DM Sprint 2018

Konkurrencen finder sted i perioden fra 31-08-2018 08:00 til 02-09-2018 18:00.

Beskrivelse

DANSK KANO OG KAJAK FORBUND OG KAJAKKLUBBEN PAGAJ INDBYDER TIL DANMARKSMESTERSKABER I SPRINT PÅ VANDKRAFTSØEN I HOLSTEBRO DEN 30 AUGUST - 2 SEPTEMBER.

INFO HEAT FORDELINGS SYSTEM
I henhold til kaproningsbestemmelserne for sprint
pkt. 6 DANMARKSMESTERSKABER – STK. 7. APPENDIX
Anvendes der ved DM Sprint 2018 youpaddle-systemet efter fordelingsnøgle som angivet i stk. 7 - se udsendte DM info.
Da der kan opstå uhensigtsmæssige fordelinger og sammensætning af semi- og finaler – vil alle disse heats blive manuelt kontrolleret – hvorfor man skal være opmærksom på, at der kan ske ændringer i sammensætningen af de på on-line fremkomne heats indtil en time efter løbets afslutning.
Ved banefordelingen i de forskellige heats- og finaler anvendes youpaddle-vilkårlige banefordeling – dog således at de bedste placeringer fra de foregående heats vil ligge på baner fra 4 – 5 – 6.
B.T. = Bedste tid. Med mindre andet angivet. Den bedste tid blandt de som endnu ikke er videre.
Bemærk at dette under youpaddle kan betyde at en placering som f.eks. no. 4 kommer før en 5. plads med bedste

Tilmelding
Løbsudskrivning og afvikling af stævnet sker i henhold til DKF’s love.

Sidste frist for tilmelding er fredag d. 17. august 2018
Tilmeldingen skal ske på DKF´s tilmeldingsblanketter som kan downloades på www.kano-kajak.dk (under download)
Blanketterne sendes elektronisk til tilmelding@kano-kajak.dk.
Efteranmeldelser kan, ifølge DKF’s love, accepteres i oprettede klasser, senest på holdledermødet, mod betaling af ekstra startafgift.

Tilmeldinger - program og resultater kan løbende følges på youpaddle.org

Spørgsmål kan rettes til
Stævneleder Ole Jensen Telefon: 2064 1123 eller e-mail: olerevisor@mail.tele.dk Spørgsmål vedr. anmeldelser kan rettes til
Chefofficial Lau Larsen, telefon: 2012 8928 eller e-mail: lau.larsen@kano-kajak.dk

Konkurrencer der afholdes

Drenge U12 K1 200m
Drenge U12 K1 500m
Drenge U12 K1 1.250m
Drenge U12 K2 200m
Drenge U12 C1 200m
Drenge U12 C1 500m
 
Piger U12 K1 200m
Piger U12 K1 500m
Piger U12 K1 1.250m
Piger U12 K2 200m
 
Mix U12 4 x K1 Stafet 200m
 
Drenge U14 K1 200m
Drenge U14 K1 500m
Drenge U14 K1 2.500m
Drenge U14 K2 200m
Drenge U14 K2 500m
Drenge U14 K2 2.500m
Drenge U14 K4 500m
Drenge U14 C1 200m
Drenge U14 C1 500m
Drenge U14 C1 2.500m
Drenge U14 C2 200m
Drenge U14 C2 500m
Drenge U14 K1 Tur 200m
 
Piger U14 K1 200m
Piger U14 K1 500m
Piger U14 K1 2.500m
Piger U14 K2 200m
Piger U14 K2 500m
Piger U14 K2 2.500m
Piger U14 K4 500m
 
Mix U14 4 x K1 Stafet 200m
 
Drenge U16 K1 200m
Drenge U16 K1 500m
Drenge U16 K1 2.500m
Drenge U16 K2 200m
Drenge U16 K2 500m
Drenge U16 K2 2.500m
Drenge U16 K4 500m
Drenge U16 C1 200m
Drenge U16 C1 500m
Drenge U16 C1 2.500m
Drenge U16 C2 200m
Drenge U16 C2 500m
 
Piger U16 K1 200m
Piger U16 K1 500m
Piger U16 K1 2.500m
Piger U16 K2 200m
Piger U16 K2 500m
Piger U16 K2 2.500m
Piger U16 K4 500m
 
Mix U16 4 x K1 Stafet 200m
 
Mænd U18 K1 200m
Mænd U18 K1 500m
Mænd U18 K1 1.000m
Mænd U18 K1 5.000m
Mænd U18 K2 200m
Mænd U18 K2 500m
Mænd U18 K2 1.000m
Mænd U18 K4 500m
Mænd U18 C1 200m
Mænd U18 C1 500m
Mænd U18 C1 1.000m
Mænd U18 C1 5.000m
Mænd U18 C2 200m
Mænd U18 C2 500m
Mænd U18 C2 1.000m
Mænd U18 C4 500m
 
