Maribo Regatta 2019

Konkurrencen finder sted i perioden fra 17-05-2019 08:00 til 18-05-2019 08:00.

Beskrivelse

Maribo Kajakklub har hermed den store fornøjelse at invitere roere, ledere og supportere til:

MARIBO-REGATTA I KANO OG KAJAK

LØRDAG d. 18. MAJ og SØNDAG d. 19. MAJ 2019

Regattaløb:
Alle løbene afvikles på vort rosportsanlæg på Maribo Søndersø
Der udskrives løb i alle klasser, hvor mindst 3 både er tilmeldt på sprint-distancerne: 200m, 500m og 1.000m

Distancer:
U12: K1/C1 200m-500m-1.250m, 4x200m stafet (som DM) og K2/C2 200m
U14-U16: K1/C1 200m-500m-1.000m-2.500m K2/C2 200m-500m-2.500m
U18-Sen: K1/C1 200m-500m-1.000m-5.000m K2 200m-500m-1.000m
vedr. 1.250 m (U12) og 2.500 m (U14/U16) skal der være mindst 5 både tilmeldt
(Maribo-Regatta er U16- & U18-landsholdsaktivitet)

Startafgift:
U14-U16-U18-Sen.: 400 kr. for samtlige løb
U12: 200 kr. for samtlige løb
Startafgift bedes indbetalt på vor konto i Jyske Bank: 0682-2830010538

eller på MobilePay : 21629802 (Jan Wandy)
Efteranm.: startafgiften + 100 kr. pr. deltager, forudsat at der er plads i løbsprogrammet

Campering/
Campering på grønt område ved siden af klubhuset, dog få pladser pga spisetelte m.m.
overnatning: Skolens Gymn.sal: (1 km) kan også benyttes til bad og omklædning samt i begrænset omfang til evt. overnatning, overnatning skal aftales med stævnearrangøren
Maribo Sø Camping: (3 km) Bangshavevej 25, 4930 Maribo - tlf. 54780071
Ebsens Hotel: (2 km) Vestergade 32, 4930 Maribo - tlf. 54781044
Hotel Søpark / Millings Hotel: (2 km) Vestergade 27, 4930 Maribo - tlf. 54781011
Skelstrupgård Bed & Breakfast : (3 km) Skelstrupvej 32, 4930 Maribo - tlf. 54758045
Hotel Lolland, Nørreballe: (8 km) V. Landevej 110, 4951 Nørreballe - tlf. 55377212
Bandholm Hotel: (9 km) Havnegade 37, 4941 Bandholm - 54755476
Turistbureauet i Maribo: tlf. 54780496 (altid behjælpelig, også med B&B)
Vandrehjemmet i Maribo er desværre lukket !

Tilmelding:
direkte på youpaddle eller på DKF`s anmeldelsesblanketter senest 12. maj. Husk klubfarver sendes til:
Jan Wandy Pedersen, Østervang 74, 4930 Maribo
mobil: 21629802 – mail: wandy@mkpost.dk
se løb og tilmeldinger på www.youpaddle.org eller på www.maribokajakklub.dk

VEL MØDT I MARIBO d. 18.-19. MAJ 2019
med STOR sportslig hilsen Gorm Serup Borggaard, klubformand

Konkurrencer der afholdes

Drenge U12 K1 200m
Drenge U12 K1 500m
Drenge U12 K1 1.250m
Drenge U12 K2 200m
Drenge U12 C1 200m
Drenge U12 C1 500m
Drenge U12 C1 1.250m
Drenge U12 C2 200m
 
Piger U12 K1 200m
Piger U12 K1 500m
Piger U12 K1 1.250m
Piger U12 K2 200m
 
Mix U12 4 x K1 Stafet 200m
 
Drenge U14 K1 200m
Drenge U14 K1 500m
Drenge U14 K1 1.000m
Drenge U14 K1 2.500m
Drenge U14 K2 200m
Drenge U14 K2 500m
Drenge U14 K2 2.500m
Drenge U14 C1 200m
Drenge U14 C1 500m
Drenge U14 C1 1.000m
Drenge U14 C1 2.500m
Drenge U14 C2 200m
Drenge U14 C2 500m
Drenge U14 C2 2.500m
 
Piger U14 K1 200m
Piger U14 K1 500m
Piger U14 K1 1.000m
Piger U14 K1 2.500m
Piger U14 K2 200m
Piger U14 K2 500m
Piger U14 K2 2.500m
 
