Bagsværd Regatta 2017

Konkurrencen finder sted i perioden fra 03-06-2017 08:00 til 05-06-2017 20:00.

Beskrivelse

Fejl i Datoen stævnet er fra d. 2-5/6-2017

Regatta Gladsaxe
361 Kano- & Kajakklub • Nybro-Furå Kano- & Kajakklub • Gladsaxe Kano og Kajakklub

Bagsværd Regatta 2017

Kære kano- og kajak venner!
Regattasamarbejdet ’Regatta Gladsaxe’ bestående af de 3 klubber 361 Kano- og Kajakklub, Nybro-Furå Kano- & Kajakklub samt Gladsaxe Kano og Kajakklub har hermed fornøjelsen af at invitere jer til dette års Bagsværd Regatta, som finder sted Fredag den 2. Juni kl. 13 til søndag den 4. juni 2017
og naturligvis på Rostadion Bagsværd Sø, Gladsaxe Kommune.

Der er ikke løb på distancerne 1250m, (2500m) og 5.000m
På distancerne 200, 500 og 1.000m vil der med flere end 19 tilmeldte blive afviklet B-finaler.
I klassen U 12 Kap kan man deltage i børnekajak, turbåd eller i kap kajak, U 12 Børn kan man kun deltage i børnekajak eller i turbåd.
Det er ikke muligt at deltage både i K1 U 12 Kap og i K1 U 12 Børn, man kan kun vælge en af disse 2 klasser.


I 2017 vil der igen være start fredag kl. 13. Fredagens løb vil være 1000m indledende og semifinaler i K1 og K2 samt evt. finaler på 1000m k4 og C4 samt Pige og drenge U 16 K1 2500m.
Startafgiften er i år 350,00 kr. pr. person, som dækker alt, hvad man ønsker at deltage i – alle distancer, alle kategorier.
Startafgift for U 12 er 175,00 kr. pr. deltager. Incl. Camping, strøm og køleplads.
Som ved sidste års regattaer vil camping foregå på campingarealet i skoven bag rostadion.
Camping vil ikke vare mulig på trekantarealet mellem basen og mål området, da dette område er
forbeholdt teamtelte m.v. Pa campingarealet må der opsattes telte, parkeres campingvogne og
mobilhomes m.v.
Camping, strøm, og køleplads med i start afgiften, da vi mener det er nemmere for klubberne og regatta Gladsaxe at administrerer.

Vore velforsynede boder byder på et stort udvalg af mad- og drikkevarer.
Det automatiske startsystem vil blive brugt til alle starter på distancerne 200 og 500 og 1.000m.
Der afholdes instruktion fredag den 2. juni 2017 kl. 12.00 ved Dommertårnet
Tilmelding & Betaling:
Tilmeldingsblanketter er ikke vedlagt hermed, men kan hentes på vores hjemmeside,
www.regattagladsaxe.dk → Bagsværd Regatta 2017. Blanketterne mailes i udfyldt stand til
adressen mail@regattagladsaxe.dk.
Vi skal have tilmeldingsblanketter i hænde senest onssdag d. 24. maj 2017.
Klubber kan også tilmelde sig via youpaddle.org. Hvis man bruger det elektroniske system er sidste tilmelding fredag d. 26. maj 2017

Der skal bruges et log ind og kode til at komme ind
Brugernavn: pede
Kode: Kajak361
Pede_361@hotmail.com hvis der er spørgsmål til tilmelding i youpaddle eller tlf 40585210.

Vi kan ikke tilbyde at udlevere båd numre uden depositum. I er velkomne til at medbringe egne
numre, eller I kan bestille det ønskede antal sæt (nr. 1-9) mod at betale et depositum på kr. 400,00
pr. sæt. Det lagte depositum vil blive returneret, når I returnerer det eller de hele sæt. I kan
bestille det ønskede antal nummer sæt på tilmeldingsformularen.

