatta 2012