Drenge U16 K1 200m
Drenge U16 K1 500m
Drenge U16 K1 1.000m
Drenge U16 K1 2.500m
Drenge U16 K2 200m
Drenge U16 K2 500m
Drenge U16 K2 2.500m
Drenge U16 C1 200m
Drenge U16 C1 500m
Drenge U16 C1 1.000m
Drenge U16 C1 2.500m
Drenge U16 C2 200m
Drenge U16 C2 500m
Drenge U16 C2 2.500m
 
Piger U16 K1 200m
Piger U16 K1 500m
Piger U16 K1 1.000m
Piger U16 K1 2.500m
Piger U16 K2 200m
Piger U16 K2 500m
Piger U16 K2 2.500m
 
Mænd U18 K1 200m
Mænd U18 K1 500m
Mænd U18 K1 1.000m
Mænd U18 K1 5.000m
Mænd U18 K2 200m
Mænd U18 K2 500m
Mænd U18 K2 1.000m
Mænd U18 C1 200m
Mænd U18 C1 500m
Mænd U18 C1 1.000m
Mænd U18 C1 5.000m
Mænd U18 C2 200m
Mænd U18 C2 500m
Mænd U18 C2 1.000m
 
Damer U18 K1 200m
Damer U18 K1 500m
Damer U18 K1 1.000m
Damer U18 K1 5.000m
Damer U18 K2 200m
Damer U18 K2 500m
Damer U18 K2 1.000m
Damer U18 C1 200m
Damer U18 C1 500m
Damer U18 C1 1.000m
Damer U18 C1 5.000m
Damer U18 C2 200m
Damer U18 C2 500m
Damer U18 C2 1.000m
 
Mænd Senior K1 200m
Mænd Senior K1 500m
Mænd Senior K1 1.000m
Mænd Senior K1 5.000m
Mænd Senior K2 200m
Mænd Senior K2 500m
Mænd Senior K2 1.000m
Mænd Senior C1 200m
Mænd Senior C1 500m
Mænd Senior C1 1.000m
Mænd Senior C1 5.000m
Mænd Senior C2 200m
Mænd Senior C2 500m
Mænd Senior C2 1.000m
 
Damer Senior K1 200m
Damer Senior K1 500m
Damer Senior K1 1.000m
Damer Senior K1 5.000m
Damer Senior K2 200m
Damer Senior K2 500m
Damer Senior K2 1.000m
Damer Senior C1 200m
Damer Senior C1 500m
Damer Senior C1 1.000m
Damer Senior C1 5.000m
Damer Senior C2 200m
Damer Senior C2 500m
Damer Senior C2 1.000m

Deltagere

Esrum (Esrum, DK)

Karoline Bergendorff
Karoline Bergendorff
Kristoffer Willum Kristiansen
Mads Blom Larsen
Mille Blom Larsen

Hellerup Kajakklub (Hellerup, DK)

Alma Hardy Fejer
Andrea Jespersen
Christian Qvist
Ella Dahl Jespersen
Emma Bock
Eva Milthers
Gustav Bock
Jonathan Legart Qvist
Julie Kauffmann
Klara Sol Stæhr Sørensen
Ludvig Schmidt
Maria Wander
Sara Milthers
Sofia Bryde
William Gravlund

Holte Roklub (Holte, DK)

Albert Flinth
Anne Sofie Krogh Jensen
Julie Barnewitz Dürr
Stella Glüsing Winther

Hvidovre Kajakklub (Hvidovre, DK)

Magnus Kronby
Magnus Sibbersen
Tjark Patterson

Kajakklubben "Pagaj" (Pagaj, DK)

Andrea Åkerlund
Frederik Skytte Nygård
Joshua Cope
Mads Bjerre
Mads Pold
Nicoline Sølvsten Rasmussen
Oscar Kearney
William Åkerlund

Kajakklubben NEPTUN (Neptun, DK)

Oliver Kok

Kano og Kajakklubben Limfjorden (Limfjorden, DK)

Jeppe Kristensen
Sara Bachvarova

Kano og Kajakklubben NORD (Nord, DK)

Hakon Munch Haraldsson
Kjartan Munch Haraldsson
Mathias H C Christensen
Mikkel Toft Enderslev

Kano og Kajakklubben Vejle Å (Vejle Å, DK)