Betaling bedes foretaget ved at overføre startafgift og evt. depositum for båd numre til Regatta
Gladsaxes konto i Danske Bank: 3140 3140880353 samtidig med tilmeldingen.
Eventuelle spørgsmål om regattaen kan rettes til: mail@regattagladsaxe.dk
Se i øvrigt Regatta Gladsaxes hjemmeside, www.regattagladsaxe.dk, for supplerende information.
Heatsammensætningen foretages søndag d. 28 maj. Her efter vil det kun være muligt at eftertilmelde i de
klasse og heats hvor der ikke er fyldt op med 9 både i heatene.

PÅ GENSYN - VI GLÆDER OS TIL AT SE JER ALLE IGEN
Med sportslig hilsen
Regatta Gladsaxe

Konkurrencer der afholdes

Drenge U12 K1 200m
Drenge U12 K1 500m
Drenge U12 K2 200m
Drenge U12 K2 500m
Drenge U12 K1 Tur 200m
Drenge U12 K1 Tur 500m
 
Piger U12 K1 200m
Piger U12 K1 500m
Piger U12 K2 200m
Piger U12 K2 500m
Piger U12 K1 Tur 200m
Piger U12 K1 Tur 500m
 
Drenge U14 K1 200m
Drenge U14 K1 500m
Drenge U14 K2 200m
Drenge U14 K2 500m
Drenge U14 K4 200m
Drenge U14 C1 200m
Drenge U14 C1 500m
 
Piger U14 K1 200m
Piger U14 K1 500m
Piger U14 K2 200m
Piger U14 K2 500m
Piger U14 K4 200m
 
Drenge U16 K1 200m
Drenge U16 K1 500m
Drenge U16 K1 2.500m
Drenge U16 K2 200m
Drenge U16 K2 500m
Drenge U16 K4 500m
Drenge U16 C1 200m
Drenge U16 C1 500m
Drenge U16 C2 200m
Drenge U16 C2 500m
 
Piger U16 K1 200m
Piger U16 K1 500m
Piger U16 K1 2.500m
Piger U16 K2 200m
Piger U16 K2 500m
Piger U16 K4 500m
 
Mix U16 4 x K1 Stafet 200m
 
Mænd U18 K1 200m
Mænd U18 K1 500m
Mænd U18 K1 1.000m
Mænd U18 K2 200m
Mænd U18 K2 500m
Mænd U18 K2 1.000m
Mænd U18 K4 200m
Mænd U18 K4 500m
Mænd U18 C1 200m
Mænd U18 C1 500m
Mænd U18 C1 1.000m
Mænd U18 C2 200m
Mænd U18 C2 500m
Mænd U18 C2 1.000m
 
Damer U18 K1 200m
Damer U18 K1 500m
Damer U18 K1 1.000m
Damer U18 K2 200m
Damer U18 K2 500m
Damer U18 K2 1.000m
Damer U18 K4 200m
Damer U18 K4 500m
 
Mix U18 4 x K1 Stafet 200m
 
Mix U21 4 x K1 Stafet 200m
 
Mænd Senior K1 200m
Mænd Senior K1 500m
Mænd Senior K1 1.000m
Mænd Senior K2 200m
Mænd Senior K2 500m
Mænd Senior K2 1.000m
Mænd Senior K4 200m
Mænd Senior K4 500m
Mænd Senior C1 200m
Mænd Senior C1 500m
Mænd Senior C1 1.000m
Mænd Senior C2 200m
Mænd Senior C2 500m
Mænd Senior C2 1.000m
Mænd Senior C4 200m
Mænd Senior C4 500m
Mænd Senior K1 Para 200m
Mænd Senior K1 Para 500m
 
Damer Senior K1 200m
Damer Senior K1 500m
Damer Senior K1 1.000m
Damer Senior K2 200m
Damer Senior K2 500m
Damer Senior K2 1.000m
Damer Senior K4 200m
Damer Senior K4 500m
Damer Senior C1 200m
Damer Senior C1 500m
Damer Senior 4 x K1 Stafet 200m
Damer Senior 4 x K1 Stafet 500m

