DM Maraton 2017
Konkurrencen finder sted i perioden fra
17-06-2017 08:00
til
17-06-2017 18:00.
Beskrivelse
Danmarksmesterskaberne i kano og kajak maraton
Vallensbæk
17.-18. juni 2017
Tilmelding
Løbsudskrivning og afvikling af stævnet sker i henhold til DKF’s love.
Sidste frist for tilmelding er lørdag d. 3. juni 2017. Tilmeldingen skal ske på DKF´s tilmeldingsblanketter, som kan downloades på www.kano-kajak.dk (under download i bunden på siden)
Blanketterne sendes elektronisk til tilmelding@kano-kajak.dk.
Efteranmeldelser kan, ifølge DKF’s love, accepteres i oprettede klasser, senest på holdledermødet, mod betaling af ekstra startafgift.
Startafgift
Startafgift pr. tilmeldt løb:
● K1 og C1: 125,- kr
● K2 og C2: 250,- kr
● Børne-DM: 60,- kr. (U10 og U12)
Startafgiften indbetales på Vallensbæk Kano & Kajak Club’s konto, 1420 6446 214215, samtidig med tilmeldingen.
Holdledermøde
Holdledermøde afholdes lørdag d. 17/6 kl. 8.00 i VKKC’s klubhus på Muslingen, Vallensbæk Havn. Der vil kun være adgang for holdledere og officials.
Bådkontrol
Bådkontrol før løbene sker på eget ansvar og kontrolteltet ved Ringebæk Sø vil være åbent på følgende tidspunkter:
● Fredag fra kl. 18.00 – 21.00
● Lørdag fra kl. 8.00 – 13.00
● Søndag fra kl. 8.00 – 12.00
Efter løbene vil minimum de 4 første både i hvert løb blive indkaldt til kontrol.
Parkering/trailerparkering/bådopbevaring
Sker på parkeringsarealerne uden for Vallensbæk havn, lige ved Ringebæk Sø.
Påklædning
Deltagerne skal i overensstemmelse med DKF´s regler stille op i klubbens valgte farver. I mandskabsbåde kan roerne vælge at stille op i ens neutrale farver.
Mad og drikke
Under hele stævnet vil der være mulighed for at købe vand, kaffe, kage og frokost på stævnepladsen.
Fællesspisning lørdag aften
Lørdag aften inviterer VKKC til arrangement i bådklubbens lokaler (lige ved siden af VKKC på havnen). Bindende tilmelding foregår pr. mail på VKKCDM2017@gmail.com inden 9. juni. Prisen er kr. 150 pr person.
Banen
Banen udlægges som en rundbane i Vallensbæk Havn og på Ringebæk Sø samt Stubbe Sø. Start, mål og overbæring på Ringebæk Sø.
Hver lange omgang er ca. 4,2 km og den sidste korte omgang er ca. 1 km.
Der roes et antal omgange på lang bane og alle løb slutter med en kort omgang efter sidste overbæring
Fra sidste bøje i sidste vending til mål er der ca. 500 m.
Overbæring
Overbæringer sker mellem Ringebæk Sø og Vallensbæk Havn med en udgående rute på ca. 75 meter og en indgående rute på ca. 150 meter. Ind- og udgang sker på den ene rute fra udlagte broer og på den anden rute er det strand/strand.
Der etableres to spor på hver overbæring:
● En bane for hurtigt gennemløb, hvor der ikke kan modtages hjælp/assistance/drikkevarer
● En bane for gennemløb, hvor der vil være mulighed for at modtage assistance.
• Strafboks etableres ved Ringebæk Sø.
