DM Marathon 2009

Konkurrencen finder sted i perioden fra 05-09-2009 08:00 til 06-09-2009 14:00.

Beskrivelse

Tilmelding til året Danmarksmesterskaber i maraton er nu afsluttet.
Der vil efterfølgende ikke være muligt at oprette nye løb, dog vil efteranmeldelser blive modtaget indtil holdledermødet lørdag kl.8.00 i de løb der nu er udskrevet.

Distancer:
Mænd senior K1 og K2 30 km (5 lange + 1 kort runde og 5 overbæringer).
Mænd senior C1, C2, K1 tur og K2 tur 24 km (4 lange + 1 kort runde og 4 overbæringer).
Kvinder senior K1, K2, K1 tur og K2 tur 24 km (4 lange + 1 kort runde og 4 overbæringer).
Kvinder/mænd K2 Mix 24 km (4 lange + 1 kort runder og 4 overbæringer).
Mænd og kvinder årgang K1 og K1 tur 18 km (3 lange + 1 kort runde og 3 overbæringer).
Mænd senior C2 tur 18 km (3 lange + 1 kort runde og 3 overbæringer).
Mænd og kvinder U18 K1 og K2 18 km (3 lange + 1 kort runde og 3 overbæringer).
Drenge og piger U16 K1 og K2 18 km (3 lange + 1 kort runde og 3 overbæringer).
Drenge og piger U14 K1 og K2 13 km (2 lange + 1 kort runde og 2 overbæringer).
Børn U12 5 km (1 lang omgang uden overbæring).
Børn U10 5 km (1 lang omgang uden overbæring).

Tidsplanen er nu endelig og i overensstemmelse med indbydelsen samt DKF´S bestemmelser for maraton Dm



Spørgsmål vedr. startlister m.m. kan rettes til:

Chefdommer
Lau Larsen
2012 8928

Konkurrencer der afholdes

Drenge U10 K1 Marathon, 5.0 km, 0 overb.
 
Piger U10 K1 Marathon, 5.0 km, 0 overb.
 
Drenge U12 K1 Marathon, 5.0 km, 0 overb.
Drenge U12 C1 Marathon, 5.0 km, 0 overb.
 
Piger U12 K1 Marathon, 5.0 km, 0 overb.
 
Drenge U14 K1 Marathon, 13.0 km, 2 overb.
Drenge U14 K2 Marathon, 13.0 km, 2 overb.
Drenge U14 C1 Marathon, 13.0 km, 2 overb.
Drenge U14 C2 Marathon, 13.0 km, 2 overb.
 
Piger U14 K1 Marathon, 13.0 km, 2 overb.
Piger U14 K2 Marathon, 13.0 km, 2 overb.
 
Drenge U16 K1 Marathon, 18.0 km, 3 overb.
Drenge U16 K2 Marathon, 18.0 km, 3 overb.
Drenge U16 C1 Marathon, 18.0 km, 3 overb.
Drenge U16 C2 Marathon, 18.0 km, 3 overb.
 
Piger U16 K1 Marathon, 18.0 km, 3 overb.
Piger U16 K2 Marathon, 18.0 km, 3 overb.
 
Mænd U18 K1 Marathon, 18.0 km, 3 overb.
Mænd U18 K2 Marathon, 18.0 km, 3 overb.
Mænd U18 C1 Marathon, 18.0 km, 3 overb.
Mænd U18 C2 Marathon, 18.0 km, 3 overb.
 
Damer U18 K1 Marathon, 18.0 km, 3 overb.
Damer U18 K2 Marathon, 18.0 km, 3 overb.
 
Mænd Senior K1 Marathon, 30.0 km, 5 overb.
Mænd Senior K2 Marathon, 30.0 km, 5 overb.
Mænd Senior C1 Marathon, 24.0 km, 4 overb.
Mænd Senior C2 Marathon, 24.0 km, 4 overb.
Mænd Senior K1 Tur Marathon, 24.0 km, 4 overb.
Mænd Senior K2 Tur Marathon, 24.0 km, 4 overb.
 
Damer Senior K1 Marathon, 24.0 km, 4 overb.
Damer Senior K2 Marathon, 24.0 km, 4 overb.
Damer Senior K1 Tur Marathon, 24.0 km, 4 overb.
Damer Senior K2 Tur Marathon, 24.0 km, 4 overb.
 
Mix Senior K2 Marathon, 24.0 km, 4 overb.
 
Mænd (YOB) O36 K1 Marathon, 18.0 km, 3 overb.
Mænd (YOB) O36 C1 Marathon, 18.0 km, 3 overb.
Mænd (YOB) O36 K1 Tur Marathon, 18.0 km, 3 overb.
 
