Bagsværd Regatta 2011

Konkurrencen finder sted i perioden fra 05-06-2011 08:00 til 06-06-2011 17:00.

Beskrivelse

Regatta Gladsaxe
Kano og Kajakklubben 361 • Nybro-Furå Kano- & Kajakklub • Gladsaxe Kano og Kajakklub
2
mail@regattagladsaxe.dk
www.regattagladsaxe.dk

Kære kano- og kajak venner!

Regattasamarbejdet ’Regatta Gladsaxe’ bestående af de 3 klubber Kano og Kajakklubben 361,
Nybro-Furå Kano- & Kajakklub samt Gladsaxe Kano og Kajakklub har hermed fornøjelsen af at invitere jer til dette års Bagsværd Regatta, som finder sted lørdag den 4. juni & søndag den 5. juni 2011, og naturligvis på Rostadion Bagsværd Sø, Gladsaxe Kommune.

Bagsværd Regatta 2011 åben for alle senior-, junior-, ungdoms- og yngste roere, samt
børnekajakker.

Der udskrives løb over følgende distancer:
200m 500m 1.000m
Senior
Herrer K1-K2-K4 K1-K2-K4 K1-K2-K4
Herrer C1-C2 C1-C2 C1-C2
Damer K1-K2-K4 K1-K2-K4 K1-K2-K4
U 18
Herrer K1-K2-K4 K1-K2-K4 K1-K2-K4
Herrer C1-C2 C1-C2 C1-C2
Damer K1-K2-K4 K1-K2-K4 K1-K2-K4
200m 500m 2.500m
U 16
Drenge K1-K2 K1-K2 K1-K2
Drenge C1-C2 C1-C2 C1-C2
Piger K1-K2 K1-K2 K1-K2
U 14
Drenge K1-K2 K1-K2 K1-K2
Drenge C1-C2 C1-C2 C1-C2
Piger K1-K2 K1-K2 K1-K2
200m 500m 1.250
U 12 Kap
Drenge K1 K1 K1
Piger K1 K1 K1
U 12 Børn
Drenge K1 K1 K1
Piger K1 K1 K1

Der afvikles løb, hvor mindst 3 både er tilmeldt. På de lange distancer (1.250m og 2.500m) dog
mindst 5 tilmeldte både.
Der er ikke løb på distancerne 5.000m og 10.000m.

På distancerne 200, 500 og 1.000m vil der med flere end 18 tilmeldte blive afviklet B-finaler.
I klassen U 12 Kap kan man deltage i børnekajak, turbåd eller i kapkajak.
I klassen U 12 Børn kan man kun deltage i børnekajak eller i turbåd.
Det er ikke muligt at deltage både i U 12 Kap og i U 12 Børn, man kan kun vælge én af disse 2
klasser.
Regatta Gladsaxe

Startafgiften er i år 300,00 kr. pr. person, som dækker alt, hvad man ønsker at deltage i – alle distancer, alle kategorier.
Startafgift for U 12 er 150,00 kr. pr. deltager.

Som ved sidste års regattaer vil camping foregå på campingarealet i skoven bag rostadion.

Camping vil ikke være mulig på trekantarealet mellem basen og målområdet, da dette område er
forbeholdt teamtelte m.v. På campingarealet må der opsættes telte, parkeres campingvogne og mobilhomes m.v. Camping er gratis, men der skal betales kr. 100 for tilslutning til el.
De af Regatta Gladsaxe afstukne regler for ophold på campingarealet skal følges. Brug tilmeldingsblanketten til at bestille.
Kølekasser kan lejes for kr. 25 pr. kasse for hele regattaen. Ordningen administreres af kioskerne.
Der vil være åbent for ind- og udlevering af kølekasser frem til kl. 22.00. Containeren vil være aflåst mellem 22.00 og 06.00.
Brug tilmeldingsblanketten til at bestille.
Vore velforsynede boder byder på et stort udvalg af mad- og drikkevarer.
Det automatiske startsystem vil blive brugt til alle starter på distancerne 200 og 500 og 1.000m.
Starten på 1.250m og 2.500m vil ske fra mållinien uden hjælp af en fast bro.
Der afholdes instruktion fredag den 3. juni 2011 kl. 20.00 i Officialteltet bag Dommertårnet.