Yderligere information fås hos:
Løbsafvikling
Lau Larsen
lau.larsen@kano-kajak.dk
2012 8928
Øvrigt
Niklas M Hansen, VKKC
VKKCDM2017@gmail.com
Følg med på: www.facebook.com/dm2017maraton/
Konkurrencer der afholdes
Drenge U10 K1 Marathon
Piger U10 K1 Marathon
Drenge U12 K1 Marathon
Piger U12 K1 Marathon
Drenge U14 K1 Marathon
Drenge U14 K2 Marathon
Drenge U14 C1 Marathon
Piger U14 K1 Marathon
Piger U14 K2 Marathon
Drenge U16 K1 Marathon
Drenge U16 K2 Marathon
Drenge U16 C1 Marathon
Piger U16 K1 Marathon
Piger U16 K2 Marathon
Mænd U18 K1 Marathon
Mænd U18 K2 Marathon
Mænd U18 C1 Marathon
Damer U18 K1 Marathon
Damer U18 K2 Marathon
Mænd Senior K1 Marathon
Mænd Senior K2 Marathon
Mænd Senior C1 Marathon
Mænd Senior K1 Para Marathon
Damer Senior K1 Marathon
Damer Senior K2 Marathon
Damer Senior K1 Para Marathon
Mænd Master +35 K1 Marathon
Mænd Master +35 K2 Marathon
Damer Master +35 K1 Marathon
Damer Master +35 K2 Marathon
Mænd Master +40 K1 Marathon
Mænd Master +40 K2 Marathon
Damer Master +40 K1 Marathon
Damer Master +40 K2 Marathon
Mænd Master +45 K1 Marathon
Mænd Master +45 K2 Marathon
Mænd Master +45 C1 Marathon
Damer Master +45 K1 Marathon
Damer Master +45 K2 Marathon
Mænd Master +50 K1 Marathon
Mænd Master +50 K2 Marathon
Damer Master +50 K1 Marathon
Damer Master +50 K2 Marathon
Mænd Master +55 K1 Marathon
Mænd Master +55 K2 Marathon
Damer Master +55 K1 Marathon
Damer Master +55 K2 Marathon
Mænd Master +60 K1 Marathon
Mænd Master +60 K2 Marathon
Damer Master +60 K1 Marathon
Damer Master +60 K2 Marathon
Mænd Master +65 K1 Marathon
Mænd Master +65 K2 Marathon
Damer Master +65 K1 Marathon
Damer Master +65 K2 Marathon
Mænd Master +70 K1 Marathon
Mænd Master +70 K2 Marathon
Damer Master +70 K1 Marathon
Damer Master +70 K2 Marathon
Mænd Master +75 K1 Marathon
Mænd Master +75 K2 Marathon
Damer Master +75 K1 Marathon
Damer Master +75 K2 Marathon
Mænd Master +80 K1 Marathon
Mænd Master +80 K2 Marathon
Damer Master +80 K1 Marathon
Damer Master +80 K2 Marathon
Deltagere
Amager Ro- og Kajakklub (ARK, DK)
Alex Lindros
Asger Rasmussen
Emil Skaarup
Helle Simonsen
Jesper Mikkelsen
Johannes Jørgensen
Kiril Aleksov Ahtarovski
Mia Maria Petersen
Nicole Valentin
Per Hørl
Stephan Lorenzen
Thomas Honore
Valdemar Jørgensen
Dragør Kajakklub (Dragør, DK)
Claus Borup
Søren Levinsen
Esrum (Esrum, DK)
Christian Olsen
Karoline Bergendorf
Knud Kjeldgaard
Leif Andersen
Mads Bundgaard-Nilsen
Gladsaxe Kano- og Kajakklub (Gladsaxe, DK)
Erik Jakobsen
Flemming Svendsen
Hannah Kemp
Lene Thygesen
Martin Søndergaard
Regitze Kemp
Søren Hyttel
Teddy Hviid
Hellerup Kajakklub (Hellerup, DK)
Andrea Jespersen
Balthasar Graff Stensballe
Catrine Holten
