Maribo Regatta 2011

Konkurrencen finder sted i perioden fra 21-05-2011 08:00 til 22-05-2011 18:00.

Beskrivelse

Maribo Kajakklub har hermed den store fornøjelse at invitere roere, ledere og supportere til:

MARIBO-REGATTA I KANO OG KAJAK
OG MARATHONLØB I KANO OG KAJAK

LØRDAG d. 21. MAJ og SØNDAG d. 22. MAJ 2011

Regattaløb: Alle løbene afvikles på vort rosportsanlæg
Der udskrives løb i alle klasser, hvor mindst 3 både er tilmeldt på sprint-distancerne: 200 m, 500 m og 1.000 m
vedr. 1.250 m (U12) og 2.500 m (U14/U16) skal der være mindst 5 både tilmeldt

Marathonløb: Distancen er ca. 20 km, fordelt på 3 runder a` ca. 6,7 km

Overbæringer: 3 stk a` ca. 100 m v/klubben for alle klasser
Løbene afvikles lørdag sidst på dagen.

Der udskrives løb i: KAPRONINGSKLASSEN – TURBÅDSKLASSEN - Husk at medbringe redningsvest !

DKF-iagtagelse vedr. World Cup i Rom 25.06-26.06 i følgende klasser/bådtyper: D.Sen. K1 – D.Jun. K1 – Hr.Sen. K1 – Hr.Jun. K1 – Hr.Sen. C1 – Hr.Jun. C1

Dansprint Marathon Cup 2011 : Hr.K1 kap – Hr. C1 kap

Startafgift: Regattaløb: KI/CI 75 kr. – KII/CII 150 kr. –Børneløb/U10: gratis

Marathonløb: KI/CI 125 kr. – KII/CII 200 kr. Startafgift bedes indbetalt på vor konto i Spar Lolland: 0682 - 283 00 10538
Efteranm.: Startafgift + 50 kr. pr. deltager pr. løb, forudsat at der er plads i programmet

Campering/ Campering ved siden af klubhuset
overnatning: Skolens Gymn.sal kan også benyttes til bad, omklædning og evt. overnatning

Vandrehjemmet: 100 m fra klubben, pladsbestilling på tlf. 54783314 Maribo Sø Camping: (3 km fra klubben) pladsbestilling her på tlf. 54780071

Ebsens Hotel: tlf. 54781044
Hotel Maribo Søpark: tlf. 54781011
Turistbureauet i Maribo: tlf. 54780496 (altid behjælpelig med bl.a. hotel og B&B)

Tilmelding: på DKF`s anmeldelsesblanketter senest 12. Maj. Husk at anføre klubfarver

sendes til: Finn Larsen, Pilevænget 48, Skelstrup, 4930 Maribo, tlf.: 54783883,
mobil: 60497633 – mail: Finn.Larsen@3f.dk

Se løbs programmet på vor hjemmeside:

VEL MØDT I MARIBO d. 21. - 22. MAJ 2011

med STOR sportslig hilsen
Finn Larsen, stævneleder

Konkurrencer der afholdes

Drenge U12 K1 200m
Drenge U12 K1 500m
Drenge U12 K1 1.000m
Drenge U12 K1 1.250m
Drenge U12 K2 200m
Drenge U12 K2 500m
Drenge U12 K2 1.000m
Drenge U12 K2 1.250m
Drenge U12 C1 200m
Drenge U12 C1 500m
Drenge U12 C1 1.000m
Drenge U12 C1 1.250m
 
Piger U12 K1 200m
Piger U12 K1 500m
Piger U12 K1 1.000m
Piger U12 K1 1.250m
Piger U12 K2 200m
Piger U12 K2 500m
Piger U12 K2 1.000m
Piger U12 K2 1.250m
 
Mix U12 4 x K1 Stafet 200m
 
Drenge U14 K1 200m
Drenge U14 K1 500m
Drenge U14 K1 1.000m
Drenge U14 K1 2.500m
Drenge U14 K2 200m
Drenge U14 K2 500m
Drenge U14 K2 1.000m
Drenge U14 K2 2.500m
Drenge U14 C1 200m
Drenge U14 C1 500m
Drenge U14 C1 1.000m
Drenge U14 C1 2.500m
 
Piger U14 K1 200m
Piger U14 K1 500m
Piger U14 K1 1.000m
Piger U14 K1 2.500m
Piger U14 K2 200m
Piger U14 K2 500m
Piger U14 K2 1.000m
Piger U14 K2 2.500m
 
Drenge U16 K1 200m
Drenge U16 K1 500m
Drenge U16 K1 1.000m
Drenge U16 K1 2.500m
Drenge U16 K2 200m
Drenge U16 K2 500m
Drenge U16 K2 1.000m
Drenge U16 K2 2.500m
Drenge U16 C1 200m
Drenge U16 C1 500m
Drenge U16 C1 1.000m
Drenge U16 C1 2.500m
Drenge U16 C2 200m
Drenge U16 C2 500m
Drenge U16 C2 1.000m
Drenge U16 C2 2.500m
 
Piger U16 K1 200m
Piger U16 K1 500m
Piger U16 K1 1.000m
Piger U16 K1 2.500m
Piger U16 K2 200m
Piger U16 K2 500m
Piger U16 K2 1.000m
Piger U16 K2 2.500m
 
Mænd U18 K1 200m
Mænd U18 K1 500m
Mænd U18 K1 1.000m
Mænd U18 K2 200m
Mænd U18 K2 500m
Mænd U18 K2 1.000m
Mænd U18 C1 200m
Mænd U18 C1 500m
Mænd U18 C1 1.000m
Mænd U18 C2 200m
Mænd U18 C2 500m
Mænd U18 C2 1.000m
 