Tilmelding & Betaling:
Tilmeldingsblanketter er ikke vedlagt hermed, men kan hentes på vores hjemmeside, www.regattagladsaxe.dk  Bagsværd Regatta 2011.
Blanketterne mailes i udfyldt stand til
adressen mail@regattagladsaxe.dk.
Vi skal have tilmeldingsblanketter i hænde senest søndag den 22. maj 2011.
Vi kan ikke tilbyde at udlevere bådnumre uden depositum. I er velkomne til at medbringe egne
numre, eller I kan bestille det ønskede antal sæt (nr. 1-9) mod at betale et depositum på kr. 400,00 pr. sæt. Det erlagte depositum vil blive returneret, når I returnerer det eller de hele sæt. I kan bestille det ønskede antal nummer sæt på tilmeldingsformularen.

Betaling bedes foretaget ved at overføre startafgift og evt. depositum for bådnumre til Regatta Gladsaxes konto i Danske Bank: 3140 3140880353 samtidig med tilmeldingen.

Eventuelle spørgsmål om regattaen kan rettes til
mail@regattagladsaxe.dk
Se i øvrigt Regatta Gladsaxes hjemmeside, www.regattagladsaxe.dk, for supplerende information.
Heatsammensætningen foretages efter instruktionen fredag aften. Information om cirka tider for de
enkelte klasser og distancer vil kunne ses på hjemmesiden www.regattagladsaxe.dk senest fredag
den 27. maj 2011.

PÅ GENSYN - VI GLÆDER OS TIL AT SE JER ALLE IGEN
Med sportslig hilsen
Regatta Gladsaxe

Konkurrencer der afholdes

Drenge U12 K1 200m
Drenge U12 K1 500m
Drenge U12 K1 1.250m
Drenge U12 K1 Tur 200m
Drenge U12 K1 Tur 500m
Drenge U12 K1 Tur 1.250m
 
Piger U12 K1 200m
Piger U12 K1 500m
Piger U12 K1 1.250m
Piger U12 K1 Tur 200m
Piger U12 K1 Tur 500m
Piger U12 K1 Tur 1.250m
 
Drenge U14 K1 200m
Drenge U14 K1 500m
Drenge U14 K1 2.500m
Drenge U14 K2 200m
Drenge U14 K2 500m
Drenge U14 K2 2.500m
Drenge U14 C1 200m
Drenge U14 C1 500m
Drenge U14 C1 2.500m
Drenge U14 C2 200m
Drenge U14 C2 500m
Drenge U14 C2 2.500m
 
Piger U14 K1 200m
Piger U14 K1 500m
Piger U14 K1 2.500m
Piger U14 K2 200m
Piger U14 K2 500m
Piger U14 K2 2.500m
 
Drenge U16 K1 200m
Drenge U16 K1 500m
Drenge U16 K1 2.500m
Drenge U16 K2 200m
Drenge U16 K2 500m
Drenge U16 K2 2.500m
Drenge U16 C1 200m
Drenge U16 C1 500m
Drenge U16 C1 2.500m
Drenge U16 C2 200m
Drenge U16 C2 500m
Drenge U16 C2 2.500m
 
Piger U16 K1 200m
Piger U16 K1 500m
Piger U16 K1 2.500m
Piger U16 K2 200m
Piger U16 K2 500m
Piger U16 K2 2.500m
 
Mænd U18 K1 200m
Mænd U18 K1 500m
Mænd U18 K1 1.000m
Mænd U18 K2 200m
Mænd U18 K2 500m
Mænd U18 K2 1.000m
Mænd U18 K4 200m
Mænd U18 K4 500m
Mænd U18 K4 1.000m
Mænd U18 C1 200m
Mænd U18 C1 500m
Mænd U18 C1 1.000m
Mænd U18 C2 200m
Mænd U18 C2 500m
Mænd U18 C2 1.000m
 
Damer U18 K1 200m
Damer U18 K1 500m
Damer U18 K1 1.000m
Damer U18 K2 200m
Damer U18 K2 500m
Damer U18 K2 1.000m
Damer U18 K4 200m
Damer U18 K4 500m
Damer U18 K4 1.000m
 
Mænd Senior K1 200m
Mænd Senior K1 500m
Mænd Senior K1 1.000m
Mænd Senior K2 200m
Mænd Senior K2 500m
Mænd Senior K2 1.000m
Mænd Senior K4 200m
Mænd Senior K4 500m
Mænd Senior K4 1.000m
Mænd Senior C1 200m
Mænd Senior C1 500m
Mænd Senior C1 1.000m
Mænd Senior C2 200m
Mænd Senior C2 500m
Mænd Senior C2 1.000m
Mænd Senior 4 x K1 Stafet 200m
 
Damer Senior K1 200m
Damer Senior K1 500m
Damer Senior K1 1.000m
Damer Senior K2 200m
Damer Senior K2 500m
Damer Senior K2 1.000m
Damer Senior K4 200m
Damer Senior K4 500m
Damer Senior K4 1.000m