Cecilie Maltesen
Ella Dahl Jespersen
Eva Milthers
Flora Klyver
Gustav Bock
Klara Sol Stæhr Sørensen
Magne Aagaard
Maria Wander
Nikolaj Bryde
Philip Bryde
Rasmus Abild Jansen
Rasmus Olsen
Sara Milthers
Sofia Bryde
Vigga Kortzau
Holte Roklub (Holte, DK)
Johanne Krogh Bisgaard
Olivia Christoffersen
Rune Rankløve
Horsens Kajakklub (Horsens, DK)
Oluf Møberg
Hvidovre Kajakklub (Hvidovre, DK)
Magnus Sibbersen
Mark Rasmussen
Selina Skibby
Kajak-klubben Viking (Viking, DK)
Jari Vendler Madsen
Timo Vendler Madsen
Kajakklubben "Pagaj" (Pagaj, DK)
Alfred Bülov
Christian Chrois
Frederik Skytte Nygård
Joshua Cope
Nicoline Sølvsten Rasmussen
Oscar Keaney
William Åkerlund
Kajakklubben "Skjold" (Skjold, DK)
Jacob Færch
Morten Eld
Trine Færch
Viggo Munk
Kajakklubben NEPTUN (Neptun, DK)
Flemming Kristensen
Oliver Kok
Oliver Z. Sørensen
Vigga Nielsen
Kajakklubben NOVA (Nova, DK)
Dorte Marnø
Elisabeth Bendtsen
Torben Frohn
Kano og Kajakklubben "Gudenaa" (Gudenaa, DK)
Anders P. Schmidt
Bjørn K. Simonsen
Heidi Grøngaard
Jesper Schmidt
Kano og Kajakklubben Limfjorden (Limfjorden, DK)
Ali Bajelan
Elias Ryom Kramer
Flemming Jensen
Jeppe Kristensen
Lucas Brix
magnus Geo
Olivia Toftdahl Andersen
Rune Kristensen
Kano og Kajakklubben NORD (Nord, DK)
Anne Buch Hansen
Anne Munch Christensen
Gitte Henriksen
Hakon Munch Haraldsson
Kirsten Halsnæs
Linda Bredahl
Lise Andersen
Marianne Toft
Mathias Holst Andersen
Mette Harpsøe
Vibe Jensen
Kano og Kajakklubben Vejle Å (Vejle Å, DK)
Anders Krintel
Anna Bisgaard
Anna Møller
Benjamin Merrild
Kano- og Kajakklubben 361 (KKK 361, DK)
Alberte Fischer Petersen
Anton Milman Engelholm
Astrid Christensen
Christoffer Froestrup
Elise Markussen
Ellen Christensen
Emilie Markussen
Frederik Uth
Gustav Blom Søefeldt
Henriette Engel Hansen
Ida Hugod
Jonathan Moon
Julie hellelund
Lærke Dam Sørensen
Magnus K. Cedergreen
Manon Witomski
Marcus Juul Reng
Naje Askaa Moon
Nicolai Hennig
Nikolaj Hjarup
Sofus Dalby
Sofus S. Askaa
Sophie Blomgren-Hansen
Stig Skovbo Olsen
Thomas Hjarup
Uffe Rasmussen
Kolding Kajak Klub (Kolding, DK)
Bettina Sandgaard
David Francis
Ida Averhoff
Jeppe Glesner
Lutz Erichsen
Peter Jensen
Køge Kano og Kajakklub (Køge, DK)
Anders Hauge Sørensen
Anne Hauge Sørensen
Annelise Vidø
Caroline Jørgensen
Dennis Nielsen
Dorte Wegger
Gustav Witthøfft Madsen
Janni Lynge Nielsen
Mathilde Roed
Mikkel Hansen
Mille Bjørnlund
Peter L Andersen
Lyngby Kanoklub (Lyngby, DK)
Nicolai Mørcke
Philip Knudsen
Maribo Kajakklub (Maribo, DK)
Adam Schøidt
Agnes S. Borggaard
Anton Jensen
Emilie Holm
Henrik Nissen
Iris L. Andersen
Jeppe Borggaard
John Jørgensen
Karsten Andersen
Katrine Jensen
Kim Strate
Mads Jørgensen
Marie Toppenberg