Damer U18 K1 200m
Damer U18 K1 500m
Damer U18 K1 1.000m
Damer U18 K1 5.000m
Damer U18 K2 200m
Damer U18 K2 500m
Damer U18 K2 1.000m
Damer U18 K4 500m
 
Mix U18 4 x K1 Stafet 200m
 
Mænd Senior K1 200m
Mænd Senior K1 500m
Mænd Senior K1 1.000m
Mænd Senior K1 5.000m
Mænd Senior K2 200m
Mænd Senior K2 500m
Mænd Senior K2 1.000m
Mænd Senior K4 200m
Mænd Senior K4 500m
Mænd Senior C1 200m
Mænd Senior C1 500m
Mænd Senior C1 1.000m
Mænd Senior C1 5.000m
Mænd Senior C2 200m
Mænd Senior C2 500m
Mænd Senior C2 1.000m
Mænd Senior C4 200m
Mænd Senior C4 500m
Mænd Senior 4 x K1 Stafet 200m
Mænd Senior 4 x C1 Stafet 200m
Mænd Senior K1 Para 200m
Mænd Senior K1 Para 500m
 
Damer Senior K1 200m
Damer Senior K1 500m
Damer Senior K1 1.000m
Damer Senior K1 5.000m
Damer Senior K2 200m
Damer Senior K2 500m
Damer Senior K2 1.000m
Damer Senior K4 200m
Damer Senior K4 500m
Damer Senior C1 200m
Damer Senior C1 500m
Damer Senior C2 500m
Damer Senior 4 x K1 Stafet 200m
Damer Senior K1 Tur 200m

Deltagere

Amager Ro- og Kajakklub (ARK, DK)

Alma Lindharth Pedersen
Asger Rasmussen
Kim Wraae Knudsen
Otto Brushøj
Signe Frederiksen
Valdemar Jørgensen

Esrum (Esrum, DK)

Alexia Christiansen
Karoline Bergendorff
Katrine Brockmann
Kristoffer Willum Kristiansen
Mads Blom Larsen
Maja Lund Robson
Mille Blom Larsen
Sebastian Munch Thomas

Frederikshavn Kajakklub (Frederikshavn, DK)

Mikkel Lie

Gladsaxe Kano- og Kajakklub (Gladsaxe, DK)

Claus Krejbjerg

Hellerup Kajakklub (Hellerup, DK)

Andrea Jespersen
Bolette Nyvang
Ella Dahl Jespersen
Emma Bock
Eva Milthers
Flora Klyver
Gustav Bock
Gustav Sloth Meng
Julie Kauffmann
Ludvig Schmidt
Maria Wander
Nikolaj Bryde
Philip Bryde
Rasmus Olsen
Sara Milthers
Sofia Bryde
William Gravlund

Holte Roklub (Holte, DK)

Albert Flinth
Alberte Winther Jakobsen
Anne Sofie Krogh Jensen
Caroline Rafn Christensen
Johanne Krogh Bisgaard
Jonas Barnewitz Dürr
Julie Barnewitz Dürr
Karsten Alexander Skjærven
Magnus Torp Jacobssen
Maya Vavia Fenger
Olivia Christoffersen
Sofia Møller-Bisgaard
Stella Glüsing Winther

Hvidovre Kajakklub (Hvidovre, DK)

Magnus Kronby
Magnus Sibbersen

Kajakklubben "Pagaj" (Pagaj, DK)

Alexander Mejdal
Alfred Bylov Steensgaard
Andrea Vinther Larsen
Andrea Åkerlund
Andreas Kousgaard Sørensen
Anne Bonde
Astrid Møller Thaysen
Astrid Thaysen
Caroline Alsøer
Casper Klejnstrup
Daniel Kousgaard Sørensen
David Nørgaard Jensen
Frederik Skytte Nygård
Jeppe Frejo Rasmussen
Joshua Cope
Kent Klitgaard
Lea Lorentzen
Mads Krohn Jensen
Mads Pold
Mathias Elgaard Jensen
Mie Fly
Mikkel Knudsen
Nicoline Sølvsten Rasmussen
Oscar Kearney
Sarah Bjørnelund Rømer
Simon Hvam
Tøger Kastberg Nielsen
William Åkerlund

Kajakklubben "Skjold" (Skjold, DK)

Benedicte Vosegaard

Kajakklubben NEPTUN (Neptun, DK)

Oliver Kok
Philip Zimmermann Sørensen
Troels Lund
Vigga Nielsen

Kano og Kajakklubben Limfjorden (Limfjorden, DK)

