Maribo Regatta 2018

Konkurrencen finder sted i perioden fra 19-05-2018 08:00 til 20-05-2018 18:00.

Beskrivelse

Maribo Kajakklub har hermed den store fornøjelse at invitere roere, ledere og supportere til:

MARIBO-REGATTA I KANO OG KAJAK

LØRDAG d. 19. MAJ og SØNDAG d. 20. MAJ 2018


Regattaløb:
Alle løbene afvikles på vort rosportsanlæg
Der udskrives løb i alle klasser, hvor mindst 3 både er tilmeldt
på sprint-distancerne: 200m, 500m og 1.000m

Distancer:
U12: K1/C1 200m-500m-1.250m, 4x200m stafet (som DM) og K2/C2 200m
U14-U16: K1/C1 200m-500m-1.000m-2.500m K2/C2 200m-500m-2.500m
U18-Sen: K1/C1 200m-500m-1.000m-5.000m K2 200m-500m-1.000m
vedr. 1.250 m (U12) og 2.500 m (U14/U16) skal der være mindst 5 både tilmeldt
(Maribo-Regatta er U16- & U18-landsholdsaktivitet samt U21/U23-aktivitet )

Startafgift:
U14-U16-U18-Sen.: 400 kr. for samtlige løb 400,- pr deltager uanset antal løb
U10/U12: 200 kr. for samtlige løb 200,- pr. Deltager uanset antal løb
Startafgift bedes indbetalt på vor konto i Jyske Bank: 0682-2830010538 eller mobilpay 14023
Efteranm.: startafgiften + 100 kr. pr. deltager, forudsat at der er plads i løbsprogrammet

Campering/
Campering på grønt område ved siden af klubhuset, dog få pladser pga spisetelte m.m.
overnatning: Skolens Gymn.sal: (1 km) kan også benyttes til bad, omklædning og evt.
overnatning
Vandrerhjemmet: (0,2 km) pladsbestilling her på tlf. 54783314
Maribo Sø Camping: (3 km) pladsbestilling her på tlf. 54780071
Ebsens Hotel: (2 km) booking på tlf. 54781044
Hotel Søpark / Millings Hotel: (2 km) booking på tlf. 54781011
Hotel Lolland, Nørreballe: (8 km) booking på tlf. 55377212
Skelstrupgård Bed & Breakfast : ( 3 km) booking på tlf. 54 75 80 45
Turistbureauet i Maribo: tlf. 54780496 (altid behjælpelig, også med B&B)
HoOtel Våbensted Bed & Breakfast: ( 7 km) booking på tlf. 54 70 63 63

Tilmelding:
direkte på youpaddle eller på DKF`s anmeldelsesblanketter senest 11. maj. Husk klubfarver
sendes til:
Jan Wandy Pedersen, Østervang 74, 4930 Maribo
mobil: 21629802 – mail: wandy@mkpost.dk
se løb og tilmeldinger på www.youpaddle.org eller www.maribokajakklub.dk

VEL MØDT I MARIBO d. 19.-20. MAJ 2018
med STOR sportslig hilsen
Gorm Serup Borggaard, klubformand

Konkurrencer der afholdes

Drenge U12 K1 200m
Drenge U12 K1 500m
Drenge U12 K1 1.250m
Drenge U12 K2 200m
Drenge U12 C1 200m
Drenge U12 C1 500m
Drenge U12 C1 1.250m
Drenge U12 C2 200m
 
Piger U12 K1 200m
Piger U12 K1 500m
Piger U12 K1 1.250m
Piger U12 K2 200m
 
Mix U12 4 x K1 Stafet 200m
 
Drenge U14 K1 200m
Drenge U14 K1 500m
Drenge U14 K1 1.000m
Drenge U14 K1 2.500m
Drenge U14 K2 200m
Drenge U14 K2 500m
Drenge U14 K2 2.500m
Drenge U14 C1 200m
Drenge U14 C1 500m
Drenge U14 C1 1.000m
Drenge U14 C1 2.500m
Drenge U14 C2 200m
Drenge U14 C2 500m
Drenge U14 C2 2.500m
 
Piger U14 K1 200m
Piger U14 K1 500m
Piger U14 K1 1.000m
Piger U14 K1 2.500m
Piger U14 K2 200m
Piger U14 K2 500m
Piger U14 K2 2.500m
 
Drenge U16 K1 200m
Drenge U16 K1 500m
Drenge U16 K1 1.000m
Drenge U16 K1 2.500m
Drenge U16 K2 200m
Drenge U16 K2 500m
Drenge U16 K2 2.500m
Drenge U16 C1 200m
Drenge U16 C1 500m
Drenge U16 C1 1.000m
Drenge U16 C1 2.500m
Drenge U16 C2 200m
Drenge U16 C2 500m
Drenge U16 C2 2.500m
 
