DM Marathon 2010

Konkurrencen finder sted i perioden fra 28-08-2010 08:00 til 29-08-2010 18:00.

Beskrivelse

Dansk Kano og Kajak Forbund og Viborg Kajakklub indbyder til
DANMARKSMESTERSKABER I KANO OG KAJAK MARATON 2010
lørdag den 28 august og søndag den 29 august
på Viborg Nørre Sø

Mesterskaberne afholdes jvf. DKF´s kaproningsbestemmelser for maraton samt fælles bestemmelser for sprint og maraton.

Sidste tilmelding er lørdag den 14 august 2010

Statafgiften er fastsat til:
K1 og C1: 90 kr
K2 og C2: 180 kr
U10 & U12: gratis

Holdledermøde afholdes i Viborg Kajakklub lørdag den 28 august kl. 8.00 - der vil kun være adgang for holdledere og officials

Bådkontrol vil være åben for egenkontrol:
Fredag den 27/8 - kl. 18.00 - 21.00
Lørdag den 28/8 - kl. 08.00 - 12.00
Søndag den 29/8 - kl. 08.00 - 12.00

Stævne tidsplan:

Fredag den 27 august:
18.00 - 21.00 Bådkontrol og
Stævnekontor åben
Lørdag den 28 august:
08.00 Holdledermøde
09.30 Start drenge U14 & U16 - K1
Start piger U14 & U16 - K2
ll.15 Præmieoverrækkelse morgenens løb
11.30 Start Master Mænd K2 & C2
Start Master Kvinder K1
13.45 Præmieoverrækkelse middagens løb
14.00 Start Mænd og kvinder senior K1&C1
Start Mænd og kvinder U18 K1&C1
16.45 Præmieoverrækkelse eftermiddagens løb

Søndag den 29 august:
09.00 Start Børn U10 & U12
Start Drenge U14 & U16 K2 & C2
Start Piger U14 & U16 K1
10.45 Præmieoverrækkelse morgenens løb
11.00 Start Master Mænd K1 & C1
Start Master Kvindr K2
13.15 Præmieoverrækkelse middagens løb
13.30 Start Mænd og Kvinder senior K2 & C2
Start Mænd og Kvnder U18 K2 & C2
16.15 Præmieoverrækkelse eftermiddagens løb

Banen er udlagt på Viborg Nørre Sø, som en rundbane på 4,5 km, med start/mål og overbæring ved Nørresøbadet på Gefionsvej.
Bane og overbæring vil være færdig udlagt senest fredag den 27 august kl. 18.00

Spørgsmål vedrørende DM arrangementet kan rette til:
Tilmelding og løbsafvikling: Lau Laren
6441 4542 - 2012 8928
Camping: Lennart Bo Kristiansen
8667 5452 - 4057 6621
Bespisning: Lars Jønsson
8661 0818 - 2990 7079

BEMÆRK:
Løb for masterklasser udskrives i både K1,C1,K2 og C2 fra det år man fylder - der skelnes IKKE mellem kap- og turbåd
35 - 40 - 45 - 50 - 55 - 60 - 65 - 70
for K2 og C2 er det den yngste deltager som afgør hvilken årgang mandskabet kan stille op.
Såfremt der ikke oprettes løb, grundet for få deltager, vil man automatisk blive rykket ned i nærmeste klasse som afholdes.
Distancen for Master er 22,5 km med en overbæring.


Konkurrencer der afholdes

Drenge U10 K1 Marathon, 4.5 km, 0 overb.
 
Piger U10 K1 Marathon, 4.5 km, 0 overb.
 
Drenge U12 K1 Marathon, 4.5 km, 0 overb.
 
Piger U12 K1 Marathon, 4.5 km, 0 overb.
 
Drenge U14 K1 Marathon, 13.5 km, 1 overb.
Drenge U14 K2 Marathon, 13.5 km, 1 overb.
Drenge U14 C1 Marathon, 13.5 km, 1 overb.
Drenge U14 C2 Marathon, 13.5 km, 1 overb.
 
Piger U14 K1 Marathon, 13.5 km, 1 overb.
Piger U14 K2 Marathon, 13.5 km, 1 overb.
 
