CPH Spring Regatta 2017

Konkurrencen finder sted i perioden fra 29-04-2017 08:00 til 30-04-2017 18:00.

Beskrivelse

Dansk Kano og Kajak Forbund og Lyngby Kanoklub indbyder hermed til CPH Spring Regatta 2017
Bagsværd Sø den 29. og 30. april

Dansk Kano og Kajak Forbund i samarbejde med Lyngby
Kanoklub indbyder herved til CPH Spring Regatta 2017.
Regattaen afholdes på Bagsværd Sø og i henhold til ICF kaproningsregler for sprint.

Sidste frist for tilmelding er fredag den 14. april 2017.

Startafgift er fastsat til kr. 300,‐ pr. deltager uanset antal løb, U14 klassen dog kun kr. 200,‐ Startafgiften indbetales til Lyngby Kanoklub senest den 10. april 2016, til denne konto:
Reg.nr.: 1471 – Kontonummer: 0001022237.

Klubber fra Sverige, Norge og Tyskland betaler om lørdagen inden kl 11:00 ved dommertårnet på Bagsværd Rostadion.

Efteranmeldelser kan ifølge DKF’s love accepteres i oprettede klasser senest på holdledermødet hvor der betales kr. 400,‐ pr. deltager uanset antal løb.

Afmeldinger modtages hurtigst muligt.

Holdledermøde afholdes fredag kl 19 i ”børnehaven” på Rostadion, dette for holdledere og officials.

Baner: 9 baner med startersystem på 200m, 500m og 1000m.

Svømmevest er obligatorisk for alle klasser til og med U18!

Sted: Bagsværd Rostadion ‐ LINK

Mad og drikke: Der er mulighed for at købe morgenbrød fra kl. 7:00 og lunch fra kl. 11:30.

Overnatning: Der vil være mulighed for overnatning i telt og campingvogn på ”Trekanten” ved Bagsværd Sø.

Toilet og bad: Der vil være adgang til toilet og badefaciliteter på Bagsværd Rostadion.

Program: Dette udsendes til de tilmeldte klubber umiddelbart efter tilmeldingsfristen. Der tilsigtes at starte efter nedenstående skema, antallet af tilmeldinger kan dog ændre dette.


Stævneafvikling  Chefdommer Lau Larsen ‐2012 8928 ‐ ll@kano‐kajak.dk

Øvrige spørgsmål  Niels – 5158 0731 eller Thomas – 4080 7502 ‐ regatta@lyngbykanoklub.dk

Iagttagelser og udtagelse 
DKF’s Årsmagasin eller DKF’s sportschef Bo Vestergaard ‐ 2777 1691 ‐ bv@kano‐kajak.dk


Vi ser frem til en spændende weekend, og forventer at kunne se resultaterne af vinterens hårde træning.

Med venlig hilsen
Dansk Kano og Kajak Forbund og Lyngby Kanoklub






Konkurrencer der afholdes

Drenge U14 K1 200m
Drenge U14 K1 500m
Drenge U14 K2 500m
 
Piger U14 K1 200m
Piger U14 K1 500m
Piger U14 K2 500m
 
Drenge U16 K1 200m
Drenge U16 K1 500m
Drenge U16 K1 1.000m
Drenge U16 K2 200m
Drenge U16 K2 500m
Drenge U16 K2 1.000m
Drenge U16 K4 500m
Drenge U16 C1 200m
Drenge U16 C1 500m
Drenge U16 C1 1.000m
Drenge U16 C2 200m
Drenge U16 C2 500m
Drenge U16 C2 1.000m
 
Piger U16 K1 200m
Piger U16 K1 500m
Piger U16 K1 1.000m
Piger U16 K2 200m
Piger U16 K2 500m
Piger U16 K2 1.000m
Piger U16 K4 500m
 