Afshin Shabani
Agnete Bæhrenz Nielsen
Ali Bajelan
Daniel Bæhrenz Nielsen
Elias Kramer
Elias Ryom Kramer
Jack Kristensen
Jeppe Kristensen
Jesper Beer
Liam Witt
Lucas Himmelgård
Lukas Brix
Martin Krahn Thomsen
Mathilde Kaya
Morten Krantz
Oline Matilde Smidt
Olivia Toftdahl Andersen
Sara Bachvarova
Sara Frederiksen

Kano og Kajakklubben NORD (Nord, DK)

Asbjørn Lolk-Hansen
Hakon Munch Haraldsson
Kjartan Munch Haraldsson
Lucas Scharff-Poulsen
Mikkel Toft Enderslev

Kano og Kajakklubben Vejle Å (Vejle Å, DK)

Anders Bodum
Anna Bisgaard
Anne Isaksen
Benjamin Merrild
Esther Marie Wachter
Jakob Søndergaard Lorenzen
Jeppe Møller
Johan Fjeldvig
Jonas Boelt Vilsmark
Laura Priess Nørgaard
Lea Neermann
Lise Vølker Nielsen
Magnus Valentin Nissen
Nina Vølker Nielsen
Rasmus Bodum
Rasmus Bodum Larsen
Sara Neermann

Kano- og Kajakklubben 361 (KKK 361, DK)

Alberte Fischer Petersen
Alfred Askaa
Anton Milman Engelholm
Asbjørn Binau
Astrid Christensen
Christoffer Frøstrup
Christoffer Valentin Buschardt
Elise Markussen
Ellen Christensen
Emilie Markussen
Henriette Engel Hansen
Ida villumsen
Jonathan Moon
Lærke Dam Sørensen
Manon Witomski
Marcus Fritzbøger
Marcus Juul Reng
Naja Moon
Natasha Malou
Nicolai Hennig
Nikolaj Hjarup
Signe Nissen
Sofus B. Askaa
Sophie Blomgren-Hansen
Stig Skovbo Olsen

Kolding Kajak Klub (Kolding, DK)

Anders Kristensen
Benedikte Houmann
Gustav Skau
Jacob Nørbo Iversen
Lars Lykke Olesen
marcus Jensen
marthias Anthoniussen
Oliver Lebriger
Oliver Pagh
Sara Nørbo Iversen
Tobias Brüggert
Valdemar Wandi Kynde

Køge Kano og Kajakklub (Køge, DK)

Anders Lynge Nielsen
Anne Hauge Sørensen
Caroline Jørgensen
Emilie Kildahl
Frederikke Kindahl
Gustav Witthøfft Madsen
Laura Ljungholm
Mathilde Roed
Mikkel Hansen
Mille Bjørnlund

Lemvig Roklub (Lemvig Roklub, DK)

Ane Christensen
Hannah Odgaard Jakobsen
Hannah Stoubæk
Karen Stoubæk
Lasse Odgaard Jakobsen
Mathias Brixen
Palle Odgaard Jakobsen
Sarah Hedegaard
Sofie Bach

Lyngby Kanoklub (Lyngby, DK)

Astrid Reinholt
Bendeguz Sandor Jakab
Camilla Beck Christensen
Frederik Arve Jepsen
Frederik Jepsen
Frederikke Hauge Matthiesen
Josefine Balslev-Erichsen
Nicolai Mørcke
Nicolina Knudsen
Nikolaj Halling
Philip Knudsen
Rasmus Brandstrup Knudsen
Simon Schuldt-Jensen
Victor G. Aasmul

Maribo Kajakklub (Maribo, DK)

Agnes S. Borggaard
Andreas B.T. Nielsen
Anne-Sofie Lauritsen
Bertram Jensen
Emma Jørgensen
Frederik Pfeiffer
Henrik Nissen
Ilya Podpolnyy
Iris L. Andersen
Jeppe Borggaard
Katrine Jensen
Khai Larsen
Malthe Reckendorff
Mark Pedersen
Martin Jørgensen
Martin Møller
Mathias Brix Christiansen
Mia Christiansen
Nils Boe
Odin Madsen
Pernille Knudsen
Rasmus Alsbæk
Rene Holten Poulsen
Ritvan Øcdemir
Tobias Hansen
Tobias Hyttel
Trine Pedersen

Marselisborg Kajak Club (Marselisborg, DK)

Nikolai Thomsen

Nibe Roklub (Nibe, DK)

Lærke Petersen
Silke Petersen
Søren Petersen

Nybro-Furå Kano- og Kajakklub (Nybro-Furå, DK)