Damer (YOL) O36 K1 Marathon, 18.0 km, 3 overb.
Damer (YOL) O36 K1 Tur Marathon, 18.0 km, 3 overb.
 
Mænd (OB) O43 K1 Marathon, 18.0 km, 3 overb.
Mænd (OB) O43 C1 Marathon, 18.0 km, 3 overb.
Mænd (OB) O43 K1 Tur Marathon, 18.0 km, 3 overb.
 
Damer (OL) O43 K1 Marathon, 18.0 km, 3 overb.
Damer (OL) O43 K1 Tur Marathon, 18.0 km, 3 overb.
 
Mænd (GOB) O50 K1 Marathon, 18.0 km, 3 overb.
Mænd (GOB) O50 C1 Marathon, 18.0 km, 3 overb.
Mænd (GOB) O50 K1 Tur Marathon, 18.0 km, 3 overb.
 
Damer (GOL) O50 K1 Marathon, 18.0 km, 3 overb.
Damer (GOL) O50 K1 Tur Marathon, 18.0 km, 3 overb.

Deltagere

Amager Ro- og Kajakklub (ARK, DK)

Alex Lindros
Casper Licht
Jesper Mikkelsen
Kaare Terman
Kennth Pedersen
Kiril Aleksov Ahtarovski
Niclas Dyvendal
Per Hørl
Svend Fryenlund
Søren Gregoriou
Thomas Honore

Bryggen (BKC, DK)

Connie B. Møller
Jochen Hell

Dragør Kajakklub (Dragør, DK)

Claus Borup
Michael Thers

Fredericia Kajakklub (Fredericia, DK)

Lars Emil Gutt

Gladsaxe Kano- og Kajakklub (Gladsaxe, DK)

Anne Lolk
Benjamin Bækmark
Birgit Pontoppidan
Bo Terp Paulsen
Jens Lyk
Kristian Andersen
Kåre Holm Thomsen
Søren Hyttel
Thomas Nicolaisen

Hellerup Kajakklub (Hellerup, DK)

Hans Chr. Stærkind
Jonas Vallø Sørensen
Martin Juell
Robert Floryan

Horsens Kajakklub (Horsens, DK)

Christian Ramsgaard
Nanna Aagård
Thomas Secher

Hvidovre Kajakklub (Hvidovre, DK)

Jens Jørgen Mortensen
Rikke Larsen

Høruphav Ro- & Kajakklub (Høruphav, DK)

Conny Jans
Niels Jans
Søren Jans

Kajakklubben "Skjold" (Skjold, DK)

Kasper Møller Sørensen
Morten Eld
Rita Vestergaard

Kajakklubben Krogen (Krogen, DK)

Flemming Svendsen

Kajakklubben NEPTUN (Neptun, DK)

Amanda Giessing
Camilla Christensen
Lars Staack
Lise Gram Eriksen
Louisa Roking
Louise Raagaard
Michael Gasseholm
Mie Ringsted
Steen Jacobsen
Tobias Skov Lundager
Troels Lund
Victoria Halmquist

Kajakklubben NOVA (Nova, DK)

Bettina Markussen
Torben Frohm

Kano og Kajakklubben Limfjorden (Limfjorden, DK)

Amalie Thomsen
Anders Pedersen
Elias Kramer
Frans Hansen
Jesper Beer
Kim Thomsen
Niels boe
Thim Bæk
Vagn Makholm

Kano og Kajakklubben NORD (Nord, DK)

Anne Buch Hansen
Bjarne Bendixen
Flemming Kristensen
Gitte Henriksen
Henning Lynge Jacobsen
Tina Roikjer Køtter

Kano og Kajakklubben Vejle Å (Vejle Å, DK)

Anders Krintel
David Boesen
Mikkel Manscher
Thomas Alvarez
Tobias Møller

Kano- og Kajakklubben 361 (KKK 361, DK)

Asbjørn Binau
Caroline Mogensen
Emil V. Ramussen
Emilie Schaleck
Emma Tram
Frederik Sørensen
Henriette Engel Hansen
Ida villumsen
Ivalu Solgaard
Johan Sørensen
Josefine Andersen
Josephine Kanta
Karen N R Petersen
Kasper Iversen
Kristine Rald
Lasse Foged
Linea Ebbesen
Marlene Laursen
Mikkel Storch
Nina Norden Andersen
Theis Iversen
Thomas Mogensen
Thomas Storch

Kolding Kajak Klub (Kolding, DK)

Hans Henrik Damgaard
Karsetn Veien
Lutz Erichsen
Peter Jensen

Lyngby Kanoklub (Lyngby, DK)

William Axelsen

Maribo Kajakklub (Maribo, DK)

