DM Sprint 2013

Konkurrencen finder sted i perioden fra 06-09-2013 08:00 til 08-09-2013 17:00.

Beskrivelse

De Danske Mesterskaber i Sprint afholdes på Vandkraftsøen - Holstebro, med Kajakklubben Pagaj som arrangør.
Mesterskaberne afholdes efter DKF´s Nationale kaproningsbestemmelser for Sprint.

Konkurrencer der afholdes

Drenge U12 K1 200m
Drenge U12 K1 500m
Drenge U12 K1 1.250m
Drenge U12 K2 200m
Drenge U12 C1 200m
Drenge U12 C1 500m
 
Piger U12 K1 200m
Piger U12 K1 500m
Piger U12 K1 1.250m
Piger U12 K2 200m
 
Mix U12 4 x K1 Stafet 200m
 
Drenge U14 K1 200m
Drenge U14 K1 500m
Drenge U14 K1 2.500m
Drenge U14 K2 200m
Drenge U14 K2 500m
Drenge U14 C1 200m
Drenge U14 C1 500m
Drenge U14 C2 200m
Drenge U14 C2 500m
 
Piger U14 K1 200m
Piger U14 K1 500m
Piger U14 K1 2.500m
Piger U14 K2 200m
Piger U14 K2 500m
 
Mix U14 4 x K1 Stafet 200m
 
Drenge U16 K1 200m
Drenge U16 K1 500m
Drenge U16 K1 2.500m
Drenge U16 K2 200m
Drenge U16 K2 500m
Drenge U16 K2 2.500m
Drenge U16 K4 500m
Drenge U16 C1 200m
Drenge U16 C1 500m
Drenge U16 C2 200m
Drenge U16 C2 500m
 
Piger U16 K1 200m
Piger U16 K1 500m
Piger U16 K1 2.500m
Piger U16 K2 200m
Piger U16 K2 500m
Piger U16 K2 2.500m
Piger U16 K4 500m
 
Mix U16 4 x K1 Stafet 200m
 
Mænd U18 K1 200m
Mænd U18 K1 500m
Mænd U18 K1 1.000m
Mænd U18 K1 5.000m
Mænd U18 K2 200m
Mænd U18 K2 500m
Mænd U18 K2 1.000m
Mænd U18 K4 1.000m
Mænd U18 C1 200m
Mænd U18 C1 500m
Mænd U18 C1 1.000m
Mænd U18 C1 5.000m
Mænd U18 C2 200m
Mænd U18 C2 500m
Mænd U18 C2 1.000m
Mænd U18 C4 1.000m
 
Damer U18 K1 200m
Damer U18 K1 500m
Damer U18 K1 1.000m
Damer U18 K1 5.000m
Damer U18 K2 200m
Damer U18 K2 500m
Damer U18 K2 1.000m
Damer U18 K4 500m
 
Mix U18 4 x K1 Stafet 200m
 
Mænd Senior K1 200m
Mænd Senior K1 500m
Mænd Senior K1 1.000m
Mænd Senior K1 5.000m
Mænd Senior K2 200m
Mænd Senior K2 500m
Mænd Senior K2 1.000m
Mænd Senior K4 200m
Mænd Senior K4 1.000m
Mænd Senior C1 200m
Mænd Senior C1 500m
Mænd Senior C1 1.000m
Mænd Senior C1 5.000m
Mænd Senior C2 200m
Mænd Senior C2 500m
Mænd Senior C2 1.000m
Mænd Senior C4 200m
Mænd Senior C4 1.000m
Mænd Senior 4 x K1 Stafet 200m
Mænd Senior 4 x C1 Stafet 200m
 
Damer Senior K1 200m
Damer Senior K1 500m
Damer Senior K1 1.000m
Damer Senior K1 5.000m
Damer Senior K2 200m
Damer Senior K2 500m
Damer Senior K2 1.000m
Damer Senior K4 200m
Damer Senior K4 500m
Damer Senior 4 x K1 Stafet 200m