Damer U18 K1 200m
Damer U18 K1 500m
Damer U18 K1 1.000m
Damer U18 K2 200m
Damer U18 K2 500m
Damer U18 K2 1.000m
 
Mænd Senior K1 200m
Mænd Senior K1 500m
Mænd Senior K1 1.000m
Mænd Senior K2 200m
Mænd Senior K2 500m
Mænd Senior K2 1.000m
Mænd Senior C1 200m
Mænd Senior C1 500m
Mænd Senior C1 1.000m
Mænd Senior C2 200m
Mænd Senior C2 500m
Mænd Senior C2 1.000m
Mænd Senior C2 10.000m
 
Damer Senior K1 200m
Damer Senior K1 500m
Damer Senior K1 1.000m
Damer Senior K2 200m
Damer Senior K2 500m
Damer Senior K2 1.000m
Damer Senior K4 1.000m

Deltagere

Gladsaxe Kano- og Kajakklub (Gladsaxe, DK)

Frederik Knudsen
Nicilai Dupont
Nicolai Dupont
Oliver Dupont

Hellerup Kajakklub (Hellerup, DK)

Anna Renneke
Bertram Floryan
Christian Voldstedlund
Esben Federspiel
Jonas Vallø Sørensen
Kristine Friderichsen
Martin Juell
Robert Floryan
Stine Axelsen
Thomas Raben
Thorbjørn Skovhus
Troels Ebbesen

Horsens Kajakklub (Horsens, DK)

Christina Winther
Frederik Madsen
Kasper Steffensen

Hvidovre Kajakklub (Hvidovre, DK)

Emma Broberg
Simone Andersen

Høruphav Ro- & Kajakklub (Høruphav, DK)

Niels Jans

Kajakklubben "Pagaj" (Pagaj, DK)

Simon Hvam

Kajakklubben NEPTUN (Neptun, DK)

Mads Vedel Rasmussen
Troels Lund

Kano og Kajakklubben NORD (Nord, DK)

Helle Fanø
Johannes Lind Christensen
Kristian Wulff
Mia Engel
Sigrid Stefansen

Kano og Kajakklubben Vejle Å (Vejle Å, DK)

Mikkel Manscher

Kano- og Kajakklubben 361 (KKK 361, DK)

Caroline Mogensen
Christina Lind Hansen
Emil V. Ramussen
Emma Tram
Frederik V. Rasmussen
Helena Lystbæk
Johanne Riis
Julie Obel
Linea Ebbesen
Liv Obel
Pauline Lysbæk Christensen
Sarah Philbert Nielsen
Victor Tram

Køge Kano og Kajakklub (Køge, DK)

Anne Hauge Sørensen
Annika Lydeking Goldbach
Asger Goldbech
Mads Hauge Sørensen
Markus Madsen
Mie Madsen
Thies Høeg

Maribo Kajakklub (Maribo, DK)

Caya Borgen
Emilie Petersen
Emma Jørgensen
Jens Visbech
Mads Groth
Martin Ljungberg
Mikkel Hansen
Mikkel Ibsen
Natasja Justensen
Nils Boe
Orion Pilo
Pernille Knudsen
Rasmus Alsbæk
Rasmus R. Nielsen
Rikke Jørgensen
Sofie Jørgensen
Stas Magdych

Marselisborg Kajak Club (Marselisborg, DK)

Andreas Stig Henriksen
Kasper Stig Henriksen
Niklas Berg
Rene Olsen

Nybro-Furå Kano- og Kajakklub (Nybro-Furå, DK)

Maria Joost
Mathias Gadegaard

Ringsted Roklub (Ringsted, DK)

Frederk Pil
Peter Krøll

Silkeborg kajakklub (Silkeborg, DK)

Annemia Pretzmann
Casper Pretzmann
Catrine Rask
Christian Karlskov
Emil Skovgaard
Mads Brandt Pedersen
Niklas M. Hansen
Sebastian Søndergaard
Søren Maretti
Thorbjørn Rask

Skovshoved Roklub (Skovshoved, DK)

Cecilie Ebbesen
Emilie Rosenkilde
Louise Wissing Madsen
Melissa Dehn
Nicolai Knudsen
Niels Ulrik Grøndal
Simon Mølgaard
Thomas Rasmussen

Sorø Kajakklub (Sorø, DK)

Lotte Nielsen
Maja Rosenkrands
Peter Larsen
Rikke Hansen
Wiliam Hansen

Strømmen Kajakklub (Strømmen, DK)

Rasmus Jørgensen

Sundby Kajakklub (Sundby, DK)

Cæcilie Rosenkrantz
Frederik Haastrup
Jonas hall-Andersen
Jonas Sørensen
Mark Lund Olsen
Rasmus Sørensen
Simon Sørensen

Vallensbæk Kano og Kajak Club (Vallensbæk, DK)

Anders Thygesen
Christoffer B Hansen
Emilie Helbrandt Fischer
Jacob Arbøl
Katja Holm
Lasse Thygesen
Louisa Roking
Mads Teilmann
Mathias Høj Jensen
Patrick Skovlod
Rasmus Brandenhoff Lind
Simon Christensen
Simone Skovlod
Sofie Chatrine Hansen
Tobias Skov Lundager
Tommas Nielsen
Victor Steen Kristiansen

Vejle Kajakklub (Vejle, DK)

Andreas Woltmann
Anna Mørcke
Nicolai Mørcke

Antal klubber: 22, antal roere: 127

 

Nyheder | Begivenheder | Min konto

Du er her: Velkommen > Begivenheder > 2011-05 > Maribo Regatta 2011