Anders Bodum
Benjamin Merrild
Esther Marie Wachter
Johan Fjeldvig
Jonas Boelt Vilsmark
Lise Vølker Nielsen
Magnus Valentin Nissen
Nina Vølker Nielsen
Rasmus Bodum Larsen
Sara Neermann
William Kreutz

Kano- og Kajakklubben 361 (KKK 361, DK)

Alfred Askaa
Astrid Christensen
Christoffer Frøstrup
Christoffer Valentin Buschardt
Ellen Christensen
Emilie Markussen
Marcus Fritzbøger
Naja Moon
Signe Nissen
Sofus B. Askaa
Sophie Blomgren-Hansen
Stig Skovbo Olsen

Kolding Kajak Klub (Kolding, DK)

Gustav Kloppenborg Skau Toftgaard
Jacob Nørbo Iversen
marcus Jensen
Sara Nørbo Iversen
Tobias Brüggert

Køge Kano og Kajakklub (Køge, DK)

Anne Hauge Sørensen
Asta Søborg
Caroline Jørgensen
Emilie Kildahl
Frederikke Kindahl
Gustav Witthøfft Madsen
Mathilde Roed

Lemvig Roklub (Lemvig Roklub, DK)

Hannah Odgaard Jakobsen
Hannah Stoubæk
Karen Stoubæk
Lasse Odgaard Jakobsen
Mathias Brixen
Palle Odgaard Jakobsen

Lyngby Kanoklub (Lyngby, DK)

Astrid Reinholt
Bendeguz Sandor Jakab
Camilla Beck Christensen
Frederik Arve Jepsen
Frederikke Hauge Matthiesen
Nicolai Mørcke
Nicolina Knudsen
Philip Knudsen

Maribo Kajakklub (Maribo, DK)

Agnes Serup
Andreas B.T. Nielsen
Bertram Jensen
Clara Søby
Iris L. Andersen
Jeppe Borggaard
Katrine Jensen
Khai Larsen
Malthe Kristiansen
Malthe Reckendorff
Mark Pedersen
Martin Jørgensen
Martin Møller
Mathias Brix Christiansen
Mia Christiansen
Odin Madsen
Ritvan Øcdemir
Tobias Herløv
Tobias Hyttel
Trine Pedersen

Marselisborg Kajak Club (Marselisborg, DK)

Nikolai Thomsen

Nibe Roklub (Nibe, DK)

Lærke Petersen
Silke Petersen
Søren Petersen

Nybro-Furå Kano- og Kajakklub (Nybro-Furå, DK)

Caroline Amalie Scales
Johan Vedel
Karla Hjort
Kristian Kamper Kristensen
Sigurd Stær Sørensen
Sofie Lange
Viktor Hjort Korneliussen

Odense Kajakklub (Odense, DK)

Frida Trudslev
Micas Olsen
Thor Skivild

Silkeborg kajakklub (Silkeborg, DK)

Anton Hinge
Astrid Eichler Hansen
Frederik Vestergaard
Frederikke Maretti
Frida Hinge
Johan Klitte Ramhøj
Julie Borup Olsen
Kristoffer Østergaard Hansen
Lukas Solne
Marcus J. Larsen
Matilde F. Christensen
Mikkel Guldberg
Nanna Brandt Pedersen
Noah Dyekjær Pedersen
Oskar Schaufuss
Rasmus Aborg
Rasmus Klitte Ramhøj
Silas Dupont
Søren Maretti
Tobias Bach Larsen
Valdemar H. Kappel

Skovshoved Roklub (Skovshoved, DK)

Andreas Hoffmann
Cecilie Ebbesen

Vallensbæk Kano og Kajak Club (Vallensbæk, DK)

Andrea Langelund
Anna Find Hansen
Emilie Dziegiel Søndergaard
Esben Kjærbo
Helena Lærke Olesen
Kajsa Zwisler
Mads Bressendorf Andersen
Marcus Steenfeldt Blem
Marie Bach Nielsen
Martin Ljungberg
Mikkel Rimmen
Naja Zwisler
Oliver Vidø
Pernille Kuijers Hostrup
Rasmus Brandenhoff Lind
Sara B. Andersen
Sebastian Nordborg
Siri Bach Nielsen
Thor Jensen
Tobias Buchmann
Victor Nygaard

Antal klubber: 22, antal roere: 169

 

Nyheder | Begivenheder | Min konto

Du er her: Velkommen > Begivenheder > 2019-05 > Maribo Regatta 2019