Deltagere

Amager Ro- og Kajakklub (ARK, DK)

Asger Rasmussen
Kim Wraae Knudsen
Luca Werner Wraae
Sif Thieme

Danmark (Danmark, DK)

Mette Gravesen

Esrum (Esrum, DK)

Anders Lundberg
Asbjørn Skjenaa Faltum
Astrid Felding Jensen
Christian Olsen
Eline Zørn
Flora Brix
Frederik Duch
Frederik F. Jensen
Mads Bundgaard-Nilsen
Matias Bundgaard-Nielsen
Nicco Andersen
Oliver Warming
Signe Leer Bernstein

Frederikshavn Kajakklub (Frederikshavn, DK)

Oscar Kølbæk Rosenberg

Gladsaxe Kano- og Kajakklub (Gladsaxe, DK)

Agnete Jersild
Bo Terp Paulsen
Casper Nielsen
Claus Krejbjerg
Egil Husum
Jeanette Knudsen
Kristín Helgadóttir
Lasse Nielsen
Marcus Madsen
Mark Madsen
Søren Hyttel
Teddy Hviid

Hellerup Kajakklub (Hellerup, DK)

Anders Gamborg
Bertram Floryan
Bolette Nyvang
Emma Bock
Gustav Bock
Gustav Sloth Meng
Hans Chr. Stærkind
Jacob Juell
Johan Vedel
Julie Lindhardt
Mark Høier
Martin Juell
Sigurd Stæhr Sørensen
Thomas Raben
William Gravlund

Holte Roklub (Holte, DK)

Anna Storm Jørgensen
Anne Sofie Krogh Jensen
Bjørn Grødum Ehlert
Ida Marie Krogh-Jensen
Ida Schmidt Niclasen
Johanne Krogh Bisgaard
Josefine Balslev-Eriksen
Kirstine Krogh Bisgaard
Lea Frost Lou
Magnus Libergren Lassen
Maria Mondorf Schultz
Nicolai Gregersen
Simon Schuldt-Jensen
Thomas Krogh Bisgaard
Tobias Stuhr Bisgaard
Victor Landgreen-Petersen

Hvidovre Kajakklub (Hvidovre, DK)

Emma Broberg
Jakob Nielsen
Magnus Sibbersen
Mark Rasmussen

Jordløse Boldklub (Jordløse BK, DK)

Floor Dijkstra Zegers

Kajakklubben "Pagaj" (Pagaj, DK)

Alfred Bülov
Andreas Tønnesen
Casper Klejnstrup
Christian Chrois
Daniel Sig Larsen
Jeppe Meyer
Jonas Hvidberg
Kasper Hansen
Kent Klitgaard
Mads Knudsen
Mads Thomsen
Mads Tønnesen
Malthe Salomonsen
Mette Vinkel
Mie Knudsen
Mikkel Knudsen
Simon Hvam
Zenis H Torp

Kajakklubben NEPTUN (Neptun, DK)

Christian Sigsgaard
Frederik Lindberg
Johannes Jørgensen
Karen Frese
Mads Vedel Rasmussen
Troels Lund

Kano og Kajakklubben Limfjorden (Limfjorden, DK)

Amalie Thomsen
Astrid Jørgensen
Dicte Jørgensen
Elias Ryom Kramer
Jack Kristensen
Martin Thomasen
Mikkel Lie
Morten Krantz
Sara Bachvarova

Kano og Kajakklubben Vejle Å (Vejle Å, DK)

Johan Fjeldvig
Louis Dahlsgaard Bakkemose
Magnus Dvinge
Marcus Boesen
Martin F Møller
Mikkel Manscher
Sebastian R. Sørensen

Kano- og Kajakklubben 361 (KKK 361, DK)