Mænd U18 K1 200m
Mænd U18 K1 500m
Mænd U18 K1 1.000m
Mænd U18 K2 200m
Mænd U18 K2 500m
Mænd U18 K2 1.000m
Mænd U18 K4 500m
Mænd U18 C1 200m
Mænd U18 C1 500m
Mænd U18 C1 1.000m
Mænd U18 C2 200m
Mænd U18 C2 500m
Mænd U18 C2 1.000m
 
Damer U18 K1 200m
Damer U18 K1 500m
Damer U18 K1 1.000m
Damer U18 K2 200m
Damer U18 K2 500m
Damer U18 K2 1.000m
Damer U18 K4 500m
 
Mænd Senior K1 200m
Mænd Senior K1 500m
Mænd Senior K1 1.000m
Mænd Senior K2 200m
Mænd Senior K2 500m
Mænd Senior K2 1.000m
Mænd Senior K4 500m
Mænd Senior C1 200m
Mænd Senior C1 500m
Mænd Senior C1 1.000m
Mænd Senior C2 200m
Mænd Senior C2 500m
Mænd Senior C2 1.000m
 
Damer Senior K1 200m
Damer Senior K1 500m
Damer Senior K1 1.000m
Damer Senior K2 200m
Damer Senior K2 500m
Damer Senior K2 1.000m
Damer Senior K4 500m
Damer Senior C1 200m
Damer Senior C1 500m
Damer Senior C1 1.000m
Damer Senior C2 200m
Damer Senior C2 500m
Damer Senior C2 1.000m

Deltagere

Amager Ro- og Kajakklub (ARK, DK)

Asger Rasmussen
Emil Skaarup
Kim Wraae Knudsen
Luca Werner Wraae
Signe Frederiksen

Danmark (Danmark, DK)

Bolette Nyvang
Casper Pretzmann
Emil Noe Nielsen
Ida Villumsen
Jonathan Dagnæs
Julie Frølund Funch
Line Langelund
Mads Brandt Pedersen
Mette Gravesen
Morten Graversen
Nicolai Winther
Niels Boe
Pernille Knudsen
Rasmus Brandenhoff-Lind
Søren Maretti
Tommas Nielsen
Troels Lund

Esrum (Esrum, DK)

Christian Olsen
Karoline Bergendorf
Mads Bundgaard-Nilsen
Maja Lund Robson
Mathilde Thomas
Sofie Nørtved Stenberg

Hellerup Kajakklub (Hellerup, DK)

Andrea Jespersen
August Zwinge Steen
Bolette Nyvang
Cathrine Holten
Emma Bock
Gustav Bock
Gustav Sloth Meng
Julie Brinck
Julie Kauffmann
Julie Langsted Brinch
Kalle Thorsgaard
Klara Sol Stæhr Sørensen
Ludvig Schmidt
Maria Wander
Nikolaj Bryde
Oskar Bendixen
Philip Bryde
Rasmus Abild Jansen
Rasmus Olsen
Sara Milthers
Sigurd Stæhr Sørensen
Sofia Bryde
Walther Hagemann
William Gravlund

Holte Roklub (Holte, DK)

Hans Conrad Grøfte Kildsgaard
Jacob Fogh Iversen
Johanne Krogh Bisgaard
Josefine Balslev-Eriksen
Julie Barnewitz Dürr
Olivia Christoffersen
Rune Rankløve
Simon Schuldt-Jensen
Stella Glüsing Winther
Thomas Krogh Bisgaard
Victor Gairy Aasmul
Victor Landgreen-Petersen

Hvidovre Kajakklub (Hvidovre, DK)

Magnus Kronby
Magnus Sibbersen
Selina Skibby

Kajak-klubben Viking (Viking, DK)

Timo Vendler Madsen

Kajakklubben "Pagaj" (Pagaj, DK)

Alfred Bülov
Christian Chrois
Frederik Skytte Nygård
Kent Klitgaard
Lea Lorentzen
Mads Bjerre
Mads Brun
Mikkel Knudsen
Nicoline Sølvsten Rasmussen
Oscar Keaney
Sarah Bjørnelund Rømer
Simon Hvam
William Åkerlund