Deltagere

Amager Ro- og Kajakklub (ARK, DK)

Kim Wraae Knudsen
Kiril Aleksov Ahtarovski

Esrum (Esrum, DK)

Anders Lundberg
Anna Krebs Lange-Willman
Asbjørn Skjenaa Faltum
Frida Brockmann
Lasse Røpke
Mathias Bundgaard-Nielsen
Sigurd Ildvedsen
Stefan Krebs Lange Willman

Gladsaxe Kano- og Kajakklub (Gladsaxe, DK)

Casper Nielsen
Claus Krejbjerg
Frederik Knudsen
Lasse Nielsen
Nicolai Dupont
Oliver Dupont
Søren Hyttel

Hellerup Kajakklub (Hellerup, DK)

Anna Renneke
Bertram Floryan
Christian Voldstedlund
Esben Federspiel
Jonas Vallø Sørensen
Martin Juell
Robert Floryan
Stine Axelsen
Thomas Raben
Thorbjørn Skovhus
Troels Ebbesen

Horsens Kajakklub (Horsens, DK)

Asger Laursen
Christina Winther
Frederik Madsen
Frederik Martinsen
Jes Mundbjerg
Kasper Steffensen
Lucas Mundbjerg
William Laursen

Hvidovre Kajakklub (Hvidovre, DK)

Anna Grothe
Emma Broberg
Jakob Nielsen
Klaus Rørhauge
Lisa Rørhauge
Mark Rasmussen
Simone Andersen

Høruphav Ro- & Kajakklub (Høruphav, DK)

Niels Jans

K.C. Lolland (KC Lolland, DK)

Båd 1
Båd 2
Båd 3
Båd 4

Kajakklubben "Pagaj" (Pagaj, DK)

Andreas Tønnesen
Simon Hvam

Kajakklubben NEPTUN (Neptun, DK)

Amanda Giessing
Lea Andersen
Natalie Lanuza
Tobias Schmidt
Troels Lund

Kano og Kajakklubben Limfjorden (Limfjorden, DK)

Amalie Thomsen
Astrid Jørgensen
Elias Kramer
Elias Ryom Kramer
Jens Lund
Jeppe Mejer
Jesper Beer
Mathilde Mejer
Merle Kvorning

Kano og Kajakklubben NORD (Nord, DK)

Christian Wulff
Helle Fanø
Johannes Lind Christensen
Kristian Wulff
Sigrid Stefansen

Kano og Kajakklubben Vejle Å (Vejle Å, DK)

David Boesen
Mikkel Manscher
Thomas Alvarez
Tobias Møller

Kano- og Kajakklubben 361 (KKK 361, DK)

Albert Danig secher
Alexander Papadopoulos
Anders Schou
Asbjørn Binau
Caroline Mogensen
Christina Lind Hansen
Christoffer Valentin Buschardt
Emil Peter Hansen
Emil V. Ramussen
Emma Tram
Frederik Knudsen
Frederik Sørensen
Frederik V. Rasmussen
Gustav blyt-Jørgensen
Helena Lystbæk
Henriette Engel Hansen
Ida villumsen
Johanne Riis
Julie Obel
Lasse Foged
Linea Ebbesen
Liv Obel
Malene Olsen
Martin Højgaard
Mathias Bodholdt
Pauline Lysbæk Christensen
Rune Andersen
Sarah Philbert Nielsen
Stig Skovbo Olsen
Thomas Mogensen
Victor Tram
Victoria Carmen Feldskov Vorre

KC Gladsaxe (KCG, DK)

Båd 1
Båd 2
Båd 3
Båd 4

Køge Kano og Kajakklub (Køge, DK)

Anne Hauge Sørensen
Annika Lydeking Goldbach
Asger Goldbech
Mads Hauge Sørensen
Markus Madsen
Mie Madsen
Theis Høg

Lyngby Kanoklub (Lyngby, DK)

Anders N. Rieder
Philip Knudsen
Rasmus Knudsen
Victor Schnack Jørgensen
William Axelsen

Maribo Kajakklub (Maribo, DK)

Caya Borgen
Emilie Petersen
Emma Jørgensen
Jens Visbech
Kasper Bleibach
Mads Groth
Martin Ljungberg
Martin Møller
Mikkel Hansen
Mikkel Ibsen
Natasja Justensen
Nils Boe
Orion Pilo
Pernille Knudsen
Rasmus Alsbæk
Rene Poulsen
Rikke Jørgensen
Sofie Jørgensen
Stas Magdych
Tobias Fauerskov