Asbjørn Binau
Carla Ganst
Caroline Mogensen
Christoffer Valentin Buschardt
Emil V. Ramussen
Emilie Markussen
Frederik Sørensen
Frederik V. Rasmussen
Henriette Engel Hansen
Ida Hugod
Ida villumsen
Kristoffer Markussen
Linea Ebbesen
Liv Obel
Lærke Kristiane Jensen
Malene Olsen
Marcus Fritzbøger
Martin Højgaard
Stig Skovbo Olsen
Thomas Mogensen
Victor Tram

Kolding Kajak Klub (Kolding, DK)

Andreas Sørensen
August Ring
jonas Mogensen
Michael Honore
Oliver Pagh
Rasmus Winther Jensen

Køge Kano og Kajakklub (Køge, DK)

Anne Hauge Sørensen
Laura Ljungholm
Mie Madsen

Lyngby Kanoklub (Lyngby, DK)

Anders N. Rieder
Emil Halling
Jacob Gramkow Kristensen
Kirstine Duer Thorsen
Michael Norrbohm
Nicholine Holte Günther
Olivia Hartmann
Philip Knudsen
Rasmus Knudsen
Simon Schnack Jørgensen
Thomas Bruus
Victor Schnack Jørgensen
William Axelsen

Maribo Kajakklub (Maribo, DK)

Anastasia Hansen
Caya Borgen
Emilie Petersen
Emma Jørgensen
Henrik
Henrik Nissen
Jens Visbech
Kasper Bleibach
Mads Groth
Mads Jørgensen
Martin Jørgensen
Mia Christensen
Mikkel Ibsen
Nicolai Mørcke
Nils Boe
Orion Pilo
Pernille Knudsen
Rasmus Alsbæk
Rasmus R. Nielsen
Rene Holten Poulsen
Rene Larsen
Rikke Jørgensen
Simon Fauerskov
Simon Petersen
Sofie Jørgensen
Stas Magdych
Tobias Herløv
Victor Weichel

Marselisborg Kajak Club (Marselisborg, DK)

Christian Seehausen
Esben Kjeldsen
Ida Marie Melsen
Jacob Sejer
Kasper Stig Henriksen
Nathalie Thomsen
Niklas Berg
Nikolai Thomsen
Rene Olsen
Sara Mataji Christensen
Tine Bjerrum Nielsen

Nybro-Furå Kano- og Kajakklub (Nybro-Furå, DK)

Bob Dokkedal
Carl Ømann
Carroline Amalie Scales
Ditlev Garnell
Emilie Duhn Kruse
Jens Kann
Juliane Jamsby
Julie Kruse
Kristian Brandstrup
Morten Ebbesen
Ole Kann Ferlov
Ole Scales
Sirgid Thomsen
Sofie Lange

Nykøbing F. Roklub (Nykøbing F., DK)

Adam Schiødt

Odense Kajakklub (Odense, DK)

Benjamin Bærentsen
Johan Mikkelsen

Odin Kajakklub (Odin, DK)

Esben Østergaard

Ribe Roklub (Ribe Roklub, DK)

Frida Bjerg Poulsen
Frida Hedegaard Lyngsøe
Kirstine Møller
Line Viuf
Mads Lønne
Pernille T Kristensen

Ringsted Roklub (Ringsted, DK)

Ida Vestermarken
Nicolai Nielsen
Simon Sand Kristoffersen

Silkeborg kajakklub (Silkeborg, DK)