Deltagere

RG Deutshland (RG Deutshland, DE)

Anne Kurschat
Claas Gebhardt
Eddie Beyrich
Edgar Linow
Finn Jopek
Florian Kiock
Hannah Krah
Jonas Mühmert
Josepine Klingner
Julia Dornbusch
Lena Tews
Lion Waurich
Lisa Marie Kieschnick
Marc Thormann
Marie Mix
Marie Thielemann
Mauritz Hennis
Max Korehnke
Moritz Wehlend
Paul Bohlmann
Pauline Hanslick

Amager Ro- og Kajakklub (ARK, DK)

Asger Rasmussen
Emil Skaarup
Johannes Jørgensen
Kim Wraae Knudsen
Luca Werner Wraae
Otto Brushøj
Signe Frederiksen
Timo Lonsdale
Valdemar Jørgensen

Esrum (Esrum, DK)

Christian Olsen
Daniel Andersen
Karoline Bergendorf
Mads Bundgaard-Nilsen
Maja Lund Robson
Mathilde Thomas
Sofie Nørtved Stenberg

Hellerup Kajakklub (Hellerup, DK)

Andrea Jespersen
Anna Benn
Asger Bønnelykke
August Zwinge Steen
Bolette Nyvang
Caspar Borgersen
Cathrine Holten
Cecilie Maltesen
Ella Dahl Jespersen
Emma Bock
Eva Milthers
Gustav Bock
Gustav Sloth Meng
Julie Kauffmann
Klara Sol Stæhr Sørensen
Ludvig Schmidt
Maria Wander
Martin Juell
Nikolaj Bryde
Oskar Bendixen
Philip Bryde
Rasmus Abild Jansen
Rasmus Olsen
Sara Milthers
Sofia Bryde
Vigga Kortzau
Walther Hagemann
William Gravlund

Holte Roklub (Holte, DK)

Anna Glüsing Winther
Anne Sofie Krogh Jensen
Hans Conrad Grøfte Kildsgaard
Jacob Fogh Iversen
Johanne Krogh Bisgaard
Josefine Balslev-Eriksen
Julie Barnewitz Dürr
Marius Baldsslev Larsen
Olivia Christoffersen
Rune Rankløve
Simon Schuldt-Jensen
Stella Glüsing Winther
Thomas Krogh Bisgaard
Victor Gairy Aasmul
Victor Landgreen-Petersen

Horsens Kajakklub (Horsens, DK)

Emil Kristensen
Gustav Oxfeldt
Ida Orheim
Karoline Beuchert
Søren Mortensen
Thorbjørn Laursen

Hvidovre Kajakklub (Hvidovre, DK)

Magnus Kronby
Magnus Sibbersen
Selina Skibby

K.C. Lolland (KC Lolland, DK)

Båd 1

Kajak-klubben Viking (Viking, DK)

Timo Vendler Madsen

Kajakklubben "Pagaj" (Pagaj, DK)

Alfred Bülov
Frederik Skytte Nygård
Joshua Cope
Kent Klitgaard
Mads Bjerre
Mikkel Knudsen
Nicoline Sølvsten Rasmussen
Oscar Keaney
Sarah Bjørnelund Rømer
Simon Hvam
William Åkerlund

Kajakklubben "Skjold" (Skjold, DK)

Benedicte Vosegaard
Lasse Skytte Vosegaard

Kajakklubben NEPTUN (Neptun, DK)

Oliver Kok
Philip Zimmermann Sørensen
Troels Lund
Vigga Nielsen

Kano og Kajakklubben Limfjorden (Limfjorden, DK)

Ali Bajelan
Elias Ryom Kramer
Jeppe Kristensen
Jesper Kristensen
Lucas Brix
Sara Bachvarova

Kano og Kajakklubben NORD (Nord, DK)