Mark Pedersen
Martin Jørgensen
Martin Møller
Mia Christiansen
Tobias Hansen
Tobias Hyttel
Torben Hansen
Trine Pedersen
Marselisborg Kajak Club (Marselisborg, DK)
Ellen Askholm
Klaus Thomsen
Max Jacobsen
Mette Grønborg
Mia Grønborg
Nikolai Thomsen
Ove Bast
Nybro-Furå Kano- og Kajakklub (Nybro-Furå, DK)
Carroline Amalie Scales
Daniel Møller
Emilie Rosenkilde
Hanne Kaufmann
Ingrid Sørensen
Jakob Nielsen
Johan Vedel
Julie Kruse
Jytte Duun
Kristian Kamper Kristensen
Kristoffer Ravn Neve
Lise-Lotte Broberg
Ruth Anker Scales
Sigurd Stær Sørensen
William Birch Johansen
William Scales
Odense Kajakklub (Odense, DK)
Anja Trudslev
Floor Zeegers
Frida Trudslev
Rasmus Hansen
Ulla Jakobsen
Palo (Palo, DK)
Klaus Andreasen
Silkeborg kajakklub (Silkeborg, DK)
Anne-Sofie Winther
Annemia Pretzmann
Anton Hinge
Camilla Rask
Carl Hinge
Emil Kræmer
Emil Skovgaard
Frederikke Maretti
Frida Bernth Davidsen
Frida Hinge
Frida Marie Farstad
Jeppe Maretti
Jonathan Dagnæs
Karsten Hinge
Kristine Rohde
Line Holm
Lukas Solne
Lærke Langelund
Mads Brandt Pedersen
Mads Holm
Magnus Langkjær
Matilde F. Christensen
Mikkel Østergaard
Mille Bjerremand Andersen
Nicolai Kristensen
Nicolai Winther
Nicolaj Blach
Noah Dyekjær Pedersen
Oskar Schaufuss
Peter Nyegaard
Rasmus Aborg
Rasmus Vium Madsen
Søren Maretti
Thomas Rask
Thorbjørn Rask
Valdemar H. Kappel
Skovshoved Roklub (Skovshoved, DK)
Anreas Holt
Carsten Israelson
Erik Andresen
Henrik Christiansen
Pernille Henningsen Lillelund
Regitze Heimburger
Tina Stephansen
Sorø Kajakklub (Sorø, DK)
Daniel Frederiksen
Emil Rosenkrands
Laura Christensen
Peter Larsen
Sanne Larsen
Strømmen Kajakklub (Strømmen, DK)
Jette Bælum
Pernielle Stenum
Sundby Kajakklub (Sundby, DK)
Connie Beutel Møller
Ebbe Møller
Eddie Pedersen
Jan Bagge
Peter Hersted
Tommy Hinsch
Svendborg Kajakklub (Svendborg, DK)
Peter Folke Olsen
Steen Hjortslev
Torben Toft
Sønderborg Kajakklub (Sønderborg, DK)
Alice Jacobsen
Claus Johansen
Holger Jacobsen
Kim Petersen
Niels Jørgensen
Vallensbæk Kano og Kajak Club (Vallensbæk, DK)
Andreas Junker
Anna Find Hansen
Elsebeth jensen
Emilie Dziegiel Søndergaard
Erik Mortensen
Frederik Dziegiel Søndergaard
Helena Lærke Olesen
Jimmy Buchmann
Joakim Karer
Johnny Holt
Keld Almand Jensen
Kirsten Weinwurm
Klaus Rørhauge
Kristian H. Andersen
Kurt Halkier
Lars Harder
Mads Bressendorf Andersen
Marcus Steenfeldt Blem
Marie Bach Nielsen
Mark Eger Schrøder
Mikkel Rimmen
Pernille Kuijers Hostrup
PernilleBertraham
Peter Weinwurm
Sara B. Andersen
Sebastian Nordborg
Siri Bach Nielsen
Vejle Kajakklub (Vejle, DK)
Mette Borring
Århus Å Kajakklub (Århus Å, DK)
Esben Kjeldsen
Torben Thomsen
Antal klubber:
36,
antal roere:
290