Kajakklubben "Skjold" (Skjold, DK)

Benedicte Vosegaard
Lasse Skytte Vosegaard

Kajakklubben NEPTUN (Neptun, DK)

Christian Sigsgaard
Otto Meyer
Troels Lund

Kano og Kajakklubben Limfjorden (Limfjorden, DK)

Ali Bajelan
Elias Ryom Kramer
Sara Bachvarova

Kano og Kajakklubben NORD (Nord, DK)

Asbjørn Lolk-Hansen
Hakon Munch Haraldsson
Lucas Scharff-Poulsen
Mathias Holst Andersen

Kano og Kajakklubben Vejle Å (Vejle Å, DK)

Anders Bodum
Anna Bisgaard
Asger Boel
Benjamin Merrild
Johan Fjeldvig
Laura Priess Nørgaard
Lise Vølker Nielsen
Sara Neermann

Kano- og Kajakklubben 361 (KKK 361, DK)

Asbjørn Binau
Christoffer Froestrup
Christoffer Valentin Buschardt
Elise Markussen
Emilie Markussen
Frederik Uth
Henriette Engel Hansen
Ida Hugod
Ida villumsen
Jonathan Moon
Julie Obel
Liv Obel
Magnus K. Cedergreen
Manon Witomski
Marcus Fritzbøger
Marcus Juul Reng
Nicolai Hennig
Sofus Dalby
Sofus S. Askaa
Sophie Blomgren-Hansen
Stig Skovbo Olsen
Thomas Hjarup

Kolding Kajak Klub (Kolding, DK)

Anders Kristensen
Ida Averhoff
jonas Mogensen
Lucas Pagh
Morten egholdt Rasmussen
Nicolai Andersen
Oliver Lebriger
Oliver Pagh
Theis Mogensen

Køge Kano og Kajakklub (Køge, DK)

Anders Lynge Nielsen
Anne Hauge Sørensen
Gustav Witthøfft Madsen
Laura Ljungholm
Mathilde Roed
Mille Bjørnlund

Lyngby Kanoklub (Lyngby, DK)

Astrid Reinholt
Bendeguz Sandor Jakab
Frederik Jepsen
Frederikke Hauge Matthiesen
Nicolai Mørcke
Nikolaj Halling
Philip Knudsen
Rasmus Bruus
Rasmus Knudsen
Thomas Bruus

Maribo Kajakklub (Maribo, DK)

Adam Schøidt
Agnes S. Borggaard
Emilie Holm
Emma Jørgensen
Henrik Nissen
Ilya Podpolnyy
Iris L. Andersen
Katrine Jensen
Mads Jørgensen
Marie Toppenberg
Mark Pedersen
Martin Jørgensen
Martin Møller
Mia Christensen
Mia Christiansen
Nils Boe
Orion Pilo
Pernille Knudsen
Rasmus Alsbæk
Rene Holten Poulsen
Tobias Hansen
Tobias Hyttel
Trine Pedersen

Marselisborg Kajak Club (Marselisborg, DK)

Nikolai Thomsen

Nibe Roklub (Nibe, DK)

Lærke Petersen

Nybro-Furå Kano- og Kajakklub (Nybro-Furå, DK)

Amalie Poulsen
Carroline Amalie Scales
Daniel Møller
Emilie Duhn Kruse
Emilie Rosenkilde
Freja Møbjerg
Freja Møbjerg
Jakob Nielsen
Johan Vedel
Johan Vester
Julie Kruse
Kristian Brandstrup
Kristian Kamper Kristensen
Kristoffer Ravn Neve
Nicolaj Obrea
Simone Macaulay
Sofie Lange
Sofie Møbjerg
Viktor Hjort Korneliussen
William Birch Johansen
William Scales

Ribe Roklub (Ribe Roklub, DK)

Pernille T Kristensen

Silkeborg kajakklub (Silkeborg, DK)