Piger U16 K1 200m
Piger U16 K1 500m
Piger U16 K1 1.000m
Piger U16 K1 2.500m
Piger U16 K2 200m
Piger U16 K2 500m
Piger U16 K2 2.500m
 
Mænd U18 K1 200m
Mænd U18 K1 500m
Mænd U18 K1 1.000m
Mænd U18 K1 5.000m
Mænd U18 K2 200m
Mænd U18 K2 500m
Mænd U18 K2 1.000m
Mænd U18 C1 200m
Mænd U18 C1 500m
Mænd U18 C1 1.000m
Mænd U18 C1 5.000m
Mænd U18 C2 200m
Mænd U18 C2 500m
Mænd U18 C2 1.000m
 
Damer U18 K1 200m
Damer U18 K1 500m
Damer U18 K1 1.000m
Damer U18 K1 5.000m
Damer U18 K2 200m
Damer U18 K2 500m
Damer U18 K2 1.000m
Damer U18 C1 200m
Damer U18 C1 500m
Damer U18 C1 1.000m
Damer U18 C1 5.000m
Damer U18 C2 200m
Damer U18 C2 500m
Damer U18 C2 1.000m
 
Mænd Senior K1 200m
Mænd Senior K1 500m
Mænd Senior K1 1.000m
Mænd Senior K1 5.000m
Mænd Senior K2 200m
Mænd Senior K2 500m
Mænd Senior K2 1.000m
Mænd Senior C1 200m
Mænd Senior C1 500m
Mænd Senior C1 1.000m
Mænd Senior C1 5.000m
Mænd Senior C2 200m
Mænd Senior C2 500m
Mænd Senior C2 1.000m
 
Damer Senior K1 200m
Damer Senior K1 500m
Damer Senior K1 1.000m
Damer Senior K1 5.000m
Damer Senior K2 200m
Damer Senior K2 500m
Damer Senior K2 1.000m

Deltagere

Amager Ro- og Kajakklub (ARK, DK)

Otto Brushøj
Signe Frederiksen
Timo Lonsdale
Valdemar Jørgensen

Esrum (Esrum, DK)

Karoline Bergendorf
Kristoffer Willum Kristiansen
Mads Blom Larsen

Hellerup Kajakklub (Hellerup, DK)

Andrea Jespersen
August Zwinge Steen
Cecilie Maltesen
Ella Dahl Jespersen
Eva Emily Rose Holm
Eva Milthers
Flora Klyver
Gustav Bock
Gustav Sloth Meng
Julie Kauffmann
Klara Sol Stæhr Sørensen
Ludvig Schmidt
Maria Wander
Nikolaj Bryde
Oskar Bendixen
Osker Bendixen
Philip Bryde
Sara Milthers
Sofia Bryde
William Gravlund

Holte Roklub (Holte, DK)

Albert Flinth
Anne Sofie Krogh Jensen
Caroline Rafn Christensen
Hans Conrad Grøfte Kildsgaard
Johanne Krogh Bisgaard
Julie Barnewitz Dürr
Max Albertsen
Olivia Christoffersen
Stella Glüsing Winther
Stella Winther

Hvidovre Kajakklub (Hvidovre, DK)

Magnus Kronby
Magnus Sibbersen

Kajakklubben "Pagaj" (Pagaj, DK)

Andrea Åkelund
Frederik Skytte Nygård
Joshua Cope
Mads Bjerre
Mads Pold
Mikkel Knudsen
Nicoline Sølvsten Rasmussen
William Åkerlund

Kajakklubben "Skjold" (Skjold, DK)

Benedicte Vosegaard

Kajakklubben NEPTUN (Neptun, DK)

Christoffer Kok
Oliver Kok
Philip Zimmermann Sørensen
Vigga Nielsen

Kano og Kajakklubben NORD (Nord, DK)

Hakon Munch Haraldsson
Kjartan Munch Haraldsson
Lucas Scharff-Poulsen

Kano og Kajakklubben Vejle Å (Vejle Å, DK)

Anders Bodum
Anna Møller
Benjamin Merrild
Esther Marie Wachter
Jakob Søndergaard Lorenzen
Johan Fjeldvig
Laura Priess Nørgaard
Lise Vølker Nielsen
Nina Vølker Nielsen
Rasmus Bodum
Rasmus Bodum Larsen
Sara Neermann
Sara Neermann

Kano- og Kajakklubben 361 (KKK 361, DK)

Alberte Fischer Petersen
Alfred Askaa
Anton Milman Engelholm
Astrid Christensen
Christoffer Frøstrup
Christoffer Valentin Buschardt
Emilie Markussen
Ida Hugod
Manon Witomski
Marcus Fritzbøger
Marcus Juul Reng
Naja Moon
Nicolai Hennig
Sofus B. Askaa
Sophie Blomgren-Hansen
Stig Skovbo Olsen