Asbjørn Lolk-Hansen
Hakon Munch Haraldsson
Kjartan Munch Haraldsson
Lucas Scharff-Poulsen
Malthe Lyngby Grundesen
Mathias Holst Andersen

Kano og Kajakklubben Vejle Å (Vejle Å, DK)

Anders Bodum
Anna Bisgaard
Anna Møller
Asger Boel
Benjamin Merrild
Jakob Søndergaard Lorenzen
Jeppe Møller
Johan Fjeldvig
Laura Priess Nørgaard
Lise Vølker Nielsen
Mikkel Bisgaard
Nina Vølker Nielsen
Rasmus Bodum Larsen
Sara Neermann
Sara Neermann
Victor Bjerggård

Kano- og Kajakklubben 361 (KKK 361, DK)

Alberte Fischer Petersen
Alfred Askaa
Anton Milman Engelholm
Asbjørn Binau
Asger Hildebrand Löfvall
Christoffer Froestrup
Christoffer Valentin Buschardt
Elise Markussen
Emilie Markussen
Frederik Uth
Henriette Engel Hansen
Ida Hugod
Johan Chalmer Vinding
Jonathan Moon
Julie hellelund
Julie Obel
Lasse Foged
Lærke Dam Sørensen
Magnus K. Cedergreen
Manon Witomski
Marcus Fritzbøger
Marcus Juul Reng
Mathias Bodholdt
Naje Askaa Moon
Nicolai Hennig
Sofus Dalby
Sofus S. Askaa
Sophie Blomgren-Hansen
Stig Skovbo Olsen
Thomas Hjarup

KC Trekanten (KC Trekanten, DK)

båd 1

Kolding Kajak Klub (Kolding, DK)

Anders Kristensen
Gustav Skau
jonas Mogensen
Nicolai Andersen
Oliver Lebriger
Oliver Pagh
Theis Mogensen

Køge Kano og Kajakklub (Køge, DK)

Anders Lynge Nielsen
Anne Hauge Sørensen
Caroline Jørgensen
Gustav Witthøfft Madsen
Laura Ljungholm
Mathilde Roed
Mikkel Hansen
Mille Bjørnlund
Nicolai Andersen

Lyngby Kanoklub (Lyngby, DK)

Astrid Reinholt
Bendeguz Sandor Jakab
Camilla Beck Christensen
Frederik Jepsen
Frederikke Hauge Matthiesen
Nicolai Mørcke
Nicolina Knudsen
Nikolaj Halling
Philip Knudsen
Rasmus Bruus
Rasmus Knudsen
Thomas Bruus

Maribo Kajakklub (Maribo, DK)

Adam Schøidt
Agnes S. Borggaard
Agnes Serup
Emilie Holm
Emma Jørgensen
Henrik Nissen
Ilya Podpolnyy
Iris L. Andersen
Jeppe Borggaard
Katrine Jensen
Khai Larsen
Mads Jørgensen
Marie Toppenberg
Mark Pedersen
Martin Jørgensen
Martin Møller
Mia Christiansen
Orion Pilo
Rasmus Alsbæk
Tobias Hansen
Tobias Hyttel
Trine Pedersen

Marselisborg Kajak Club (Marselisborg, DK)

Nikolai Thomsen

Nibe Roklub (Nibe, DK)

Lærke Petersen
Silke Petersen
Søren Petersen

Nybro-Furå Kano- og Kajakklub (Nybro-Furå, DK)

Amalie Poulsen
Arthur Anker Scales
Astrid Kann
Carroline Amalie Scales
Carsten Scales
Daniel Møller
Emil Andersen
Emil Halbye
Emilie Duhn Kruse
Freja Møbjerg
Freja Møbjerg
Gustav Scales
Hans Kann Ferlov
Jakob Nielsen
Jens Visbech
Johan Vedel
Julie Kruse
Kasper Ravn Neve
Kristian Brandstrup
Kristian Kamper Kristensen
Kristoffer Ravn Neve
Nicolaj Obrea
Ole Kann Ferlov
Ole Kann Ferlov
Sigurd Stær Sørensen
Simone Macaulay
Sofie aastrand Jørgensen
Sofie Lange
Sofie Møbjerg
Viktor Hjort Korneliussen
William Birch Johansen
William Birch Johansson
William Scales