Alexandra Schmidt Svendsen
Anne-Sofie Winther
Benedicte Maul
Caroline Emilie Faurschou
Casper Pretzmann
Christian Farstad
Emil Kræmer
Emil Noe Nielsen
Emil Skovgaard
Frederikke Maretti
Freya Vium Madsen
Frida Marie Farstad
Gustav Skovsager
Jeppe Maretti
Jonathan Dagnæs
Katrine Græsbøll Christensen
Line Langelund
Lukas N. Østergaard
Lukas Solne
Lærke Langelund
Mads Brandt Pedersen
Mads Holm
Mads Thomsen
Matilde F. Christensen
Mette Gravesen
Mikkel Guldberg
Morten Graversen
Nanna Brandt Pedersen
Nicolai Winther
Rasmus Vium Madsen
Silas Dupont
Søren Maretti
Theo Thuesen
Thomas Rask
Thorbjørn Rask
Tobias Bach Larsen

Skovshoved Roklub (Skovshoved, DK)

Cecilie Ebbesen
Regitze Heimburger

Sorø Kajakklub (Sorø, DK)

Daniel Frederiksen
Julie Borup
Laura Christensen
Mette Hemingsen
Odin Svendsby
Selma Kamuk

Struer Kajakklub (Struer, DK)

Mads Holm Andersen

Vallensbæk Kano og Kajak Club (Vallensbæk, DK)

Andreas Junker
Anna Find Hansen
Helene Fabrin-Brasted
Jacob Arbøl
Joakim Karer
Julie Frølund
Karl Find Hansen
Katja Eriksen
Lykke Knudsen
Mads Bressendorf Andersen
Mark Eger Schrøder
Mikkel Rimmen
Oliver Vidø
Pernille Kuijers Hostrup
Rasmus Brandenhoff Lind
Sebastian Nordborg
Thor Jensen
Tommas Nielsen
Vishwa Dewa

Vejle Kajakklub (Vejle, DK)

Anna Arvad
Aske Vindum Skipper
Malte Hansen
Mette Borring
Sebastian Ravn Sørensen

Asker Ski og Kajakklub (Asker, NO)

Jo Sondre Solhaug
Marte Eirin Solhaug
Mathias Svoren

Bærum Kajakklubb (Bærum, NO)

Andrea Austeng
Andreas Lysne
Aslak Næss Jensen
Herman Lindgren
Julie Sofie Aas
Kasper Engeset
Kristine Amundsen
Maria Virik
Markus Nicolaisen
Marte Løseth
Marthine Lindgren
Olav Carlsson
Selma Conradi Melsom
Sondre With
Sverre Langslet
Talian Sivertsen
Talian Stangebye-Hansen
Tobias Kvakkestad
Torjus With
Vemund Næss Jensen
Vetle Markusssen

Fana Kajakklubb (Fana KK, NO)

Daniel Salbu
Hakeem Teland
Harald Ivarsen
Magnus Ivarsen

Flekkefjord KK (Flekkefjord, NO)

Amalie Solvang
Anders Amundsen Kjepso
Camilla Rozanski
Eigil Andreas Solvang
Kristiane Spikkeland

Laksevåg Kajakklubb (Laksevåg, NO)

Oliver Karlsen
Trym Landeråen

Njørd Ro og Kajakklubb (Njørd, NO)

Julianne H Halvorsen
Kristoffer Mjelstad
Lasse Lotsberg
Linn Sofie Toppe
Martin Schmidt

Norge (Norge, NO)