Drenge U16 K1 Marathon, 18.0 km, 3 overb.
Drenge U16 K2 Marathon, 18.0 km, 3 overb.
Drenge U16 C1 Marathon, 18.0 km, 3 overb.
Drenge U16 C2 Marathon, 18.0 km, 3 overb.
 
Piger U16 K1 Marathon, 18.0 km, 3 overb.
Piger U16 K2 Marathon, 18.0 km, 3 overb.
 
Mænd U18 K1 Marathon, 22.5 km, 4 overb.
Mænd U18 K2 Marathon, 22.5 km, 4 overb.
Mænd U18 C1 Marathon, 18.0 km, 3 overb.
Mænd U18 C2 Marathon, 18.0 km, 3 overb.
 
Damer U18 K1 Marathon, 18.0 km, 3 overb.
Damer U18 K2 Marathon, 18.0 km, 3 overb.
 
Mænd Senior K1 Marathon, 31.5 km, 6 overb.
Mænd Senior K2 Marathon, 31.5 km, 6 overb.
Mænd Senior C1 Marathon, 27.0 km, 5 overb.
Mænd Senior C2 Marathon, 27.0 km, 5 overb.
 
Damer Senior K1 Marathon, 27.0 km, 5 overb.
Damer Senior K2 Marathon, 27.0 km, 5 overb.
 
Mænd Master +35 K1 Marathon, 22.5 km, 1 overb.
Mænd Master +35 K2 Marathon, 22.5 km, 1 overb.
Mænd Master +35 C1 Marathon, 22.5 km, 1 overb.
Mænd Master +35 C2 Marathon, 22.5 km, 1 overb.
 
Damer Master +35 K1 Marathon, 22.5 km, 1 overb.
Damer Master +35 K2 Marathon, 22.5 km, 1 overb.
 
Mænd Master +40 K1 Marathon, 22.5 km, 1 overb.
Mænd Master +40 K2 Marathon, 22.5 km, 1 overb.
Mænd Master +40 C1 Marathon, 22.5 km, 1 overb.
Mænd Master +40 C2 Marathon, 22.5 km, 1 overb.
 
Damer Master +40 K1 Marathon, 22.5 km, 1 overb.
Damer Master +40 K2 Marathon, 22.5 km, 1 overb.
 
Mænd Master +45 K1 Marathon, 22.5 km, 1 overb.
Mænd Master +45 K2 Marathon, 22.5 km, 1 overb.
Mænd Master +45 C1 Marathon, 22.5 km, 1 overb.
Mænd Master +45 C2 Marathon, 22.5 km, 1 overb.
 
Damer Master +45 K1 Marathon, 22.5 km, 1 overb.
Damer Master +45 K2 Marathon, 22.5 km, 1 overb.
 
Mænd Master +50 K1 Marathon, 22.5 km, 1 overb.
Mænd Master +50 K2 Marathon, 22.5 km, 1 overb.
Mænd Master +50 C1 Marathon, 22.5 km, 1 overb.
Mænd Master +50 C2 Marathon, 22.5 km, 1 overb.
 
Damer Master +50 K1 Marathon, 22.5 km, 1 overb.
Damer Master +50 K2 Marathon, 22.5 km, 1 overb.
 
Mænd Master +55 K1 Marathon, 22.5 km, 1 overb.
Mænd Master +55 K2 Marathon, 22.5 km, 1 overb.
Mænd Master +55 C1 Marathon, 22.5 km, 1 overb.
Mænd Master +55 C2 Marathon, 22.5 km, 1 overb.
 
Damer Master +55 K1 Marathon, 22.5 km, 1 overb.
Damer Master +55 K2 Marathon, 22.5 km, 1 overb.
 
Mænd Master +60 K1 Marathon, 22.5 km, 1 overb.
Mænd Master +60 K2 Marathon, 22.5 km, 1 overb.
Mænd Master +60 C1 Marathon, 22.5 km, 1 overb.
Mænd Master +60 C2 Marathon, 22.5 km, 1 overb.
 
Damer Master +60 K1 Marathon, 22.5 km, 1 overb.
Damer Master +60 K2 Marathon, 22.5 km, 1 overb.
 