Alexander Søndergaard
Alexandra Schmidt Svendsen
Andreas Føns
Anne Langelund
Anne-Sofie Winther
Annemia Pretzmann
Anton Langdahl
Astrid Eichler Hansen
Benedicte Maul
Caroline Emilie Faurschou
Casper Pretzmann
Cathrine Rask
Christian Karlskov
Christina Winther
David Larsen
Emil Hoff
Emil Kræmer
Emil Noe Nielsen
Emil Skovgaard
Emil Skovsager
Emil Stær
Frederik Faurschou
Frederik Schmidt Svendsen
Frederik Vejlø Elling
Frederikke Maretti
Freya Vium Madsen
Frida Bernth Davidsen
Gustav Skovsager
Ida Bladt Krabbe
Jacob Lomholt
Jeanette Løvborg
Jeppe Jensby
Jeppe Maretti
Jonathan Dagnæs
Josephine Kristensen
Katrine Græsbøll Christensen
Lars Damgaard
Lauge Lange
Laurits Haunstrup Jensen
Line Langelund
Lucas Jørgensen
Mads Brandt Pedersen
Maja Klitgaard
Mathilde Christensen
Morten Graversen
Nanna Aagaard
Nanna Brandt Pedersen
Nicolai Winther
Nicolaj Winther
Noah Dyekjær Pedersen
Rasmus F. Christensen
Rasmus Vium Madsen
Sebastian Søndergaard
Simon Bøtker
Søren Maretti
Thorbjørn Rask
Tobias Bach Larsen

Skanderborg Kano og Kajak Klub (Skanderborg, DK)

Mads Bruun Sørensen
Nicolaj Blach
Rasmus Trærup

Skovshoved Roklub (Skovshoved, DK)

Emilie Rosenkilde
Louise Wissing Madsen
Mads Kern
Thomas Rasmussen

Sorø Kajakklub (Sorø, DK)

Anna Christensen
Claes Rosenkrands
Daniel Frederiksen
Emil Rosenkrands
Jens Worm
Johan Hobolt
Laura Christensen
Louise Lundholm
Maja Rosenkrands
Martin Larsen
Mette Hemingsen
Mille Hemingsen
Odin Svendsby
Peter Larsen
Rikke Hansen
Selma Kamuk
Tobias Hyttel
Wiliam Hansen

Struer Kajakklub (Struer, DK)

Adrian Celestinos
Albert Germundsson
Jimmy Bøjesen
Lasse Lund Jensen
Mads Holm Andersen
Magnus Germundsson
Sigrid Bøgh Jensen
Sigurd Lund Jensen
Simon Holleufer

Strømmen Kajakklub (Strømmen, DK)

Anna Egebjerg
Katrine Rasmussen
March Fleischer
Mathias Vinther
Mathilde Wolf
Niels Vinther
Theo Skov Thuesen

Sundby Kajakklub (Sundby, DK)

Jonas hall-Andersen
Marc Lund Olsen
Rasmus Brandt Sørensen
Silja Nidløse

Vallensbæk Kano og Kajak Club (Vallensbæk, DK)

Anders O Jønsson
Anders Thygesen
Andreas Junker
Anna Find Hansen
Aya Li Skafte-Holm
Helene Fabrin-Brasted
Jacob Arbøl
Jacob Brandenhoff Lind
Joakim Karer
Jonas Bro Madsen
Julie Frølund
Karl Find Hansen
Katja Holm
Lasse Bro Madsen
Lea Ersted Jensen
Louisa Roking
Lucas Tiemand Pedersen
Lykke Knudsen
Pernille Kuijers Hostrup
Rasmus Brandenhoff Lind
Thor Jensen
Tommas Nielsen
Vishwa Dewa

Vejle Kajakklub (Vejle, DK)

Andreas Woltmann
Anne Nielsen
Johan Tepas
Lasse Hansen
Malte Hansen
Nanna Svane
Rune Skov Jensen
Signe Tubæk Hansen
Stine Høy Møller

Viborg Kajakklub (Viborg, DK)

Malene E Jensen
Nanne E Jensen

Århus Kano og Kajak Klub (ÅKKK, DK)

Torben Thomsen

Antal klubber: 36, antal roere: 353

 

Nyheder | Begivenheder | Min konto

Du er her: Velkommen > Begivenheder > 2013-09 > DM Sprint 2013