Amalie Solvang
Amund Vold
Anders Kjepso
Andrea Austeng
Anna Sletsjøe
Camilla Rozanski
Daniel Salbu
Daniel Salbu
Eigil Solvang
Eivind Vold
Elisabeth Bjørgan
Elise Erland
Ella Jones
Elling Oftedal
Even Sevaldsen
Fridtjof Falch
Hakeem Teland
Harald Ivarsen
Herman Lindgren
Håkon Løn
Ida Sjursen
Ina Bjørntvedt
Jo Sondre Solhaug
Kristine Amundsen
Kritiane Spikkeland
Lars Hjemdal
Lars Magne Ullvang
Lasse Lotsberg
Linn Sofie Toppe
Magnus Ivarsen
Marcus Nikolaisen
Maria Virik
Maria Virik
Marte Solhaug
Mathias Svoren
Morten Minde
Norge 3
Norge 4
Olav Carlson
Oliver Karlsen
Per Christian Wessel
Selma Melsom Conrad
Sondra With
Tobias Kvakkestad
Trym Landeråen
Velle Marcussen
Vemund Næss Jensen

Oslo Kajakklubb (Oslo Kajakklubb, NO)

Eivind Vold
Elling Oftedal
Fridjof Falck
Håkon Løn
Jon Amund Vold
Lars Hjemdal
Per Christian Wessel
Thomas Lothe

Strand KK (Strand KK, NO)

Anna Sletsjøe
Elisabeth Bjørgan
Ella Randmæl Jones
Evan Sevaldsen
Fridtjof Falch
Fridtjof Falch
Gunnar Nydal Eide
Ida Sjursen
Kristine Amundsen
Lars Hjemdal
Marlene Tønnesen
Morten Minde
Runa Brekke
Thea Røsten

Tysvær Kano og Kajak Klubb (Tysvær KK, NO)

Elise Erland
Lars Magne Ullvang

Ângelholm Rodd och Kanot Klubb (Ângelhom, SE)

Isac Remmerfors
Isak Granström

Arvika Kanotklub (Arvika, SE)

Hanna Falk

Bengtsfors BoIS (Bengtsfors, SE)

Ania Zagórska
Ebba Thor

Bruunsvikens Kanotklubb (Bruunsvikens KK, SE)

Emilio Adiels
Erik Åsgrim
Fredrik Friman
Julia Seger
Sara Berglöf
Sebastian Jakobsson

Bråvikens Kanottklub (Bråviken, SE)

Andreas Edhag
Melina Andersson

Fagerviks Kanotklubb (Fagervik, SE)

Vendela Kühne

Halmstad Kanotklubb (Halmstad KK, SE)

Alexandra Torudd
Otto Andersson

Jönköpings Kanotklubb (Jönköping, SE)

Frederik Karlsson
Paula Sackbrock
Qusay Bawanaonwala

Lödde Kanotklubb (Lödde, SE)

Björn Linander
Eric Pålsson
Gustav Pålsson
Theodor Orban

Malmö Kanotklubb (Malmö, SE)

Elsa Ohrås
Hugo Lagerstam
Hugo Olofsson
Julia Frøslee-Jonsson
Julia Lagerstam
Katarina Forsberg
Malte Ohrås
Thea Sander

Nyköpings Kanottklubb (Nyköping, SE)

Alva Johansen
Dennis Kernen
Moa Linden

Skellefteå KK (Skellefteå KK, SE)

Alexander Öström

Sverige (Sverige, SE)

Alva Johansen
Dennis Kernen
Ebba Thoor
Elsa Ohrås
Erik Åsgrim
Frederik Karlsson
Gustav Gauffin
Hugo Olofsson
Ida Caarlsson
Ida Carlsson
Isac Remmerfors
Isak Granström
Julia Fröslee Jonsson
Julia Lagerstam
Melina Andersson
Moa Lindén
Otto Andersson
Paula Sackbrook
Theodor Orban
Vendela Kühne

Tibro KK (Tibro, SE)

Annica Löf
Jessica Löf

Vaxholms Kanotsällskap (Vaxholm KS, SE)

Gustav Gauffin

Westerviks Kanotklubb (Vestervik, SE)

Ida Carlsson

Antal klubber: 54, antal roere: 434

 

Nyheder | Begivenheder | Min konto

Du er her: Velkommen > Begivenheder > 2017-04 > CPH Spring Regatta 2017