Mænd Master +65 K1 Marathon, 22.5 km, 1 overb.
Mænd Master +65 K2 Marathon, 22.5 km, 1 overb.
Mænd Master +65 C1 Marathon, 22.5 km, 1 overb.
Mænd Master +65 C2 Marathon, 22.5 km, 1 overb.
 
Damer Master +65 K1 Marathon, 22.5 km, 1 overb.
Damer Master +65 K2 Marathon, 22.5 km, 1 overb.
 
Mænd Master +70 K1 Marathon, 22.5 km, 1 overb.
Mænd Master +70 K2 Marathon, 22.5 km, 1 overb.
Mænd Master +70 C1 Marathon, 22.5 km, 1 overb.
Mænd Master +70 C2 Marathon, 22.5 km, 1 overb.
 
Damer Master +70 K1 Marathon, 22.5 km, 1 overb.
Damer Master +70 K2 Marathon, 22.5 km, 1 overb.

Deltagere

Amager Ro- og Kajakklub (ARK, DK)

Jesper Mikkelsen
Per Hørl

Bryggen (BKC, DK)

Connie B. Møller

Danske Studenters Roklub (DSR, DK)

Peter Heller

Fredericia Kajakklub (Fredericia, DK)

Johnny H Ryser
Mathilde Lindholm
Peder Dam Krag

Frederikshavn Kajakklub (Frederikshavn, DK)

Jeppe Mejer Søttrup
Mathilde Mejer Søttrup

Gladsaxe Kano- og Kajakklub (Gladsaxe, DK)

Birgit Pontoppidan
Bo Terp Paulsen
Jens Lyk
Martin Søndergaard
Nicklas Skou
Nicolai Dupont
Oliver Dupont
Søren Hyttel
Teddy Hviid

Haderslev Kajakklub (Haderslev Kajakklub, DK)

David Francis

Hellerup Kajakklub (Hellerup, DK)

Anna Renneke
Anna Willerslev
Hans Chr. Stærkind
Jacob Juell
Jonas Vallø Sørensen
Martin Juell
Robert Floryan
Signe Hansen
Thomas Raben

Horsens Kajakklub (Horsens, DK)

Asger Laursen
Christian Ramsgaard
Christina Winther
Joachim Lundø
Julie Ramsgaard
Kenneth Kjer Bergenhagen
Nanna Aagård
Per Heinth
William Laursen

Hvidovre Kajakklub (Hvidovre, DK)

Anna Grothe
Anne Skou
Jakob Nielsen
Jan Skou
Jens Jørgen Mortensen
Klaus Rørhauge
Lisa Rørhauge
Louise Starling-Juhl
Mads Strarling-Juhl
Majbritt Dolmaier
Simone Andersen

Høruphav Ro- & Kajakklub (Høruphav, DK)

Conny Jans
Niels Jans
Søren Jans

Kajakklubben "Pagaj" (Pagaj, DK)

Andreas Tønnesen

Kajakklubben "Skjold" (Skjold, DK)

Arvid Ørberg
Kasper Møller Sørensen
Morten Eld
Rita Vestergaard

Kajakklubben NEPTUN (Neptun, DK)

Amanda Giessing
Lars Staack
Lise Gram Eriksen
Marie Kanstrup
Mie Ringsted
Sophie Dybdal
Steen Jacobsen
Troels Lund

Kano og Kajakklubben "Gudenaa" (Gudenaa, DK)

Brian Kragh-Frederiksen
Henrik Bach Christensen
Henrik Lanng

Kano og Kajakklubben Limfjorden (Limfjorden, DK)

Alexander E. sørensen
Amalie Thomsen
Elias Kramer
Flemming Grønborg
Jens Lund
Jesper Beer
Jonas D Larsen
Kim Thomsen
Peter Møller Hansen
Peter Venø
Thor P. Knudsen
Tina Grønborg

Kano og Kajakklubben NORD (Nord, DK)

Gitte Henriksen

Kano og Kajakklubben Vejle Å (Vejle Å, DK)

David Boesen
Mikkel Manscher
Thomas Alvarez
Tobias Møller

Kano- og Kajakklubben 361 (KKK 361, DK)

Alexander Papadopoulos
Anders nillson
Asbjørn Binau
Caroline Mogensen
Christina Lind Hansen
Emil V. Ramussen
Emilie Schaleck
Emma Tram
Frederik Sørensen
Frederik V. Rasmussen
Ivalu Solgaard
Lasse Foged
Linea Ebbesen