Amalie Poulsen
Arthur Anker Scales
Caroline Amalie Scales
Carsten Scales
Daniel Møller
Emil Andersen
Emil Halby
Emil Halbye
Emilie Duhn Kruse
Emilie Rosenkilde
Freja Møbjerg
Gustav Scales
Hans Ferlov Kann
Hans Kann Ferlov
Johan Vedel
Johan Vedel
Julie Kruse
Karla Hjort
Kasper Ravn Neve
Kristian Kamper Kristensen
Kristoffer Ravn Neve
Luca Werner Wraae
Mads Larsen
Mathilde Lange
Niels Jørgen Bak Nielsen
Oliver Poulsen
Sigurd Stær Sørensen
Sofie aastrand Jørgensen
Sofie Lange
Sofie Møbjerg
Sophie Duhn Kruse
Viktor Hjort Korneliussen
William Anker Scales
William Birch Johansen
William Birch Johansson
William Scales

Odense Kajakklub (Odense, DK)

Johan Mikkelsen

Ribe Roklub (Ribe Roklub, DK)

Anine Reinholdt Reimers
Gustav Poulsen
Jeppe Skrydstrup Kjær
Johannes Termansen
Mathias Beck Petersen
Pernille T Kristensen

Ringsted Kajakklub (Ringsted KK., DK)

Emma Hartvig
Karen Fabricius
Villas Hartvig

Silkeborg kajakklub (Silkeborg, DK)

Anders Lo Presti
Anton Hinge
Asger Have Poulsen
Astrid Eichler Hansen
Bertram Sørensen
Camilla Jeslund
Camilla Rask
Carl Hinge
Caroline Emilie Faurschou
Caroline Schrold
Casper Pretzmann
Cathrine Rask
Christian Farstad
Daniel Frederiksen
Emil Kræmer
Emil Noe Nielsen
Emil Skovgaard
Emil Stær
Emily Bonney
Frederik Vestergaard
Frederikke Maretti
Freya Vium Madsen
Frida Hinge
Hakon Meyer
Jeppe Maretti
Johan Klitte Ramhøj
Jonathan Dagnæs
Jonathan Schrold
Karoline Nielsen
Katrine Græsbøll Christensen
Kristine Rohde
Kristoffer Østergaard Hansen
Line Holm
Line Langelund
Lukas N. Østergaard
Lukas Solne
Lærke Langelund
Mads Holm
Magne Meyer
Marcus J. Larsen
Maria Rohde
Mathilde Christensen
Matilde F. Christensen
Mette Gravesen
Mikkel Guldberg
Mikkel Østergaard
Mille Bjerremand Andersen
Morten Graversen
Nanna Brandt Pedersen
Nicolai Winther
Noah Dyekjær Pedersen
Oskar Schaufuss
Rasmus Aborg
Rasmus Klitte Ramhøj
Rasmus Vium Madsen
Silas Dupont
Søren Maretti
Theo Thuesen
Thorbjørn Rask
Tobias Bach Larsen
Valdemar H. Kappel

Skovshoved Roklub (Skovshoved, DK)

Andreas Hoffmann
Cecilie Ebbesen
Joachim Federspiel
Rose Marie Skov
Villads Falkenberg

Sorø Kajakklub (Sorø, DK)

Julie Borup Olsen
Laura Christensen

Vallensbæk Kano og Kajak Club (Vallensbæk, DK)

Andrea Felskov
Anna Find Hansen
Christian Grau
Emilie Dziegiel Søndergaard
Frederik Dziegiel Søndergaard
Helena Lærke Olesen
Helene Fabrin-Brasted
Julie Frølund
Kajsa Zwisler
Katja Eriksen
Katja Eriksen
Mads Bressendorf Andersen
Marcus Steenfeldt Blem
Marie Bach Nielsen
Mark Eger Schrøder
Naja Zwisler
Oliver Vidø
Pernille Kuijers Hostrup
Rasmus Brandenhoff Lind
Sara B. Andersen
Siri Bach Nielsen
Thor Jensen
Tobias Buchmann
Tommas Nielsen

Vejle Kajakklub (Vejle, DK)

Alberte Noe
Alex Langford
Anna Arvad
Anna Møller
Aske Vindum Skipper
Asta Eskildsen
Clara Nielsen
Emilie Nørmølle
Frederikke Skovning
Ida Bach
Laura Kloster
Louise Nielsen
Lukas Rasmussen
Malte Hansen
Mette Borring
Thea Arvad
Wiliam Kreutz

Århus Å Kajakklub (Århus Å, DK)

Frederik Faurschou

Antal klubber: 31, antal roere: 379

 

Nyheder | Begivenheder | Min konto

Du er her: Velkommen > Begivenheder > 2018-09 > DM Sprint 2018