Marselisborg Kajak Club (Marselisborg, DK)

Andreas Stig Henriksen
Kasper Stig Henriksen
Niklas Berg

Nybro-Furå Kano- og Kajakklub (Nybro-Furå, DK)

Anders Skyum
Casper Duun
Frederik Jarfelt
Frederik Kettel
Gustav Bonø
Iben Stokholm
Julie Oline a´Porta
Kristian Brandstrup
Maria Joost
Mathias Gadegaard
Mathias Thomsen

Odense Kajakklub (Odense, DK)

Solveig Schmidt

Ringsted Roklub (Ringsted, DK)

Frederik Pil
Marcus Toft
Peter Krøll

Silkeborg kajakklub (Silkeborg, DK)

Anders Dalsgaard Thstesen
Andreas Føns
Anne-Sofie Winther
Annemia Pretzmann
Astrid Eichler Hansen
Astrid Vium Madsen
Casper Pretzmann
Catrine Rask
Emil Kræmer
Emil Skovgaard
Emil Stær
Emilie W. Frieberg
Frederik Faurschou
Frederikke Maretti
Jacob Dalsgaard Thøstesen
Jeppe Jensby
Jeppe Maretti
Jeppe Tøstensen
Jonas Helbo Hardlei
Jonathan Dagnæs
Katrine Græsbøll Christensen
Kristian Karlskov
Lars Damgaard
Lucas Jørgensen
Mads Brandt Pedersen
Mads Hansen
Marie Ingemann Pedersen
Mikkel Thybo
Morten Graversen
Nanna Aagaard
Nanna Brandt Pedersen
Niklas M. Hansen
Nikolaj Dagnæs
Rasmus Andersen
Rasmus Dybkjær
Sebastian Søndergaard
Søren Maretti
Thorbjørn Rask

Skanderborg Kano og Kajak Klub (Skanderborg, DK)

Esben Traberg

Skovshoved Roklub (Skovshoved, DK)

Emilie Rosenkilde
Louise Wissing Madsen
Mads Kern
Niels Ulrik Grøndal
Simon Mølgaard
Thomas Rasmussen

Sorø Kajakklub (Sorø, DK)

Emil Rosenkrands
Lotte Nielsen
Maja Rosenkrands
Martin Larsen
Peter Larsen
Rikke Hansen
Selma Kamuk
Sidsel Lee
Wiliam Hansen

Struer Kajakklub (Struer, DK)

Dennis Bøjesen
Jimmy Bøjesen
Michael Eronen Mosbech
Sigrid Bøgh Jensen

Strømmen Kajakklub (Strømmen, DK)

Rasmus Jørgensen

Sundby Kajakklub (Sundby, DK)

Cæcilie Rosenkrantz
Frederik Haastrup
Jonas hall-Andersen
Jonas Sørensen
Mark Lund Olsen
Peter Hersted
Rasmus Sørensen
Sandra Nidløse
Sidurd Nidløse
Simon Sørensen

Vallensbæk Kano og Kajak Club (Vallensbæk, DK)

Amalie Andersen
Anders O Jønsson
Anders Thygesen
Andreas Junker
Anne Christine Babrin-Brasted
Christoffer B Hansen
Christoffer D Jensen
Emilie Helbrandt Fischer
Guillermo Perez
Helene Fabrin-Brasted
Jacob Arbøl
Jacob Brandenhoff Lind
Joakim Karer
Jonas Nexø Kaspersen
Julie Funch
Katja Holm
Lasse Bro Madsen
Lasse Thygesen
Lotte Bruun
Louisa Roking
Mads Teilmann
Martin Hansen
Martin Jensen
Martin Rosenkilde
Mathias Høj Jensen
Patrick Skovlod
Paw Lindkvist Pedersen
Rasmus Brandenhoff Lind
Sille Friis-Andersen
Simon Christensen
Simone Skovlod
Sofie Chatrine Hansen
Tobias Skov Lundager
Tommas Nielsen
Victor Kristensen
Zofia Nielsen

Vallensbæk KC (Vakc, DK)

Båd 1
Båd 2
Båd 3
Båd 4

Vejle Kajakklub (Vejle, DK)

Andreas Woltmann
Anna Mørcke
Anne Nielsen
Christian Nielsen
Katrine Lindholm
Lasse Hansen
Marcus Boesen
Nanna Svane
Nicolai Mørcke
Rune Skov Jensen

Antal klubber: 32, antal roere: 278

 

Nyheder | Begivenheder | Min konto

Du er her: Velkommen > Begivenheder > 2011-06 > Bagsværd Regatta 2011