Ribe Roklub (Ribe Roklub, DK)

Asmus Rise
Jeppe Skrydstrup Kjær
Johannes Termansen
Mathias Beck Petersen
Ole V. Witt
Pernille T Kristensen
Sara Møller Jørgensen

Silkeborg kajakklub (Silkeborg, DK)

Alexandra Schmidt Svendsen
Anne-Sofie Winther
Astrid Eichler Hansen
Benedicte Maul
Camilla Rask
Caroline Emilie Faurschou
Christian Farstad
Emil Kræmer
Emil Skovgaard
Fie Højer
Frederik Faurschou
Frederikke Maretti
Freya Vium Madsen
Frida Bernth Davidsen
Frida Marie Farstad
Gustav Skovsager
Jeppe Maretti
Karoline Nielsen
Katrine Græsbøll Christensen
Kristine Rohde
Line Holm
Line Langelund
Lucas Jørgensen
Lukas N. Østergaard
Lukas Solne
Lærke Langelund
Mads Holm
Mads Thomsen
Magnus Langkjær
Marius Farstad
Matilde F. Christensen
Mikkel Guldberg
Mille Bjerremand Andersen
Nanna Brandt Pedersen
Nicolai Kristensen
Noah Dyekjær Pedersen
Oskar Schaufuss
Rasmus Aborg
Rasmus Vium Madsen
Silas Dupont
SK 1
Søren Maretti
Theo Thuesen
Thorbjørn Rask
Tobias Bach Larsen
Valdemar H. Kappel

Skovshoved Roklub (Skovshoved, DK)

Andreas Hoffmann
Cecilie Ebbesen
Kristine Ølsgård Møller
Markus Fly Jørgensen
Martin Reich
Nicholas Borch
Regitze Heimburger
Valdemar Kold

Sorø Kajakklub (Sorø, DK)

Daniel Frederiksen
Jacob Christensen
Julie Borup
Julie Borup Olsen
Laura Christensen
Mette Hemingsen
Odin Svendsby
Selma Kamuk

Struer Kajakklub (Struer, DK)

Mads Holm Andersen

Sundby Kajakklub (Sundby, DK)

Mark Lund Olsen

Talentcenter Hovedstaden (TCH, DK)

Båd 1

Vallensbæk Kano og Kajak Club (Vallensbæk, DK)

Andreas Junker
Anna Find Hansen
Emilie Dziegiel Søndergaard
Frederik Dziegiel Søndergaard
Helena Lærke Olsen
Helene Fabrin-Brasted
Jacob Arbøl
Joakim Karer
Katja Eriksen
Mads Bessendorff Andersen
Marcus Steenfeldt Blem
Marie Bach Nielsen
Mark Eger Schrøder
Mikkel Rimmen
Oliver Vidø
Pernille Kuijers Hostrup
Rasmus Brandenhoff Lind
Sara B. Andersen
Sebastian Nordborg
Siri Bach Nielsen
Thor Jensen
Tommas Nielsen
Vishwa Dewa

Vejle Kajakklub (Vejle, DK)

Anna Arvad
Aske Vindum Skipper
Clara Enne Bæk
Elias Lindbjerg
Frederikke Skovning
Malte Hansen
Mathilde Østerbye
Mette Borring
Sebastian Ravn Sørensen
Thea Arvad
Wiliam Kreutz

Antal klubber: 33, antal roere: 360

 

Nyheder | Begivenheder | Min konto

Du er her: Velkommen > Begivenheder > 2017-06 > Bagsværd Regatta 2017