Kolding Kajak Klub (Kolding, DK)

Christian Lunderskov
Hans Henrik Damgaard
Karsetn Veien
Katrine Andersen
Lutz Erichsen
Mads Mikkelsen
Peter Jensen
Tom Jensen

Maribo Kajakklub (Maribo, DK)

Casper Christiansen
Caya Borgen
Christian Grau
Emilie Petersen
Emma Jørgensen
Frederik Hansen
Ida Christoffersen
Jannik Ringtved
Jens Visbech
Kasper Høgh
Mads Groth
Martin Møller
Mikkel Hansen
Mikkel Ibsen
Natasja Justensen
Nils Boe
Orion Pilo
Rasmus Alsbæk
Rasmus R. Nielsen
Rene Larsen
Rikke Jørgensen
Sofie Jørgensen

Marselisborg Kajak Club (Marselisborg, DK)

Jan Qualmann
Jeppe Glesner
Klaus Thomsen
Mette Grønborg
Rene Olsen

Nybro-Furå Kano- og Kajakklub (Nybro-Furå, DK)

Anders Skyum
Asger Steffensen
Casper Duun
Jytte Duun
Kristian Brandstrup
Lotte Skyum
Maj-Britt Joost
Maria Joost
Merete Binderup
Søren Karlsen
Thomas Skyum

Ringsted Roklub (Ringsted, DK)

Frederik Pil

Ry Roklub (Ry Roklub, DK)

Flemming Kristensen

Silkeborg kajakklub (Silkeborg, DK)

Anne-Sofie Winther
Annemia Pretzmann
Caroline Emilie Faurschou
Casper Pretzmann
Catrine Rask
Emil Skovgaard
Frederik Faurschou
Frederikke Maretti
Jannic Reuter
Jeanette Løvborg
Jeppe Jensby
Jonathan Dagnæs
Jørn Ingemann Pedersen
Katrine Græsbøll Christensen
Lucas Jørgensen
Mads Brandt Pedersen
Marie Ingemann Pedersen
Mathias Føns
Mikkel Thybo
Morten Graversen
Nanna Brandt Pedersen
Peter Nyegaard
Rasmus Dybkjær
Rasmus Jørgensen
Søren Maretti
Thomas Rask
Thorbjørn Rask

Skovshoved Roklub (Skovshoved, DK)

Emilie Rosenkilde
Louise Madsen
Mads Kern
Thomas Rasmussen

Sorø Kajakklub (Sorø, DK)

Sanne Larsen
Wiliam Hansen

Struer Kajakklub (Struer, DK)

Michael Eronen Mosbech
Sigrid Bøgh Jensen

Strømmen Kajakklub (Strømmen, DK)

Christian moosdorf
Jette Jørgensen
Jonas Kragskov
Karina Sørensen
Mads Jørgensen
Rasmus Jørgensen
Tina Freimanis

Sundby Kajakklub (Sundby, DK)

Ebbe Møller
Mark Lund Olsen
Peter Hersted

Sønderborg Kajakklub (Sønderborg, DK)

Claus Johansen

Vallensbæk Kano og Kajak Club (Vallensbæk, DK)

Anders Thygesen
Andreas Junker
Christoffer B Hansen
Christoffer D Jensen
Emilie Helbrandt Fischer
Jacob Arbøl
Jonas Nexø Kaspersen
Katja Holm
Lasse Bro Madsen
Lasse Thygesen
Molly Jensen
Patrick Skovlod
Pernille Bertraham
Rasmus Brandenhoff Lind
Simon Christensen
Simone Skovlod
Sofie Chatrine Hansen
Tobias Skov Lundager
Tommas Nielsen
Zofia Nielsen

Vejle Kajakklub (Vejle, DK)

Anna Mørcke
Lasse Hansen
Marcus Boesen
Nanna Svane
Nicolai Mørcke

Viborg Kajakklub (Viborg, DK)

Anders Bilde

Antal klubber: 35, antal roere: 217

 

Nyheder | Begivenheder | Min konto

Du er her: Velkommen > Begivenheder > 2010-08 > DM Marathon 2010