Køge Kano og Kajakklub (Køge, DK)

Anne Hauge Sørensen
Caroline Jørgensen
Frederikke Kindahl
Gustav Witthøfft Madsen
Laura Ljungholm
Mathilde Roed
Mikkel Hansen
Mille Bjørnlund

Lemvig Roklub (Lemvig Roklub, DK)

Ane Christensen
Hannah Odgaard Jakobsen
Hannah Stoubæk
Karen Stoubæk
Lasse Odgaard Jakobsen
Mathias Brixen
Palle Odgaard Jakobsen
Sofie Bach

Lyngby Kanoklub (Lyngby, DK)

Astrid Reinholt
Bendeguz Sandor Jakab
Camilla Beck Christensen
Frederik Jepsen
Frederikke Hauge Matthiesen
Josefine Balslev-Erichsen
Nicolina Knudsen
Nikolaj Halling
Philip Knudsen
Rasmus Brandstrup Knudsen

Maribo Kajakklub (Maribo, DK)

Adam Schøidt
Agnes S. Borggaard
Agnes Serup
Andreas B.T. Nielsen
Anton Jensen
Frederik Pfeiffer
Henrik Nissen
Ilya Podpolnyy
Iris L. Andersen
Jeppe Borggaard
Jonas Borggaard
Katrine Jensen
Khai Larsen
Marie Toppenberg
Mark Pedersen
Martin Jørgensen
Martin Møller
Mathias Brix Christiansen
Mia Christensen
Mia Christiansen
Sofie Løye
Tobias Hansen
Tobias Herløv
Tobias Hyttel
Trine Pedersen

Marselisborg Kajak Club (Marselisborg, DK)

Nikolai Thomsen

Nibe Roklub (Nibe, DK)

Lærke Petersen
Silke Petersen
Søren Petersen

Nybro-Furå Kano- og Kajakklub (Nybro-Furå, DK)

Caroline Amalie Scales
Daniel Møller
Emilie Duhn Kruse
Freja Møbjerg
Johan Vedel
Julie Kruse
Julie Kruse
Kristian Kamper Kristensen
Kristoffer Ravn Neve
Sigurd Stær Sørensen
Sofie Lange
Sofie Møbjerg
Viktor Hjort Korneliussen
William Anker Scales
William Birch Johansson

Silkeborg kajakklub (Silkeborg, DK)

Anton Hinge
Asger Have Poulsen
Astrid Eichler Hansen
Camilla Rask
Caroline Emilie Faurschou
Christian Farstad
Daniel Frederiksen
Emil Kræmer
Emil Skovgaard
Frederikke Maretti
Freya Vium Madsen
Jeppe Maretti
Jonathan Dagnæs
Karoline Nielsen
Kristine Rohde
Kristoffer Østergaard Hansen
Lukas Solne
Lærke Langelund
Mads Holm
Maria Rohde
Matilde F. Christensen
Mikkel Guldberg
Mikkel Østergaard
Nanna Brandt Pedersen
Nicolai Winther
Noah Dyekjær Pedersen
Oskar Schaufuss
Rasmus Aborg
Rasmus Aborg
Rasmus Vium Madsen
Silas Dupont
Søren Maretti
Thorbjørn Rask
Tobias Bach Larsen
Valdemar H. Kappel

Skovshoved Roklub (Skovshoved, DK)

Andreas Hoffmann
Asger Frimor
Cecilie Ebbesen
Joachim Federspiel
Regitze Heimburger
Valdemar Kold

Sorø Kajakklub (Sorø, DK)

Julie Borup Olsen
Laura Christensen

Vallensbæk Kano og Kajak Club (Vallensbæk, DK)

Andreas Junker
Anna Find Hansen
Emilie Dziegiel Søndergaard
Helena Lærke Olesen
Helene Fabrin-Brasted
Mads Bressendorf Andersen
Marcus Steenfeldt Blem
Marie Bach Nielsen
Mark Eger Schrøder
Mikkel Rimmen
Oliver Vidø
Pernille Kuijers Hostrup
Rasmus Brandenhoff Lind
Sara B. Andersen
Siri Bach Nielsen
Thor Jensen
Tommas Nielsen

Vejle Kajakklub (Vejle, DK)

Anna Aas Møller
Anna Arvad
Malte Hansen
Mette Borring
Sebastian Ravn Sørensen
Wiliam Kreutz

Antal klubber: 23, antal roere: 220

 

Nyheder | Begivenheder | Min konto

Du er her: Velkommen > Begivenheder > 2018-05 > Maribo Regatta 2018