Birgitte R Nielsen
Bjarne R Nielsen
Casper Christiansen
Caya Borgen
Emil Eriksen
Emilie Petersen
Emma Jørgensen
Frank Jørgensen
Frederik Hansen
Ida Christoffersen
Jannik Ringtved
Jens Visbech
Kasper Bleibach
Kasper Høgh
Kurt Andersen
Linda Poulsen
Mads Groth
Martin Møller
Mikkel Hansen
Mikkel Ibsen
Natasja Justensen
Orion Pilo
Pernille Knudsen
Rasmus Albech
Rasmus R. Nielsen
Rene Larsen
Rene Poulsen
Rikke Jørgensen
Simon Fauerskov
Sofie Aastrand
Søren Fauerskov
Tobias Fauerskov

Marselisborg Kajak Club (Marselisborg, DK)

Anders Krogsager
Andreas Stig Henriksen
Jan Qualmann
Jeppe Glesner
Max Jacobsen
Rene Olsen
Rolf Nikolajsen

Nybro-Furå Kano- og Kajakklub (Nybro-Furå, DK)

Amalie Lux
Anders Skyum
Asger Steffensen
Bob Dokkedal
Casper Duun
Jytte Duun
Lotte Skyum
Maj-Britt Joost
Maria Joost
Martin Kaufmanas
Mathias Gadegaard
Morten Ebbesen
Rasmus Kettel
Thomas Skyum

Odense Kajakklub (Odense, DK)

Mads Grønnegaard
Rasmus Hansen
Signe Christensen
Solveig Schmidt
Stefan Dyrehauge

Odin Kajakklub (Odin, DK)

Esben Østergaard

Palo (Palo, DK)

Birgitte Aabech Heller

Roskilde Fjords Kajakklub (RF Kajakklub, DK)

Nicolaj Skotte

Røse Kajakklub (Røse, DK)

Alexander Bojsen
Bo Bojsen
Jacob Holm

Silkeborg kajakklub (Silkeborg, DK)

Anne-Sofie Winther
Annemia Pretzmann
Astrid S. Morsing
Brian Nymann
Caroline Emilie Faurschou
Casper Pretzmann
Emil Noe Nielsen
Emil Nyegaard
Emil Skovgaard
Emil Stær
Frederik Faurschou
Frederikke Maretti
Jacob Dalsgaard Thøstesen
Jannic Reuter
Jeanette Løvborg
Jeppe Jensby
Jonathan Dagnæs
Jørn Ingemann Pedersen
Katrine Græsbøll Christensen
Kristian Krath
Lars Damgaard
Mads Brandt Pedersen
Marie Ingemann Pedersen
Mikkel Thybo
Morten Graversen
Nanna Brandt Pedersen
Niklas M. Hansen
Rasmus Jørgensen
Søren Maretti

Skovshoved Roklub (Skovshoved, DK)

Emilie Rosenkilde
Erik Andersen
Jesper Roested
Louise Madsen
Mads Kern
Thomas Rasmussen

Sorø Kajakklub (Sorø, DK)

Adam Spliid
Claes Rosenkrands
Jes Hansen
Lotte Nielsen
Rikke Hansen
Sanne Larsen
William Hansen

Strømmen Kajakklub (Strømmen, DK)

Martin Kristensen
Pernille Svane

Sundby Kajakklub (Sundby, DK)

Charlotte Hoeg
Ebbe Møller
Karina Hornshøj
Maja Kristiansen
Marianne Larsen
Mark Lund Olsen
Peter Hersted

Svendborg Kajakklub (Svendborg, DK)

Martin Jæger

Sønderborg Kajakklub (Sønderborg, DK)

Claus Johansen
Jan C Christiansen
Marianne Nielsen

Tønder Roklub (Tønder, DK)

Christian Thorsted

Vallensbæk Kano og Kajak Club (Vallensbæk, DK)

Anders O Jønsson
Andreas Junker
Christoffer B Hansen
Christoffer D Jensen
Jann Møller
Jimmy Buchmann
Jonas Bro Madsen
Jonas Nexø Kaspersen
Kurt Tim Hansen
Lasse Bro Madsen
Line O Jønsson
Mathias Høj Jensen
Patrick Skovlod
Paw Lindkvist Pedersen
Peter Colding
Rasmus Brandenhoff Lind
Tommas Nielsen
Zofia Nielsen

Vejle Kajakklub (Vejle, DK)

Anna Mørcke
Anne Nielsen
Katrine Lindholm
Marcus Boesen
Rune Skov Jensen
Sabrina Helweg
Thoms Woltmann

Antal klubber: 37, antal roere: 248

 

Nyheder | Begivenheder | Min konto

Du er her: Velkommen > Begivenheder > 2009-09 > DM Marathon 2009